Star Trek VIII: První kontakt

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

• Radiq

Za prvé - překvapilo mě, že Lafórž neměl najednou ty svoje blikací brejličky, který sou přece tak sci-fi. Za druhé, Zefram Cochran byl trapnej vidlák s raketou, což bylo hrozně nepravděpodobné a málo sci-fi, takhle si na dvorku postavit nadsvětelnou loď... A navic ho hrál herec, kterýho nemám rád. Jinak se mi libilo, že Picard dostal tolik prostoru - a ten taky táhne celej film. Taky Data v tom má svou roli, klingon taky celkem ok, ale ostatní členové posádky tam snad ani nemuseli být, ti uplně zanikali a né vynikali. Příběh ucházející, ale to je píchlý kolo taky. Hlavní záporačka a celkově borgové docela sympatičtí zmrdi, akorát mě docela štvalo, jak všechno podceňovali a nechávali se zbytečně zabíjet. Ale lidstvo přece muselo mít aspoň nějakou šanci, že. Trochu jsem se nudil, takže spíš takovej průměr, než že bych z toho byl nadšenej... tak... kupředu... levá...(17.1.2013)

Perfektní film. Teď proti nim byli Borgové. Posádka dostala novou loď, Enterprise E. Je pěkně vytuněná. Díky Borgům se dostanou do roku 2063, kde se Borgové snaží zabít Zeframa Cochrana a překazit tak první kontakt lidí s Vulkánci. Také se jim podaří obsadit Enterprise a asimilovat část posádky. Nakonec se ale posádce podaří dát vše zpět do svých kolejí.(20.10.2013)

Kapitán Picard se, po předchozím nepříliš přesvědčivém pokusu, chytil pevně kormidla lodi a natočil plachty USS Enterprise tím správným směrem - do minulosti. Tam fungovala akce, napětí i humor - tedy zvlášť v přítomnosti ožralého rockového vědce Cochrana, jehož panická hrůza z budoucí slávy byla naprosto úchvatná. Já se zkrátka bavil skoro stejně dobře jako u Cesty domů a tu považuji za nejlepší startrekovský kousek.(31.3.2014)

Je to snad jediný star trek celovečerní film, u kterého jsem se opravdu jako malý trekkie fanda bál. První projekce se odehrála tak v mých dvanácti letech a následně jsem prožil několik krušných nocí.:) Excelentní triky, excelentní herecké výkony, výborná režie i scénář, výprava, prostě všechno. A má nejoblíbenějsší trekie posádka, v čele s Patrickem Stewartem a lá Jean-Luc Piccardem. Tahle kombinace nemůže zklamat. Opravdu radost pohledět. Viděl jsem ho alespoň pětkrát a stále mě to baví. ...My jsme borgové, odpor je marný.:)_ Nečekejte žádnou extra pointu. NENÍ potřeba. První kontakt je nejlepší Star Trek film, nepředčí ho ani nové Abramsovo zmrtvýchvstání. Dokonalí herci v totálně nářezovém sci-fi filmu, hodně hutném Star Treku. Konec není nepodobný Cameronovým Vetřelcům, ale čert to vem. Scénář je plný spousty vychytávek. Nejoblíbenější ST (PIcard!!!) a rozhodně moje TOP20. Vyšší rozpočet Star Treku prostě sluší - lepší triky.. a Jerryho hudební téma nové generace mě vždy sejme a mám při něm husí kůži._Paráda. Seberflexe lidstva a kritika současné pohledu na svět excelentně proplouvá celým filmem. Tenhle film je prostě neskutečnej nářez.(2.8.2007)

----- "Kumulace bohatství už není hnací silou naší společnosti." ----- Musím přiznat, že celosvětová (!) ekonomika fungující na jiných nežli "tržních" principech je pro mě tím nejfantastičtějším sci-fi prvkem ... kam se za takovým pozoruhodným úkazem hrabe cestování v čase - nebo Borgové. Leč zápletka je převelice zajímavá a její provedení nadmíru přitažlivé - jako bych cítila závan svěžího větru, který provází starou dobrou Enterprise a její posádku.(13.6.2013)

• - První film ze ságy, který získal rating vyšší než PG. (Martin00x)

• - V cameo roli se objevil Ethan Phillips, přestavitel Neelixe ze seriálu Star Trek: Voyager (od r. 1995). Ztvárnil uvaděče v nočním baru ve scéně v simulátoru. (mirliflore)

• - V první verzi scénáře, která se již týkala Dr. Cochrana (James Cromwell) a prvního kontaktu, měli Borgové zaútočit na Cochraneovu laboratoř, načež by vědec upadl do kómatu. Kapitán Picard (Patrick Stewart) proto měl zaujmout jeho místo v raketě, provést první let nadsvětelnou rychlostí a zachránit tak budoucnost. Na Enterprise proti Borgům měl bojovat Riker (Jonathan Frakes). (mirliflore)