Ride Lonesome

Western

USA, 1959, 73 min

Budd Boetticher

Burt Kennedy

Lovec lidí chytne psance a veze ho do města údajně za účelem oběšení, pravým cílem je však krevní msta. Osamělý jezdec jednoznačně bodoval u kritiky: Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete; Snad nejlepší béčkový western všech dob (Dennis Schwartz - Ozus' World Movie Reviews); Krásně napsané Burtem Kennedym - malé mistrovské dílo (Geoff Andrew - Time Out ); Ride Lonesome nikdy nezahraje falešnou notu (Jeffrey M. Anderson -Combustible Celluloid)... Navíc zde hraje mladičký Lee Van Cleef a začínající James Coburn, k tomu krásná a výrazně vyvinutá blondýna Karen Steele v roli čerstvé vdovy (v reálu s ní režisér Boetticher měl tehdy vážný románek). Tak proč jsem se já jako milovník westernů chvílemi kousal nudou? Možná je na vině nedostatek akce a napětí, možná nevýrazná režie. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=G3AZJv43cb4(6.4.2011)

U westernu "Ride Lonesome" už je vidět, že waynovské postavy nebyly až tak zajímavé a bylo potřeba přijít v žánru s něčím zajímavějším. Tenhle western má tak příjemně špinavé a upocené chlapy, stejně jako jednu krásou ženu, že výborně funguje už jen po této stránce. Pak ale nechybí ani příběh, který je zajímavý a nakonec dojde i nějakého toho překvapení.(17.3.2015)

YOU SAID YOU WANTED TO START OVER. I HOPE SO. 'CAUSE IF YOU DON'T I'LL BE THE ONE WHO COMES LOOKING TO FIND YOU!!! Hodně epický film na rok 59. Natřískané skvělými momenty až po prérijní nebe. Už jen herecké obsazení: Scott, Cleef a Coburn. Cleef sice moc prostoru neměl, ale závěrečné střetnutí jeho postavy s Brigadem je vysoce koukatelné. Když totiž vrazí ostruhy do slabin svého koně, který tryskem vyrazí proti mířícím puškám, zatím co ve stejný okamžik se jeho bratr začne houpat na konci provazu, to vám pane přeběhne mráz po zádech. Mohl bych tu pět ódy na tento skvělí film déle než je jeho samotná stopáž, ale to bych nosil vodu do řeky. Podívejte se samy a uvidíte co je to zač.(12.1.2016)

Western, kde sú všetky postavy zaujímavé a charizmatické. Western, pri ktorom pri pohľade na Karen Steele pochopíte, prečo boli chlapi kvôli ženám ochotní riskovať život. Zápletka má síce klasickú westernovú kostru, avšak je napísaná pomerne neotrele a vďaka nastolenej situácii sú postavy v neustálom napätí. Western, ktorý nepatrí medzi tie vysokorozpočtové, avšak komornosť mu sluší. Je škoda, že bol v televízii odvysielaný v orezanom formáte (že vraj bol natočený ako širokouhlý) a ktorému neuškodil ani slovenský dabing. Kino a pôvodné znenie by mu však slušali viac. BTW stále nemôžem prísť nato, ako zatknutí zločinci v putách chodili na potrebu a filmári sa tomuto zobrazovaniu vytrvale vyhýbajú. 70%.(21.6.2014)

• Acrobat

Pri súčasnej saturácii a digitálu určite ujde kamerovo špinavý film. Partia ľudí so zahmlenými pohnútkami pri pomalom tempe chodí od bodu A po bod D. Dialógy, cesta, dialógy, cesta...aby sa pred záverom vyložili karty a tajomno sa rozplynulo. Zaujímavá „divadelná“ dráma, kde veľkú úlohu hrá aj strom, ktorý je v konečnom zábere priam treťou osobou. (videné 21.06.2014, DajTo)(23.6.2014)

• - James Coburn v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)