poster

Souboj vojevůdců (TV seriál)

 • USA

  Clash of Warriors

Dokumentární

USA, 2002, 26x44 min

 • Ivoshek
  ****

  Budu hodnotit pouze jediný díl, který jsem viděl, a to souboj Ludendoffa s Haigem na Sommě skoro koncem války, zbytek dílů mi bohužel uniknul. :-( Líbila se mi kombinace informací o vývoji války jako celku, politického pozadí, vojenské situace v daném místě a doplnění životopisem obou generálů. Vybrané archivní materiály jsou také velmi dobré, z 1. války moc záběrů přímo z bojiště není. K pochopení situace pomáhaly zejména počítačové mapy a schémata. Naopak virtuální "první tanková bitva na světě" mě skoro až rozesmála. Dokument je sice zjednodušující, ale v rámci omezené stopáže nijak zásadně. Vytknul bych jen lacinou animaci a opakující se stejné záběry z bojiště.(16.10.2007)

 • Hellboy
  ****

  Kvalitní řada dokumentů, jen mě občas zamrzelo, když některé dobové záběry pustili v průběhu dílu dvakrát za sebou, což ve mě vyvolávalo dojem, že jim nestačily záběry, tak jich pár pustili dvakrát.. Dost zvláštní bylo, jak jednotlivé úspěchy či prohry v bitvách připisovaly těm generálům, ačkoliv mnohdy těch vlivů bylo mnohem víc! Jo a počítačové simulace byly špatné, ale těch bylo vždycky naštěstí jen málo. To jsou snad jediné vady, jinak poměrně poučná a nenudící série! (Obsah rozebírat nebudu, natolik odborník nejsem)(4.6.2008)

 • HuanCraven
  ****

  Relativně dobře a poutavě udělaný seriál, ale jak už tady bylo několikrát zmíněno, výběr bitev je tendenční (ani v jedné nevyhrají nepřátelé Ameriky) a moc rád bych viděl i jiné střety, které nejsou tolik profláknuté. Pokud jde o obsah jednotlivých dílů, tak se mi jeho zpracování líbilo, pohled je většinou z obou stran, jsou rozepsané důvody, proč se operace dařily, nebo naopak. Trochu problém jsem měl s opakováním záběrů. Některé byly na díl použity vícekrát, což není takový problém, ale objevily se i takové, které byly použity v jiném díle (Stalingrad a Moskva). Pro člověka, který si k tématu nenajde nic jiného, než toto dílo, je trochu nebezpečné, protože jím může být docela dobře zmanipulován. Seriál jsem sledoval tak, že když mě bitva zaujala, něco víc jsem si k ní přečetl, tím docela vystoupily některé tendence seriálu, o kterých jsem psal výš.(16.1.2012)

 • Boss321
  *****

  Zatím jsem viděl jen pár dílů, ale i z toho je jasně poznat, že se jedná o jeden z nejlepších a nejzajímavějších válečných dokumentů. Vzhledem k délce jednoho dílu nepopisuje boje zas až tak do hloubky, ale pro laika určitě báječně shrnutí největších válečných bitev. Naprosto souhlasím s komentářem Tannita.........(2.6.2008)

 • char_t
  **

  Normálně bych asi dal minimálně o hvězdu víc, ale shodou náhod tenhle dokument běžel v TV hned po konkurenčním Souboji generálů, a ze srovnání tenhle kousek vychází neslavně. Rozklepané, nevyčištěné původní záběry z druhé světové se prostě s remasterovanými záběry, doplněnými o rekonstrukce a živé ukázky techniky prostě nedají srovnávat. A co si budeme povídat - původních BW záběrů z WWII s komentářem už jsme viděli až až... Na druhou stranu nutno pochválit nestrannost tvůrců, to se u dokumentů z USA tak často nevidí...(26.9.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace