Reklama

Reklama

Proč žít... a proč umírat

  • Česko Důvod žít a zemřít (více)
Trailer
Western
Itálie / Španělsko / Francie / Západní Německo, 1972, 79 min (Director's Cut: 119 min, Alternativní 113 min)

Roku 1862 se banda odsouzenců na smrt – vrahů a hochštaplerů – ze Severu snaží pod velením plukovníka Pembrocka dobýt zpět pevnost Fort Holman, kterou ztratili podlou lstí jižanského majora Wortha. Major zajal plukovníkova syna a slíbil, že jej propustí, pokud se plukovník, i se svou pevností, vzdá. Svůj slib však nedodržel – mladíka zabil. Plukovník si po útěku ze zajateckého tábora nyní přichází pro svou pomstu… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (47)

RHK 

všechny recenze uživatele

Řemeslně natočený válečný spaghetti westernový remake Tuctu špinavců zasazený do doby války Severu proti jihu. Všechno už tady ale bylo: Tucet špinavců natočil mnohem lépe Aldrich o pět let dříve. Tématicky zde jde o jakousi kombinaci Mission Impossible a Kellyho hrdinů a tedy o útok hrstky vojáků na nedobytnou pevnost, který nepřekvapivě vyjde dějově, ale boužel už ne filmařinou. Dobrý western sice Valerii nakonec natočil (Mé jméno je Nikdo), ale až o rok později a jen jako pomocník velkého Sergia Leoneho. Tohleto Valeriiho samostatné dílko je prostě bez výrazných nápadů, s řadou nedotažených scén a ospalé. Koneckonců o nenápaditosti svědčí i délka názvu - Una ragione per vivere e una per morire. I ten Telly Savalas si zahrál zde jen miniroli oproti své výrazné postavě v Tuctu špinavců. Co naopak lze pochválit je závěrečná bitva o pevnost plná akce, střelby a výbuchů. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=hYg73xNCxHA ()

sud 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný western s velmi dobrým příběhem (označení "Tucet špinavců na divokém Západě" je bezesporu na místě), který potápí mizerná technická stránka (doba vzniku nemůže být omluvou) a odbytá režie (těžko uvěřit, že stejný režisér natočil tohle). Ten, kdo se kdesi vyjádřil o teatrálním umírání v Pro hrst dolarů, určitě neviděl zdejší závěrečnou bitvu. Na druhou stranu herecké obsazení nezklame (především James Coburn, či Bud Spencer v nepříliš typické poloze) a závěrečný dialog patří mezi nezapomenutelné. 60%. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Partička desperátov je doslova vyvlečená spod šibeničnej oprátky, aby sa rozhodla zachrániť si krk životu nebezpečnou samovražednou misiou pri oslobodení pevnosti spod južanských rúk. Aby sa vrahúni a rebeli nevymykli spod kontroly, musí im byť ponúknutá dostatočná motivácia v podobe sľubu o veľkom poklade v pevnosti. Drsná akcia na spôsobu Tucta špinavcov (no nedotiahnutá tak do dokonalosti) môže začať. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Válečný western na způsob Tuctu špinavců. V hlavní roli hraje James Coburn jako plukovník severní armády, který dostane za úkol zničit jižní pevnost Fort Holman. Za tímto účelem zachrání před oprátkou osm trestanců. Hlavním záporákem je Telly Savalas, ovšem ten má jen malou roli, takže Kojaka si tu člověk moc neužije. V Coburnově osmičlenné skvadře se mezi různými hajzly a vrahouny objevuje i Bud Spencer v roli zlodějíčka, kterému jako jedinému Coburn věří. Tato role byla původně psaná pro Eliho Wallacha, který ale odmítl. Zaskočil tedy Spencer, což dost otrávilo Coburna, kterému se nelíbilo, že pro něj neznámý Ital (a přece jen o dost slabší herec, než Wallach) má větší roli, než on. Proto působí tak otráveně a skoro ani nehraje. Spencer přesto podává vynikající výkon, lepší, než by od něj kdokoli čekal, a zastiňuje zbytek obsazení snad kromě Savalase, nespravedlivě odstrčeného scénářem. Scénář je sice celkem děravý a film až příliš neakční, ale závěrečná bitva to celkem vynahrazuje. I díky Spencerovi je na co koukat i ve zbytku filmu, takže celkem doporučuju. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Hodný, zlý Kojak a sedm ošklivých.. Dobývání nedobytné konfederační pevnosti tlupou nápadně připomínající pětinu kopy nemytých se snaží ctít zásady spaghetti westernů. Mlčenlivý hrdina má motiv a plán, jeho parťák z donucení se umí ze všeho vykecat, Ortolani si bere co nejvíc z Morriconeho a aby toho nebylo málo, na scéně se objeví i McBainova farma z Tenkrát na západě, ovšem co si budeme nalhávat, na ty nejlepší žánrové kusy se to bez přesvědčivého režijního vedení a charismatických postav dívá zdola. Spoiler: Savalasův zpomalený skon, u kterého na prahu smrti ještě dostal migrénu, lze směle zařadit mezi nejtrapnější filmová úmrtí historie.. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama