Ikona (TV film)

Icon

Ikona: Brána smrti

Thriller

USA, 2005, 190 min

Televizní film zaštiťující se jedním z nejlepších děl slavného Fredericka Forsytha Ikona a přitom si jde hlavní cestou. Hlavní myšlenka je stejná, ale zpracování je teda opravdu osobité. Na druhou stranu nutno uznat, že tento dlouhý televizní snímek zaujme, je napínavý a Patrick Swayze si střihl velmi dobrou roli agenta Monka. Rozhodně to stojí za vidění. Hudba: Mark Kilian & Daniel Licht(16.8.2010)

Tedy tvrdit, že je Ikona nejlepší román od Forsytha může jen naprostý literární ignorant. Jednoznačně nejlepší kniha je všeobecně známý Den pro Šakala, též známý jako Šakal a svými dalšími knihami se Forsyth bohužel k svému superbestselleru ani nepřiblížil. Většina filmových zpracování jeho thrillerů dopadla mizerně s výjimkou právě Šakala a to ještě jen ve své první verzi (ta s Willisem a Gerem byla znatelně slabší). Dvoudílný televizní film z produkce Hallmarku není žádným veledílem, ale na druhou stranu stojí za shlédnutí. Na Swayzem je již znát věk a hlavně jeho choroba, ale jako herec je stále velmi dobrý. Ben Cross si vystřihl další roli záporáka jakožto šéf KGB , ale Michael York v roli sira Nigela žádný velký prostor k předvedení svého hereckého mistrovství nedostává.(8.8.2010)

• klerik

Priznám sa, že Forsythovu Ikonu som nedočítal (ale raz to určite dokážem :)), no tento film nemal s atmosférou jeho kníh nič spoločné. Je síce uvedený ako autor predlohy a konzultant, ale príbeh je zmenený, klišovitý a má neuveriteľlne stupidné dialógy, réžia slabá... O to viac film funguje, keď sa niečo deje - naháňačka, oslobodenie zo zajatia. Keďže ide o TV, tých pár akčných scén (napr. zastrelenie z dodávky bolo super) ma dokonca láka dať 3*, ale keď si spomeniem, ako sa Patrick občas tváril...(26.11.2006)

• Rex Mundi

Už produkcia Hallmark na začiatku titulkov varovala. Autor Frederick Forsyth ako konzultant zase dodal nádej... Ale nakoniec sa naplnilo to varovanie. Zopár skúseností s knihami FF už mám, preto sa mi nezdalo a nezdá, že by napísal originál takto... a podľa komentárov ostatných veru ani nenapísal. Neviem teda, čo všetko a akým spôsobom bolo oproti predlohe pozmenené, v každom prípade výsledok bol dosť slabý.(8.7.2013)

• Aelita

Kdyby se ponechaly jen záběry Moskvy na pozadí stručného výkladu politické zápletky filmu, mohl by z toho být dobrý úderný dokument na CNN nebo RT odrážející praktiky a cíle všelijakých Společenství zainteresovaných stran, které jsou dnešními hybateli a protagonisty na světové politicko-hospodářsko-finanční scéně. Takhle to je jen šablonové velmi volné a hlavně zdloooooouhavé televizní zpracování románu Fredericka Forsytha "Icon". Důrazný moderní klip cut by tomuto filmu velmi prospěl. Nicméně jsou i zajímavé věci: 1. Tři nebo čtyřikrát ve filmu různí lidé řekli, že Rusko se změnilo. Otázka zní - v čem je podstata jakékoliv země a jakéhokoliv národa? To jest co se nemění nehledě na změny názvů země a společenského zřízení či života? __ 2. "V přeneseném významu znamená slovo „ikona“ člověka či věc, užívanou podobně jako náboženský obraz. Jako určitý vzor, ale do jisté míry i jako ochranný, magický předmět, který má například zajistit či alespoň zaštítit obchodní, či jiný úspěch." Každý větší celek kromě společenského konsensu potřebuje svoji ikonu jako sjednocující ideologický a ideálový symbol. Napadá mne, že již dlouhou dobu nejsvatější, nejznámější a nejrozšířenější ikonou světa je portrét George Washingtona na jednodolarové bankovce.(17.8.2011)