poster

Souboj vojevůdců (TV seriál)

 • USA

  Clash of Warriors

Dokumentární

USA, 2002, 26x44 min

 • Boss321
  *****

  Zatím jsem viděl jen pár dílů, ale i z toho je jasně poznat, že se jedná o jeden z nejlepších a nejzajímavějších válečných dokumentů. Vzhledem k délce jednoho dílu nepopisuje boje zas až tak do hloubky, ale pro laika určitě báječně shrnutí největších válečných bitev. Naprosto souhlasím s komentářem Tannita.........(2.6.2008)

 • Gemini
  ***

  Zajímavý počin mapující velká válečnická střetnutí dvacátého století čistě technicky, z obou stran barikády, se stručnými životopisy generálů/admirálů "před" i "po" (pokud nějaké bylo)... a bohužel i s počítačovými animacemi jako z roku 1994. Mně osobně tato faktografická rychlovka vyhovovala, ale dovedl bych si to představit i lépe provedené. Pozitivně hodnotím i to, že třeba na rozdíl od Leteckých Stíhačů V Boji jsem neměl pocit, že by tvůrci vyzdvihovali "ty svoje" do kamene vytesávané a z bronzu odlévané vojvody. 70%(25.12.2012)

 • Ivoshek
  ****

  Budu hodnotit pouze jediný díl, který jsem viděl, a to souboj Ludendoffa s Haigem na Sommě skoro koncem války, zbytek dílů mi bohužel uniknul. :-( Líbila se mi kombinace informací o vývoji války jako celku, politického pozadí, vojenské situace v daném místě a doplnění životopisem obou generálů. Vybrané archivní materiály jsou také velmi dobré, z 1. války moc záběrů přímo z bojiště není. K pochopení situace pomáhaly zejména počítačové mapy a schémata. Naopak virtuální "první tanková bitva na světě" mě skoro až rozesmála. Dokument je sice zjednodušující, ale v rámci omezené stopáže nijak zásadně. Vytknul bych jen lacinou animaci a opakující se stejné záběry z bojiště.(16.10.2007)

 • S120
  **

  Tak gudaulin to opravdu vystihl naprosto přesně. Co se týče druhé světové války, tak je určitě škoda, že jsou zmíněny jen notoricky známé bitvy, kde přinést něco nového je hodně těžké. Marně jsem čekal, že by se v tak velkém množství dílů dostalo na největší bitvu druhé světové války - na operaci Bagration, při které Rudá armáda prakticky rozmetala skupinu armád Střed a nastoipila rozhodující postup na západ. O tom, že by se dostalo na velkolepý úspěch Wehrmachtu v Kyjevském kotli jsem ani neuvažoval. Místo toho jsem sledoval nepodstatné bitvy spojenců v Tunisu apod. Co se týče dílů z první světové války, některé považuji za poměrně zdařilé (například o bitvě u Tannenbergu), jinak byly vybrány opět ty nejznámější bitvy a opět jen ty, kde vyhrály (nebo se za vítěze mohly považovat) státy Dohody - až na ten Tannenberg. Celkově seriálu asi neprospělo ono pojetí jako souboj vojevůdců, protože mnohdy se na rozhodujících momentech popisovaných bitev nepodílel jeden vojevůdce a tak například u Stalingradu, kde jde v seriálu o souboj Čujkova a Pauluse se nakonec stejně o Čujkovovi příliš nemluví ...(2.1.2008)

 • blondboss
  ***

  Tento dokumentárny seriál sa mi hodnotí dosť ťažko. Z obsahovej stránky to je brilantne spracovaný dokument, ktorý vypovedá o najväčších bitkách predovšetkým z období oboch svetových vojen. Jednotlivé časti majú ucelenú koncepciu (v úvode rozprávanie o tom, o akú bitku sa jedná a akí vojvodcovia sa v nej proti sebe stretli, potom ich život do osudovej bitky, detailné vykreslenie jednotlivých bitiek a v závere život oboch vojvodcov po bitke) a prinášajú zaujímavé informácie. Avšak na druhej strane je nutné povedať, že aj napriek skvelým dobovým záberom ma iritovalo najmä to, že tieto zábery sa veľakrát opakovali, tak ako aj určité komentáre (čo ma zvádzalo k miernej neprofesionalite zo strany tvorcov) a to nehovorím o vizuálnych efektoch zobrazujúcich jednotlivé bitky, ktoré boli na úrovni zhruba Wolfensteinu 3D z polovice 90. rokov minulého storočia. Škoda, znížilo to tento dokument iba na určitú úroveň nadpriemernosti. 70 %(17.3.2011)