Pátek anebo jiný den

• Belgie Vendredi ou un autre jour (více)
Dobrodružný / Drama
Belgie / Česko / Francie / Itálie / Slovensko, 2005, 100 min

Film vypráví příběh slavného francouzského herce z Comédie Française, který spolu s uměleckým souborem opouští v roce 1877 Marseille, aby prezentoval svůj repertoár v Novém světě. Loď se však potopí poblíž pustého ostrova. Ztroskotání přežije z celé lodi pouze on. Tento zoufalec postupně projde pozvolnou proměnou, když si pomalu a trpělivě podrobuje ostrov. Nešťastný člověk bez životní naděje se mění v hrdého muže, který spravuje svůj ostrov jako důmyslný, vytrvalý a mocný kolonizátor. Jednoho dne však nečekaně potká mladého míšence, který změní jeho pohled na svět a naučí jej divokému životu. (FebioFest 2006)
Adaptácia románu Michela Tourniera je inšpirovaná nesmrteľným príbehom najslávnejšieho stroskotanca Robinsona Crusoea a jeho verného druha Piatka. Dej filmu sa odohráva v polovici 18. storočia. Starý herec Philippe de Nohan ako jediný z divadelnej spoločnosti prežije stroskotanie lode a ocitne sa na opustenom ostrove, kde sa snaží prežiť bez navyknutého luxusu, komfortu a konvencií. Jedného dňa naruší jeho pokojnú osamelosť tlupa kanibalov. Aby ochránil svoje územie, strieľa po nich puškou a náhodou oslobodí jedného z ich zajatcov – mladého nemého černocha. Postupne sa obaja odlišní muži učia spolunažívať a vytvoria si vlastný súbor pravidiel, odlišujúcich sa od tých západných. (oficiální text distributora)

Anaximandr

Scenar mi pride ako narychlo pocarbany kus papiera, zbuchany pocas piatkovej alkoholickej besiedky, a tak uz x krat pouzita tema ala Robinson Crusoe po obsahovej stranke neprinasa pre mna osobne nic, precoby sa oplatilo tento film vidiet....Je pravda, ze po vizualnej stranke je film zaujimavy, no s pribudajucou stopazou som sa coraz viac pohraval s myslienkou na nehanebny utek z kina.... ()

gogo76

Príbeh má mnoho spoločného so známym príbehom Robinsona Crusoa a či to bol zámer, neviem. Úvod aj vnútorné monológy stroskotanca mi pripadali zaujímavé, ale postupne bol film čoraz jednotvárnejší, temnejší a nudnejší. Zbožňujem film Stroskotanec s T. Hanksom a porovnávaniu sa bohužiaľ nevyhnete, pretože jeho pobyt na ostrove je veľmi podobný. Zemeckisov stroskotanec sa túžil vrátiť a urobil pre to všetko. Tento hrdina sa so svojím osudom zmieril už po prvom neúspechu a z toho pramení aj nuda, ktorá po tomto neúspechu nasleduje. Zbližovanie so zachránaným indiánom Piatkom nefunguje a hlavný hrdina sa s pribúdajúcimi minútami divákovi vzdiaľuje. Za necelé dve hodiny sa toho na ostrove veľa neodohralo a to málo čo áno, bolo príliš pochmúrne. Slabé tri hviezdičky. 50%. ()

melkor323

Velmi zaujímavý počin s perfektným výtvarným prevedením, velmi sa mi ráta. Uplne ako stvorene na 10 hod večer v klube "náročného" diváka :) ()

Jelly

odfláknutý scénář plně vynahrazuje skutečně nádherná kamera, díky níž jsem bez nejmenších problémů vydržel tento snímek až do konce. ()

Dr.Cilka

Hodina a pol peknych obrazkov ostrova, stareho muza, mladeho cernocha a zopar domacich zvierat. Obcas nejaky ten nezazivny monolog a scenar asi tak na 10 riadkov. Piatok alebo Iny den... volim iny den, v piatok sa da cas vyuzit aj lepsie. ()

• Film sa natáčal vo francúzskom regióne Réunion. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film je inspirován románem Michela Tourniera „Vendredi ou les Limbes du Pacifique“ (1967, česky vyšlo jako „Pátek aneb Lůno Pacifiku“). (Please)