Star Trek VIII: První kontakt

• slovenský

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

Ani som neveril, že to príde, ale konečne ST VIII. je bez Kirka. Scenár, režia, výprava sú najlepšie zo všetkých predchádzajúcich ST. Snímke nechýba dynamika ani tempo, v skratke povedané, kto si pozrie smršt demencie s Kirkom (ST I-ST VI + vedlajšia rola ST VII) veľmi ocení snímku Prvý Kontakt, ktorá si zaslúži uznanie aj pri odhliadnutí predošlých dielov. Na posádku pod velením Patricka Stewarta, je radostný pohľad a dúfam, že ďalšie diely budú kráčať v topánkach ST vIII.(28.9.2008)

Živelnejšie, akčnejšie a príbehovo výraznejšie ako predchádzajúci diel. Síce sa už nestretávame ani z jedným členom starej posádky, pretože sú samozrejme všetci mŕtvy, ale Picardova zostava mi tu už tak nevadila ako v Generácií. Čo hodnotím ako veľké plus. Je veľmi vtipné ako každý jeden herec vdychuje svojej postave život. Ani jedna postava nevyznieva hlúpo a každá má svoje miesto v star trekovskom vesmíre. Každý pohyb rukou, každý výkrik alebo pohľad. V tomto absolútnej špičky dosahuje Patrick Stewart, ktorý síce nie je taký presvedčivý ako Kirk, ale na vierohodnosti mu to aj tak neuberá. Frakes alias Number One sa zhostil aj réžie a je v nej badať určité kopírovanie z rôznych snímkov, ale aj napriek tomu posúva hranicu star treku ďalej ako ktorýkoľvek iný star trekovský režisér. Konfrontácia a snaha o záchranu sveta sa momentálne nesie vo viacej klaustrofobickom a akčnejšom prevedení. Opäť tú máme prvok cestovania času, ktorý mohol byť podľa mňa trošičku dotiahnutejší. Ale aj napriek tomu postava Jamesa Cromwella dostáva zaslúžený priestor aby mi túto výtku vyhovoril. Osobne som veľmi spokojný a aj keď to nie je geniálne, rozhodne má čo ponúknuť. Vďaka za Jerryho Goldsmitha.(15.12.2009)

|96%| Tak tu máme 8.celovečerní film Star Trek (druhý s Picardovým týmem). No, co k tomu psát ? Prostě pecka, jak jinak. Jsem obří fanoušek Star Treku. Nová generace je skvělá část ST, kde je můj nejoblíbenější tým (Picardův). Mám teda rád i Kirkův tým z TOS, nebo Siskův z DS9. K Voyageru a Enterprise jsem ještě nedošplhal. No, to bylo takové malé shrnutí. Takže nyní k tomuto filmu. Sice nerad používám slovo objektivita, pač si myslím, že toto slovo je naprostá blbost. Každý by měl hodnotit podle svého. Mě teda stačí, co se týče St ke štěstí málo. Takže První kontakt má jednoduchý, ale skvělý příběh, který mě bavil od začátku do konce. Nemáme tu žádné hluché místo. Hned od začátku se jde na věc. Dvojdíl v Nové generaci nesoucí název: „To nejlepší z obou světů“ o Borgech mě strašně moc bavil. Tehdy jsem si říkal, že Borgové jsou skutečně obtížný nepřítel. Tak proto jsem byl hned u tohoto filmu nadšen, když jsem se dověděl, že půjde o Borgy. Zde to není moc napínavé, je to trochu odlehčené, ale přesto mě to bavilo. K filmu bych vytknul jedině pár drobností. A sice: nevyužitá postava Diany a také Rikera (ale toho omlouvá scénář). A ještě konec mohl být, víc dramatičtější a napínavější. Ale to jsou skutečně malé mini nedostatky, který se ani snad nedají považovat za velkou chybu. Je tedy dost akce, dost scén, kdy posádka zneškodňuje Borgy atd. Na začátku několik lodí flotily atd. Máme tu i novou Enterprise, která je tmavší, ale zvykl jsem si na ní. Hudba je perfektní, Jerry Goldsmith se zde opravdu překonal. Herekcé obsazení je perfektní, o tom není třeba hovořit. Picard, který šel nekompromisně po Borgech. Worf, který zde měl dost prostorů. Nechyběl ani sympatický Dat, Crusherová nebo Geordy. Riker a Diana samozřejmě také potěšili, jen měli slabší scénář, což ale nevadí. Uteklo mi to rychle, tempo bylo velké. Dost zajímavých scén zde bylo, třeba scéna, kdy byl Picard s Worfem na trupu lodi. Nevím co mám dál k tomu dodávat. Skvělý film o Star Treku. Shlédnutích bude ještě hodně.(28.1.2015)

Příběhově tedy nic extra. Cestování časem je až přespříliš zneužívaná zápletka v tomhle žánru. Tolik zneužívaná, že je hlavní zápletkou jak ve čtvrtém, tak osmém, v podstatě i v sedmém díle (a nakonec i v restartu série z roku 2009). A to už je trochu zívačka, zvláště pak, když cestování časem ve čtvrém filmu bylo uděláno bezchybně. Pro mě jsou vrcholy Star Treku tedy někde jinde (a sice v prvním, čtvrtém a šestém filmu) a to i přesto, že tenhle díl má pěkný vizuál, zase se vrátil Jerry Goldsmith tentokrát i ve spolupráci se svým synem Joelem (u Jerryho je vidět, jak, narozdíl od ostatních skladatelů, kteří na Star Treku pracovali, vnímá celou sérii komplexně, využívá i nějaké ty leitmotivy a dává výrazný prostor základnímu tématu Alexandra Courage i variacím na to své geniální z prvního ST filmu) , objeví se tu Robert Picardo, je tu onen "první kontakt" a pár lehce hororových i humorných scén ("A vy všichni jste teda astronauti jako z nějakýho Star Treku?"). Můj pohled může být zkalen v poslední době se projevujícími nesympatiemi vůči Patricku Stewartovi (které ale zase vyrovnaná Jonathan Frakes), ale osmý Star Trek jsem schopen ocenit možná tak v rámci kontextu celé série, nikoliv jako samostatné skvělé sci-fi, jak ho tu několik lidí prezentuje, protože na to je to příliš naivní a možná i uspěchaná záležitost, která mě nedokázala správně vtáhnout. Když jsem byl malý, měl jsem raději sestavu nové generace, tu starou jsem znal jen z několika dílů původního seriálu. Po zhlédnutí filmů musím říct, že jsem si tu starou oblíbil více. Její charaktery jsou mi bližší, postavy jsou vznešenější (i když často paradoxně směšné) a ten správný kravaťácký styl Star Treku vystihují mnohem více.(30.3.2009)

• xxmartinxx

Nepochopitelně uspěchaný začátek nestíhá uvést do děje, později to není lepší. Věci se dějí podivně rychle, což k neabramsovskému Star Treku jaksi nepatří, a nutno dodat, že je to velmi rušivé a až nepatřičné. Vůbec celé se to posunuje k bezduché akční sci-fi, kde nelze pochopit chování záporáků ani hrdinů (viz potřebuju najít uprchlou ženu z minulosti a uklidnit ji, tak za ní pošlu klingina - tomu říkám plán). PS: Neviděl jsem dlouho nic tak morálně závadného, jako když Pickard zastřelí vlastního anonymního borgy infikovaného člena posádky s tím, že "už mu není pomoci". On sám v minulosti infikaci borgy přežil a kdyby se to stalo jakémukoliv neanonymnímu čnenovi Enterprise, jistě by plešatý tatík vyrazil na druhou půlku galaxie, aby mu pomohl - ale anonymní vojáček? C'est la vie... hlavně že máme svojí pomstu. A takový by být Star Trek neměl. Vlastně doposud byl právě o tom, že takový není.(6.6.2013)

• - Kapitán Picard je zde kvůli své pomstychtivosti přirovnáván ke kapitánovi Achabovi z knihy „Bílá velryba“. O dva roky později si kapitána Achaba zahrál v televizní verzi tohoto díla. (DonArian)

• - Původně měli Borgové cestovat do dob renesance, aby zabránili vzestupu moderní lidské civilizace. Ve filmu se pak měl objevit třeba i Leonardo da Vinci. (mirliflore)

• - V první verzi scénáře, která se již týkala Dr. Cochrana (James Cromwell) a prvního kontaktu, měli Borgové zaútočit na Cochraneovu laboratoř, načež by vědec upadl do kómatu. Kapitán Picard (Patrick Stewart) proto měl zaujmout jeho místo v raketě, provést první let nadsvětelnou rychlostí a zachránit tak budoucnost. Na Enterprise proti Borgům měl bojovat Riker (Jonathan Frakes). (mirliflore)