Ride Lonesome

Western

USA, 1959, 73 min

Budd Boetticher

Burt Kennedy

U westernu "Ride Lonesome" už je vidět, že waynovské postavy nebyly až tak zajímavé a bylo potřeba přijít v žánru s něčím zajímavějším. Tenhle western má tak příjemně špinavé a upocené chlapy, stejně jako jednu krásou ženu, že výborně funguje už jen po této stránce. Pak ale nechybí ani příběh, který je zajímavý a nakonec dojde i nějakého toho překvapení.(17.3.2015)

Lovec lidí chytne psance a veze ho do města údajně za účelem oběšení, pravým cílem je však krevní msta. Osamělý jezdec jednoznačně bodoval u kritiky: Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete; Snad nejlepší béčkový western všech dob (Dennis Schwartz - Ozus' World Movie Reviews); Krásně napsané Burtem Kennedym - malé mistrovské dílo (Geoff Andrew - Time Out ); Ride Lonesome nikdy nezahraje falešnou notu (Jeffrey M. Anderson -Combustible Celluloid)... Navíc zde hraje mladičký Lee Van Cleef a začínající James Coburn, k tomu krásná a výrazně vyvinutá blondýna Karen Steele v roli čerstvé vdovy (v reálu s ní režisér Boetticher měl tehdy vážný románek). Tak proč jsem se já jako milovník westernů chvílemi kousal nudou? Možná je na vině nedostatek akce a napětí, možná nevýrazná režie. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=G3AZJv43cb4(6.4.2011)

Ve westernových kulisách se řeší morální a milostná (tak zaobaleně puritánsky vyjádřené názory o sexualitě ženy z úst Jamese Coburna se opravdu jen tak neslyší, přesto z kamerového nasnímání Karen Steelové musela mít spousta mužů závratě, jak z ní sálala živočišnost) dilemata, zasetá v duši Američana. Emancipovaná žena? Ano, či ne? Lze omluvit zločin (nebo na něj zapomenout) a začít nový život?Optimistický závěr s hořícím popravčím stromem je vskutku efektní.(18.12.2010)

• Acrobat

Pri súčasnej saturácii a digitálu určite ujde kamerovo špinavý film. Partia ľudí so zahmlenými pohnútkami pri pomalom tempe chodí od bodu A po bod D. Dialógy, cesta, dialógy, cesta...aby sa pred záverom vyložili karty a tajomno sa rozplynulo. Zaujímavá „divadelná“ dráma, kde veľkú úlohu hrá aj strom, ktorý je v konečnom zábere priam treťou osobou. (videné 21.06.2014, DajTo)(23.6.2014)

Pokračujem v pravidelnom sledovaní westernových víkendov so stanicou Dajto a Osamelý jazdec s R. Scottom opäť nesklamal. Lee Van Cleef v úlohe záporáka dostal fakt málo priestoru, navyše z väčšej časti sa ukázal až v samom závere. Scenár k filmu je na westernový žáner pomerne chytrý a až v polovici filmu sa postupne dozvedáme o čo vlastne osamelému jazdcovi ide. V rámci žánru je to voľba, ktorá by nemala sklamať i napriek tomu, že film je už pomerne starší. 70%.(17.8.2014)

• - James Coburn v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)