Maléry pana Šikuly

Office Space

Maléry pána Šikulku

Komedie

USA, 1999, 89 min

Táto komédia, z ktorej nadčasovosť a kultovosť priam kričí, mi teda neskutočne sadla. Otvorene, so štipkou satiry, rozpráva totiž o mojej najväčšej životnej fóbii - strachu z mizernej práce, v ktorej človek stvrdne do konca života. A robí to naozaj výstižne. Film síce nedrží tak úplne ako celok, zápletka sa mení snáď každých 15 minút, ale absolútne mi to neprekážalo. Skôr naopak; nikdy som netušil, ktorým smerom sa začne dej po čase uberať a tak si ma získal Office Space ešte aj pre nepredvídateľnosť.(6.8.2012)

Pod debilním překladem se nenachází další parodie s Leslie Nielsenem, nýbrž jiná, také povedená komedie s parodiemi nemající nic společného. Pracovat v americké kanceláři plné kobek, může vyvolat nepříjemné pocity a chuť oškubat svého chlebodárce. Zní to jednoduše že? Tato komedie ukáže jak na to a jaké starosti vás při tom mohou potkat.(14.9.2008)

Tenhle film má naprosto fantastickej rozjezd, jen aby si ho v poslední dejme tomu půlhodince pokazil. Nejprve je tu dokonale vykreslený prostředí kanclů a všednosti takový práce, který bude asi navždy nesmrtelný. Dokonce se hyperbolický zdá jen v případě toho umumlanýho ňoumy, díky čemuž může oslovit určitý procento lidí pracujících ve stejných podmínkách, nebo minimálně majících stejnej pocit z jejich stereotypních životů, který ovšem nelze změnit, protože jsme pussies. Peter se to ovšem ?rozhodne? změnit, a od jeho terapie má na ksichtě tak geniální blaženej úšklebek, že jeho nošení při procházení kancelářskejma prostorama musí působit jako hrozná power fantasy pro všechny kancelářský krysy. V tomhle blaženym stavu zažívá film svůj absolutní vrchol, aby s plánem okradení firmy trochu zase spadnul. Konec se zbytečnou hádkou s novou přítelkyní a s celou tou poetickou filosofií vykoupení skrze manuální práci sráží dojem. Jinak je to více než příjemná, nevelká a nenáročná podívaná, s tou přidanou hodnotou kontrastování nerdů a gangsta rapu. Skvělej snímek pro všechny, jejichž životnim snem je taky jenom sedět na zadku a nedělat nic.(14.7.2015)

• noriaki

Dva roky jsem strávil v open space, poté jsem odešel protože jsem měl pocit že mě jednotvárná práce ubíjí a kdysi jsem se pokoušel sbalit servírku. Do nitra hlavního hrdiny se tedy dokážu vžít dostatečně. Ale ani tak mě tahle komedie nepobavila. Možná ani neměla, protože skutečných prvoplánových vtipů je v ní jen minimum. Scénář jde cestou sarkastického nadhledu a absurdních situací prožívaných s vážnou tváří, což není nutně špatná cesta, jenže konkrétně tady často vede do ztracena. Office Space (český překlad názvu je vážně zlo) postupem času získal kultovní statut a nedivím se, protože některé (asi tři) hlášky jsou nezapomenutelné. Zbytek mi z hlavy vymizel po pár minutách.(15.8.2016)

Tak perfektní film, že jsem si na jeho úžasnost vzpomněl z jediného záběru se sešívačkou ... okamžitě se mi vybavila i scéna s likvidací tiskárny ... ta podle mě patří do filmové dvorany slávy a všichni, kdo někdy dělali v kanclu jí musí zbožňovat... komedie, ketrá se dá popsat jinou legendární hláškou (Oldboy) ... Směj se a svět se bude smát s tebou. Plač a budeš plakat sám ...(27.1.2010)

• - Umístění souboru s virem v počítači Initechu je „C:/LR427/Virus_CDEF“. CDEF je ve skutečnosti virus, který roku 1990 postihoval počítače Macintosh. Způsoboval problémy se stabilitou systému a tiskárnou. (HellFire)

• - Peter Gibbons (Ron Livingston) nosí hodinky značky Belair. (dyfur)

• - Socha stojící před budovou Initech, kruh s obdélníkem uprostřed, je idiomem člověka, který má problém zapadnout do svého okolí. (HellFire)