Star Trek VIII: První kontakt

Star Trek VIII: First Contact

Star Trek VIII: Prvý kontakt

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 1996, 106 min

Ani som neveril, že to príde, ale konečne ST VIII. je bez Kirka. Scenár, režia, výprava sú najlepšie zo všetkých predchádzajúcich ST. Snímke nechýba dynamika ani tempo, v skratke povedané, kto si pozrie smršt demencie s Kirkom (ST I-ST VI + vedlajšia rola ST VII) veľmi ocení snímku Prvý Kontakt, ktorá si zaslúži uznanie aj pri odhliadnutí predošlých dielov. Na posádku pod velením Patricka Stewarta, je radostný pohľad a dúfam, že ďalšie diely budú kráčať v topánkach ST vIII.(28.9.2008)

Živelnejšie, akčnejšie a príbehovo výraznejšie ako predchádzajúci diel. Síce sa už nestretávame ani z jedným členom starej posádky, pretože sú samozrejme všetci mŕtvy, ale Picardova zostava mi tu už tak nevadila ako v Generácií. Čo hodnotím ako veľké plus. Je veľmi vtipné ako každý jeden herec vdychuje svojej postave život. Ani jedna postava nevyznieva hlúpo a každá má svoje miesto v star trekovskom vesmíre. Každý pohyb rukou, každý výkrik alebo pohľad. V tomto absolútnej špičky dosahuje Patrick Stewart, ktorý síce nie je taký presvedčivý ako Kirk, ale na vierohodnosti mu to aj tak neuberá. Frakes alias Number One sa zhostil aj réžie a je v nej badať určité kopírovanie z rôznych snímkov, ale aj napriek tomu posúva hranicu star treku ďalej ako ktorýkoľvek iný star trekovský režisér. Konfrontácia a snaha o záchranu sveta sa momentálne nesie vo viacej klaustrofobickom a akčnejšom prevedení. Opäť tú máme prvok cestovania času, ktorý mohol byť podľa mňa trošičku dotiahnutejší. Ale aj napriek tomu postava Jamesa Cromwella dostáva zaslúžený priestor aby mi túto výtku vyhovoril. Osobne som veľmi spokojný a aj keď to nie je geniálne, rozhodne má čo ponúknuť. Vďaka za Jerryho Goldsmitha.(15.12.2009)

• xxmartinxx

Nepochopitelně uspěchaný začátek nestíhá uvést do děje, později to není lepší. Věci se dějí podivně rychle, což k neabramsovskému Star Treku jaksi nepatří, a nutno dodat, že je to velmi rušivé a až nepatřičné. Vůbec celé se to posunuje k bezduché akční sci-fi, kde nelze pochopit chování záporáků ani hrdinů (viz potřebuju najít uprchlou ženu z minulosti a uklidnit ji, tak za ní pošlu klingina - tomu říkám plán). PS: Neviděl jsem dlouho nic tak morálně závadného, jako když Pickard zastřelí vlastního anonymního borgy infikovaného člena posádky s tím, že "už mu není pomoci". On sám v minulosti infikaci borgy přežil a kdyby se to stalo jakémukoliv neanonymnímu čnenovi Enterprise, jistě by plešatý tatík vyrazil na druhou půlku galaxie, aby mu pomohl - ale anonymní vojáček? C'est la vie... hlavně že máme svojí pomstu. A takový by být Star Trek neměl. Vlastně doposud byl právě o tom, že takový není.(6.6.2013)

Z mého pohledu zdaleka ne takový nářez jako Abramsův restart, ale jinak v podstatě velká spokojenost. Fenomén ST mě od mala vždy spíše odrazoval než lákal (nijak zvlášť mě neoslovovala žádná z posádek a celkový koncept ST mi takřka ničím neimponoval), ale zásluhou jednoho z nejlepších současných hollywoodských filmařů, jenž ST universum velmi svérázně zmodernizoval, jsem svůj dosavadní (ne)zájem začal trochu přehodnocovat. PRVNÍ KONTAKT má mezi trekkies pověst možná nejlepšího ST filmu a já se popravdě řečeno ani moc nedivím (k nejpovedenějším kouskům série patří téměř jistě). Zápletka je chytlavá, děj má slušný spád, efekty a vizuální stránka mají adekvátní úroveň, herecké výkony taky v pořádku (zaujala mě hlavně Alice Krige, chvílemi působí vážně děsivě) a (ky)borgové jsou fajn záporáci (byť možná maličko béčkoví). Škoda, že atmosféra není o něco temnější (především scény odehrávající se mimo Enterprise jsou až moc velká "pohoda" a tudíž trochu snižují celkové napětí), také jsem čekal intenzivnější a vygradovanější finále (na můj vkus se "borgský problém" vyřeší až moc rychle a jednoduše). Navíc ve mně film vyvolává dojem, že než o samostatný biják jde spíše o 2-3 velmi dobré seriálové epizody na pokračování (ale za to asi opět může srovnání s Abramsovým ohromně výpravným velkofilmovým příspěvkem). BTW Jedno malé bezvýznamné plus má u mě PRVNÍ KONTAKT za dialog Picarda a Lily o BÍLÉ VELRYBĚ - právě takovéto momenty dodávají žánrovým filmům hlubší přesah a umožňují divákům se emočně angažovat. 70 - 80 %(2.6.2013)

Jeden z nejlepsich ST filmu a minimalne z tech s novou posadkou urcite nejlepsi. Mame tu zajimavej pribeh, kterej se rozdeluje na dva mensi a tentokrat jsou zajimavy oba dva, jak bojovani Pickarda a spol. proti Borgum, tak stavba prvni warpovy lodi. Celej film se neco deje, spousta akce, spousta souboju, perfektni triky a hlavne paradni a docela temna a napinava atmosfera, hlavne diky paradni zaporacky rase Borgu, ktery vsichni vypadaj fakt libove. Navic trikove tentokrat prakticky bezchyby, masky taky paradni a herci se snazi, hlavne Stewart dostane radnej prostor a bezezbytku ho vyuzije. No a pak tu je hodne vtipnej vagabund Cromwella. Celou dobu jsem se bud skvele bavil nebo byl napnutej, takze jasnejch 5*.(13.7.2009)

• - Mezi názvy, o kterých se před pojmenováním filmu uvažovalo, byly například Star Trek: Borg , Star Trek: Destinies , Star Trek: Future Generations či Star Trek: Generation . Posléze byla dosažena shoda na názvu Star Trek: Resurrection , tedy Star Trek: Vzkříšení. Od toho bylo upuštěno, když Fox oznámil, že 4. díl filmové série Vetřelec bude mít stejné přízvisko. (mirliflore)

• - V první verzi scénáře, která se již týkala Dr. Cochrana (James Cromwell) a prvního kontaktu, měli Borgové zaútočit na Cochraneovu laboratoř, načež by vědec upadl do kómatu. Kapitán Picard (Patrick Stewart) proto měl zaujmout jeho místo v raketě, provést první let nadsvětelnou rychlostí a zachránit tak budoucnost. Na Enterprise proti Borgům měl bojovat Riker (Jonathan Frakes). (mirliflore)

• - Jako poslední byla natočena Picardova (Patrick Stewart) noční můra, což je vůbec první scéna filmu. (mirliflore)