poster

Racek Jonathan Livingston

 • USA

  Jonathan Livingston Seagull

 • slovenský

  Čajka Jonathan Livingston

Drama / Poetický / Podobenství

USA, 1973, 120 min

Režie:

Hall Bartlett

Scénář:

Hall Bartlett

Hudba:

Lee Holdridge

Producenti:

Hall Bartlett

Scénografie:

Boris Leven
(další profese)
 • forsythia
  *****

  Znovu se vracím k některým zlomovým okamžikům svého mládí. Racek je srdeční záležitost. Většinou nejprve přečtu knihu a pak se podívám na film. V tomto případě to bylo obráceně, a tak se filmový Johathan Livingston pro mě stal trošku větší inspirací, než příliš explicitní, i když nádherná Bachova literární předloha. Víc prostoru pro domýšlení a utváření mé tehdy šestnáctileté osobnosti. Na takové určující zážitky se nezapomíná.(28.10.2011)

 • Aluska88
  ****

  Velmi poetické, s nádhernými záběry přírody, kde jsem si až říkala "Jak to točili?":) Kdyby byl Racek Jonathan Livingston zkrácen o polovinu stopáže, bylo by to mnohem lepší. I když jsou záběry nádherné a je radost se na ně dívat, po chvíli jsem se nedokázala ubránit pospávání. I když se ve snímku mluví, tak jakýkoliv děj je v podstatě vedlejší. Je to především o kameře, která, i když je úžasná, tak celé dvě hodiny sledovat pouze záběry, bez obsáhlejšího mluveného doprovodu, Vás mohou začít postupně ukolébávat ke spánku. Ale jinak je to vskutku kouzelné.(8.3.2012)

 • triatlet
  *****

  Bohovský zážitok. Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokázal Hall Bartlett převést jedinečný příběh Richarda Bacha do filmové podoby. Bachova podobenství - ať už v nich vystupuje racek nebo fretka - mají svůj půvab a obrovskou váhu. Zpracování tématu - hledání cesty - s pomocí opeřených herců zasluhuje respekt. Zajímavá je volba kompozice - první polovina hledání vlastní cesty k osamostatnění, ve druhé části snaha předat myšlenky, znalosti. A právě uprostřed filmu tvůrci využívají volbou barev obrazovější formu. Do obrazů zapadá nádherná hudba Neila Diamonda. Je zajímavé, že člověk, o něhož v Bachově poselství jde především, je upozaděn a vystupuje pouze prostřednictvím smetiště, které na světě nakupil. Jestliže nechcete být učiteli, měli byste z této planety raději odejít. Zajímavé komentáře: hirnlego, curunir.(14.11.2009)

 • FlyBoy
  ****

  Žiadam šesťčíselný honorár v australských dolároch pre Jonathana Livingstona! Kde sa na neho hrabe DiCaprio alebo ktorýkoľvek iný cicavec. Čajka revoltujúca-veriaci živočích, nezlomný organizmus-vták vyhnanec. Občas pokúša, stále sa učí, nevzdáva sa ale bojovať musí. V konečnom dôsledku nelieta ani príliš vysoko, ani príliš nízko (počúvol Daidalosovu radu), je v tom prevažne sám a letí si za svojím snom. Šepot v oblakoch. Mágia prírody. Sloboda nadovšetko.(24.10.2011)

 • curunir
  *****

  Na odporúčanie jedného známeho som si tento film pozrel a musím povedať, že som bol úplne uchvátený. Ak by som mal celý svoj komentár zhrnúť do jediného slova, tak tým slovom je Boh. Celý film je v podstate úchvatnou a strhujúcou oslavou stvoriteľa, ktorý dal vtáctvu krídla, aby mohlo byť slobodné. Film aj napriek tomu že v ňom sledujeme hlavne zábery na poletuúcu čajku vôbec nenudí, navyše všetko je podfarbené majstrovskou hudbou Neila Diamonda s úžasnými piesňami, a to, či mal byť soundtrack viacej inštrumentálnejší je naozaj diskutabilné. Scenár je vydarený, umocňuje celkovú poetickosť príbehu, ale lepšie mi prišli pasáže, keď sa vo filme nič nehovorilo a všetko sa sústredilo na syntézu hudby a obrazu. Oscarové nominácie sú naozaj zaslúžené a je škoda,že nakoniec ostalo iba pri nich. Osobne filmu nemám čo vytknúť, bol pre mňa neopakovateľným zážitkom a jedným z najkrajších filmov a ak by išlo dal 6* tak určite dám. Myslím, že veľmi pekný filmový začiatok do nového roka.(2.1.2008)

 • - Jedná se o jeden z mála filmů, který filmový kritik Roger Ebert nedodíval. (Cheeker)

 • - Tento film byl zařazen mezi "50 nejhorších filmů všech dob (a jak se tam dostali)" dle Harryho Medveda a Randyho Lowella. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace