Souboj vojevůdců

• USA Clash of Warriors
všechny plakáty
Dokumentární
USA, 2002, 26x44 min

Největší bitvy v dějinách byly vždy soubojem dvou vojevůdců, bylo to utkání odvahy, odolnosti, vytrvalosti a strategické prozíravosti. Americký dokumentární cyklus připomíná některé z významných bitev první a druhé světové války, kdy v čele jednotlivých armád stáli významní velitelé, jejichž jména posléze vešla do dějin.
První řada: 1. Von Falkenhayn proti Pétainovi

9. Halsey proti Kuritovi
10. Buckner proti Ušidžimovi
11. MacArthur proti Jamašitovi
12. Giap proti Westmorelandovi
13. Schwarzkopf proti Saddámovi (oficiální text distributora)

gudaulin

Z formálního hlediska je Souboj vojevůdců kvalitně odvedenou dokumentární prací, když seriál využívá všech klasických i moderních výrobních postupů, jako jsou atraktivní archivní záběry, počítačová animace a příhodně vybraná hudební kulisa. Pokud divák není zasvěceným fanouškem vojenské historie, bohatě to k seznámení s tématem postačí. Z hlediska obsahového už bych připomínky měl, a to poměrně zásadní...Seriál obsahuje některé nepřesnosti, které ale nejsou podstatné a vzhledem k rozsahu díla je lze přehlédnout. Málokterý rozsáhlý dokument se jim dokáže zcela vyhnout. Horší a pro mě neakceptovatelné je to už s celkovou koncepcí. Autoři seriálu se dopouští tradiční západní tendenčnosti při bagatelizaci významu východní fronty, kdy válčiště v severní Africe nebo v Itálii mělo z hlediska celkového průběhu 2. světové války ryze podružný význam. Například kapitulace vojsk osy v Tunisku nebyla způsobena ani tak mistrovstvím spojeneckých důstojníků a zápalem angloamerických vojsk, jako spíš naprostou "podvyživeností" německo-italských jednotek, když drtivá většina posil a výzbroje putovala na východní frontu. Zvlášť americké jednotky předváděly v pravdě zoufalou podívanou. Význam bitev na západní frontě zdaleka nedosahoval významu střetnutí na východě a tyto bitvy byly rozhodovány díky výrazné převaze ve výzbroji i v počtu vojáků. Naprosto pominuty byly bitvy, ve kterých zvítězily německé a japonské jednotky v počátečním období války, byť se jednalo často o brilantně připravené a provedené akce. Zejména velké obkličovací operace Wehrmachtu v roce 1941, jako byla likvidace jižního uskupení sovětských vojsk v kyjevském kotli. Výběr jednotlivých bitev byl tedy hodně tendenční, kdy byly neúnosně vyzdviženy operace, na kterých se podílela americká armáda. Dále je pominutý fakt, že mnohé operace nevyhrávali ani tak vojevůdci, jako spíš štáby a ještě spíš ekonomiky zúčastněných zemí. Není dostatečně zohledněn poměr sil a komentář je mnohdy takový patetický, typicky americky bombastický, viz "tato bitva měla rozhodnout o osudu celé války" nebo "tento generál byl jediný, kdo mohl zachránit.." atd. Někdy si komentář odporuje v nástinu situace a jejím následném detailním popisu. Celkový dojem: 65 %. ()

Ivoshek

Budu hodnotit pouze jediný díl, který jsem viděl, a to souboj Ludendoffa s Haigem na Sommě skoro koncem války, zbytek dílů mi bohužel uniknul. :-( Líbila se mi kombinace informací o vývoji války jako celku, politického pozadí, vojenské situace v daném místě a doplnění životopisem obou generálů. Vybrané archivní materiály jsou také velmi dobré, z 1. války moc záběrů přímo z bojiště není. K pochopení situace pomáhaly zejména počítačové mapy a schémata. Naopak virtuální "první tanková bitva na světě" mě skoro až rozesmála. Dokument je sice zjednodušující, ale v rámci omezené stopáže nijak zásadně. Vytknul bych jen lacinou animaci a opakující se stejné záběry z bojiště. ()

Gemini

Zajímavý počin mapující velká válečnická střetnutí dvacátého století čistě technicky, z obou stran barikády, se stručnými životopisy generálů/admirálů "před" i "po" (pokud nějaké bylo)... a bohužel i s počítačovými animacemi jako z roku 1994. Mně osobně tato faktografická rychlovka vyhovovala, ale dovedl bych si to představit i lépe provedené. Pozitivně hodnotím i to, že třeba na rozdíl od Leteckých Stíhačů V Boji jsem neměl pocit, že by tvůrci vyzdvihovali "ty svoje" do kamene vytesávané a z bronzu odlévané vojvody. 70% ()

Boss321

Zatím jsem viděl jen pár dílů, ale i z toho je jasně poznat, že se jedná o jeden z nejlepších a nejzajímavějších válečných dokumentů. Vzhledem k délce jednoho dílu nepopisuje boje zas až tak do hloubky, ale pro laika určitě báječně shrnutí největších válečných bitev. Naprosto souhlasím s komentářem Tannita......... ()

Hellboy

Kvalitní řada dokumentů, jen mě občas zamrzelo, když některé dobové záběry pustili v průběhu dílu dvakrát za sebou, což ve mě vyvolávalo dojem, že jim nestačily záběry, tak jich pár pustili dvakrát.. Dost zvláštní bylo, jak jednotlivé úspěchy či prohry v bitvách připisovaly těm generálům, ačkoliv mnohdy těch vlivů bylo mnohem víc! Jo a počítačové simulace byly špatné, ale těch bylo vždycky naštěstí jen málo. To jsou snad jediné vady, jinak poměrně poučná a nenudící série! (Obsah rozebírat nebudu, natolik odborník nejsem) ()