Racek Jonathan Livingston

USA, 1973, 120 min

Lee Holdridge

Scénografie:

Boris Leven

Znovu se vracím k některým zlomovým okamžikům svého mládí. Racek je srdeční záležitost. Většinou nejprve přečtu knihu a pak se podívám na film. V tomto případě to bylo obráceně, a tak se filmový Johathan Livingston pro mě stal trošku větší inspirací, než příliš explicitní, i když nádherná Bachova literární předloha. Víc prostoru pro domýšlení a utváření mé tehdy šestnáctileté osobnosti. Na takové určující zážitky se nezapomíná.(28.10.2011)

Velmi poetické, s nádhernými záběry přírody, kde jsem si až říkala "Jak to točili?":) Kdyby byl Racek Jonathan Livingston zkrácen o polovinu stopáže, bylo by to mnohem lepší. I když jsou záběry nádherné a je radost se na ně dívat, po chvíli jsem se nedokázala ubránit pospávání. I když se ve snímku mluví, tak jakýkoliv děj je v podstatě vedlejší. Je to především o kameře, která, i když je úžasná, tak celé dvě hodiny sledovat pouze záběry, bez obsáhlejšího mluveného doprovodu, Vás mohou začít postupně ukolébávat ke spánku. Ale jinak je to vskutku kouzelné.(8.3.2012)

Bohovský zážitok. Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokázal Hall Bartlett převést jedinečný příběh Richarda Bacha do filmové podoby. Bachova podobenství - ať už v nich vystupuje racek nebo fretka - mají svůj půvab a obrovskou váhu. Zpracování tématu - hledání cesty - s pomocí opeřených herců zasluhuje respekt. Zajímavá je volba kompozice - první polovina hledání vlastní cesty k osamostatnění, ve druhé části snaha předat myšlenky, znalosti. A právě uprostřed filmu tvůrci využívají volbou barev obrazovější formu. Do obrazů zapadá nádherná hudba Neila Diamonda. Je zajímavé, že člověk, o něhož v Bachově poselství jde především, je upozaděn a vystupuje pouze prostřednictvím smetiště, které na světě nakupil. Jestliže nechcete být učiteli, měli byste z této planety raději odejít. Zajímavé komentáře: hirnlego, curunir.(14.11.2009)

Žiadam šesťčíselný honorár v australských dolároch pre Jonathana Livingstona! Kde sa na neho hrabe DiCaprio alebo ktorýkoľvek iný cicavec. Čajka revoltujúca-veriaci živočích, nezlomný organizmus-vták vyhnanec. Občas pokúša, stále sa učí, nevzdáva sa ale bojovať musí. V konečnom dôsledku nelieta ani príliš vysoko, ani príliš nízko (počúvol Daidalosovu radu), je v tom prevažne sám a letí si za svojím snom. Šepot v oblakoch. Mágia prírody. Sloboda nadovšetko.(24.10.2011)

Na odporúčanie jedného známeho som si tento film pozrel a musím povedať, že som bol úplne uchvátený. Ak by som mal celý svoj komentár zhrnúť do jediného slova, tak tým slovom je Boh. Celý film je v podstate úchvatnou a strhujúcou oslavou stvoriteľa, ktorý dal vtáctvu krídla, aby mohlo byť slobodné. Film aj napriek tomu že v ňom sledujeme hlavne zábery na poletuúcu čajku vôbec nenudí, navyše všetko je podfarbené majstrovskou hudbou Neila Diamonda s úžasnými piesňami, a to, či mal byť soundtrack viacej inštrumentálnejší je naozaj diskutabilné. Scenár je vydarený, umocňuje celkovú poetickosť príbehu, ale lepšie mi prišli pasáže, keď sa vo filme nič nehovorilo a všetko sa sústredilo na syntézu hudby a obrazu. Oscarové nominácie sú naozaj zaslúžené a je škoda,že nakoniec ostalo iba pri nich. Osobne filmu nemám čo vytknúť, bol pre mňa neopakovateľným zážitkom a jedným z najkrajších filmov a ak by išlo dal 6* tak určite dám. Myslím, že veľmi pekný filmový začiatok do nového roka.(2.1.2008)

• - Jedná se o jeden z mála filmů, který filmový kritik Roger Ebert nedodíval. (Cheeker)

• - Tento film byl zařazen mezi "50 nejhorších filmů všech dob (a jak se tam dostali)" dle Harryho Medveda a Randyho Lowella. (Cheeker)