Já a Ty a všichni ostatní

Me and You and Everyone We Know

Ja a ty a všetci ostatní

Drama / Komedie

USA / Velká Británie, 2005, 91 min

Betelgeuse to řekl naprosto přesně. Film je bohužel nevýrazný, na komedii málo vtipný, na drama málo dramatický (či spíše dokonale oddramatizovaný á la Jarmuschovy snímky). Postavy jsou nesympaticky podivné až úchylné. A ač se zde najde několik skutečně dobrých nápadů a scén, film jako celek je nevyvážený, nekonzistentní a (jak již bylo řečeno) nic nového nepřinášející.(27.3.2006)

Vynikající záležitost! To je přesně ta jednoduchost, kterou na filmech miluju! Jednoduchost, která má v sobě tolik krásy... Miranda July, scénáristka a režisérka, která se zde objevila také v roli Christiny, se ve svém celovečerním debutu nechala inspirovat okolním světem se všemi jeho roztodivnými postavami, půvabnými všednostmi a nespoutanými sny. Z obyčejných příběhů, pocitů a lidí vytvořila působivý snímek, aniž by musela vytvářet nějaké dějové zvraty či komplikované charaktery postav. Me and You and Everyone We Know je vlastně takovou poezií, jejíž krása tkví v zachycení okamžiku. Je to film o lidech, o jejich schopnosti navázat kontakt, o jejich snech, o jejich snaze se realizovat, o jejich prostém životě. Jsem okouzlena její křehkou poetikou, osobitým vnímáním reality, půvabným zachycením atmosféry, zdařilým vystižením nálady, pečlivou prací s kamerou a ztvárněním prostých maličkostí, které utváří osobnost. Vypadá to, že na režisérskou stoličku usedla další výrazná žena, o které toho ještě hodně uslyšíme. A mě nezbývá než se těšit na její další stylisticky propracovaný zážitek.(11.2.2009)

Americký nezávislý film sa v mojich očiach dostal konečne znova do tých správnych koľají. Po filmoch 'Thirteen', 'Ken Park' a 'The Squid and the Whale', ktorý každý predstavovali iný pohľad v ľudských vzľahoch a iný (ne)kritický pohľad na spoločnosť, je tento akýmsi mixom každého z nich okorenený o ľahký a treba podotknúť aj inteligentný humor. Film plynie krásnym monotonizmom s občasnými extrovertnými návalmi a s množstvom miniaturisticky trefnej originality. Záver tomuto podobný je naozaj umením zakončiť tak, aby v divákovi zanechal ten správny dojem a to sa Mirande July podarilo. 80%.(25.4.2008)

Tohle byl vskutku zvláštní film. Ze začátku jsem tomu moc nevěřil, ale jak film plynul, tak jsem pochopil, že ti "úchyláci" vlastně žádní úchyláci nejsou a že chtějí jen trochu pozornosti. Za vrchol filmu považuju scénu na lavičce (ke konci v parku) kdy jsem tak nějak pochopil, co je tímto myšleno. Nicméně tento film strašně rychle "vyprchá" (schválně jsem nehodnotil ihned po zhlédnutí, abych věděl, jestli budu ze snímku stejný pocit i ráno, kdy se probudím). A bohužel, neměl jsem ho. Možná na tom měl svůj podíl i český dabing (vysvětlí mi někdo, proč sakra ČT 2 začíná dabovat i tyto snímky?!) ale nemůžu dát plný počet. Nicméně film si zřejmě za nějakou dobu seženu v originále a uvidíme…(30.8.2010)

Po shlédnutí tohoto filmu jsem přesně věděl, co mu bude nejvíce vyčítáno, ale působil na mě natolik křehce (po celou dobu se mi zdálo, že se musí každou chvíli celý sesypat a to samé jsem měl u herců), že jsem pocítil nutkavou potřebu jej bránit a ochraňovat. Tak to teď těmi pěti hvězdičkami dělám.(4.5.2006)