Chaplin si vydělává na živobytí

Making a Living

Take My Picture

• slovenský

Chaplin si zarába na živobytie

Krátkometrážní / Komedie

USA, 1914, 15 min

Henry Lehrman

Mack Sennett

Tak tohle je úplně první Chaplinův film! Charlie je tu zajímavě ohozen, používá monokl a má hodně nezvykle upravený knír. Hraje podvodníčka, který ukradne jednomu reportérovi jeho senzační snímky autohavárie a vydává je za vlastní. Dost živé a hodně groteskní. Zajímavé záběry automobilové nehody (spíše katastrofy) a dokonce jedna postelová scéna in flagranti. Charlie se dost snaží a prokazuje, že v něm vězí více než ve většině okolních němých herců.(10.8.2005)

[Keystone - Premiéra 2.2.1914] Chaplin poprvé na plátně, hýřící elánem v celkem zajímové roli. Tradiční jednoduchá groteska, nikterak originální avšak velmi dynamická ve které se pořád něco děje. Většinou se Chaplin rve s mužem, kterého potkal na začátku snímku za což si může jen a jen sám. Můžeme vidět i pár podařených záběrů ( autonehoda, dobové záběry ulic a závěrečná scéna s tramvají ). Běžně je k mání verze s necelými devíti minutami, ale nevím jestli původní verze nebyla o trošku delší. Nakonec je to velmi příjemná groteska, která přivedla na plátna jednu z největší legend světové kinematografie! [65%](31.8.2011)

první, trochu nezvyklý Chaplinův film, i když se zrovna nebude smíchy válet po podlaze..... ZAJÍMAVOST: Chaplin zde vystoupil ještě v kostýmu, který si přinesl z music-hallu - žaket, cylindr, mroží knír a monokl. . DÁLE HRAJÍ: Virginia Kirtley (Girl) Alice Davenport (Mother) Henry Lehrman (Reporter) Minta Durfee (Woman at car wreck) Chester Conklin (policeman/ bum) Tammany Young (onlooker)(29.8.2009)

První Chaplinův film, vida! Ani mě ho nenapadlo hledat a hned na něj náhodou narazím. Charlie je zde vysoký švihák s cylindrem, pěstěným knírem, monoklem a slušivém oblečení. Ve filmu převyšuje všechny, jeho talent je zcela zřejmý už zde, ale ve výsledku je tahle groteska jen průměrná, nepříliš zajímavá a nemá nic, kvůli čemu si jí budete déle pamatovat (teda až na toho Chaplina, že jo). Není to ani moc vtipné, ale podívaná je to vcelku příjemná a je to i správně dlouhé (respektive krátké), takže ve výsledku jsem nakonec poměrně spokojen i když to v Charlieho filmografii fakt není nic moc. 55%.(22.2.2018)

• Madsbender

Charlie Chaplin v dobe, keď ešte nebol tým Chaplinom, akého všetci poznáme. Jedná sa o jeho prvý film a zároveň prvú grotesku, ktorá je však pri svojej jednoduchosti a zápletke, postavenej na prostom neustálom narážaní na seba s istým pánom nepríliš zábavná a tým pádom aj nezaujímavá. Chaplin tu hrá čisto zápornú postavu podvodníka a zlodeja, ktorý sa snaží z každej situácie vyťažiť čo najviac pre seba, takže napríklad pri automobilovej havárii miesto zapojenia sa do záchranných prác ešte ľudí, ktorí pomáhajú šoférovi zavalenému automobilom, ešte bezostyšne okradne. Kvôli tomu k nemu človek nemôže cítiť žiadne sympatie a celý príbeh je prosto nezaujímavý a nemá ďaleko k nude. 40%(20.4.2014)

• - První Chaplinův film byl dokončen za 3 dny a Chaplin si myslel, že se docela podařil, ale když viděl hotovou kopii, zjistil, že byly vystřiženy téměř všechny jeho komické scény. Režisér Henry Lehrman se mu pak po letech přiznal, že to udělal naschvál. (everlong)

• - Chaplin zde vystoupil ještě v žaketu, cylindru, s mrožím knírem a monoklem. (everlong)

• - Úplně první Chaplinův film. (Kulmon)