Maléry pana Šikuly

Office Space

Maléry pána Šikulku

Komedie

USA, 1999, 89 min

Programátor to nemá ve své práci jednoduché, zvláště, když není ve své práci příliš spokojený a jeho jméno se "nevygoogluje". Poměrně originálně pojatý film, kterému příliš nesvědčí nepropracovaný komediální až sarkastický podton, měl dobrou ruku také ve svém obsazení. Ron Livingston v hlavní roli a zajímavá jména ve vedlejších rolích včetně Jennifer Aniston, která to zvolna začala zkoušet po přátelství v Přátelích, také ve filmu. Film má nápadů dost, ale občas přešlapuje dost váhavě, jak to celé podat. Jestli jako sociální drama, nebo jako nekonvenční komedii s nadhledem. Právě tahle váhavost nespadnout ani do jednoho žánrového odvětví jednoznačně, je slabinou filmu, který by jinak mohl být úplně perfektní. Vše jde ve filmu scenáristicky proti předvídatelnosti. Peter se nejdříve vzbouří a není z práce vyhozen, jak by se dalo čekat, ale naopak povýšen a naopak o práci mají přijít jeho nej kamarádi a současně kolegové z práce, kteří za ním doposud stáli. A pak už si film jde drze za svým, neotřele režijně a neotřele herecky. Ideálně se to všechno skloubit do jednoho kompaktního celku tedy přece jen nakonec nepodařilo, ale i tak se jedná o velice atypický a v podstatě nenápadný snímek s odstrašujícím českým distribučním názvem. 60%(1.8.2012)

Pokud nebudete k Office Space přistupovat jako gagy napráskané taškařici, ale spíše k úsměvnému indie snímku, nebude zklamáni. Příjemná zábava a nadhled od začátku do konce. Několik vynikajících scén (tiskárna, hypnóza, všechny scény s Bobem a Bobem) katapultuje snímek na žánrový nadprůměr. V USA (kde hodně lidí pracuje v "open office space") je tenhle film téměř kultovní záležitostí... a oprávněně. Parádní 4*(3.4.2016)

Já jsem tenhle film viděl poprvé ještě jako študentík a to mě to zase až tak nechytlo. Později jsem začal pracoval jako kancelářská krysa a to na mě film působil skoro depresivně. Naštěstí už tuhle práci nedělám, ale když si vzpomenu na ty časy, tak mi to připadá, jako kdyby ten film byl o mně. Nenáviděl jsem svou práci, nenáviděl jsem nadřízený a tenhle film přesně dokázal vystihnout moje pocity. A tahle hláška mluví úplně za všechno: So I was sitting in my cubicle today and I realized, ever since I started working, every single day of my life has been worse than the day before it. So that means that every single day that you see me, that's on the worst day of my life. I když to nejspíš někomu bude připadat dost šílený, tak já tenhle film řadim mezi svoje nejoblíbenější filmy. Je to prostě srdcová záležitost. Ron Livingston, kterej je jinak spíš takovej herec vedlejších rolí, mě tady docela pozitivně překvapil. Naprosto skvělej je pak hlavně Richard Riehle, ale i ostatní herci mi docela seděli. Řek bych, že někdo měl při výběru asi šťastnou ruku. Jinak jestli umíte nějak trochu líp anglicky, tak je určitě lepší sledovat to v originálnim znění. S českym dabingem některý hlášky úplně ztratily smysl. On už stačí jenom ten debilní českej název.(18.11.2006)

Skvelá Komédia ktorú ocenia najmä ľudia pracujúci v kancelárii po ktorom sa potuluju pseudosefovia ktorí nemajú do čoho pichnúť a ich jedinou prácou je delegácia práce na podriadených. Vtipné scény môžu vzniknúť aj z maličkostí ako napr nevratena zošívačka :-) koment: užívateľ H34D. zamietnuta zaujimavost: céna kde sa Peter po vložení kódu do PC snaží vyhnúť šéfovi nápadne pripomína scénu z filmu Matrix (tiež z roku 1999), kde si agenti prichádzajú po Nea a ten nepozorovane uniká.(1.8.2016)

Nejenže jsem se u týhle komedie výborně pobavil, ale zároveň mě utvrdila v tom, že již před dávnými léty (i když jsem začal poměrně pozdě, tušim, že někdy v druhý polovině prvního stupně základní školy) jsem se vydal na správnou cestu, když jsem místo zodpovědnýho makání začal všechno flákat, jelikož tenhle film ukazuje, že jedině tak se dá někam dostat.(19.3.2011)

• - Umístění souboru s virem v počítači Initechu je „C:/LR427/Virus_CDEF“. CDEF je ve skutečnosti virus, který roku 1990 postihoval počítače Macintosh. Způsoboval problémy se stabilitou systému a tiskárnou. (HellFire)

• - Magazín Entertainment Weekly zařadil film na páté místo žebříčku "25 nejlepších komedií za posledních 25 let." Navzdory tomu, že původně měl u nich špatnou recenzi. (DellEthing)

• - Film se velice dobře prodával na VHS a DVD. V USA se prodalo přes 2 600 000 kusů nosičů a v roce uvedení na zmiňované formáty patřil film do prodejnostní TOP 20 společnosti Fox. (DellEthing)