Reklama

Reklama

Otevřené oči

  • Kanada Chasing Sleep (více)
všechny plakáty
Horor / Thriller / Mysteriózní
Kanada / USA / Francie, 2000, 104 min

Obsahy(1)

Univerzitní profesor Ed Saxon se jednoho rána probudí a zjistí, že jeho žena se nevrátila domu. Kam zmizela? Vrátí se? Objeví ji někdy? Noční můra přijde, když otevřete oči... (oficiální text distributora)

Recenze (25)

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Přinejmenším zajímavé už pro skvělý výkon Jeffa Danielse, vizuální pojetí a netradičně vystavěný příběh. Škoda jen, že konec není vstřícnější vůči divákovi, co se vysvětlení týče (na druhou stranu budou spokojeni ti, kterým vadilo u Vanilkového nebe, že na konci bylo vše vyřešeno do puntíku a tak nezbyl prostor pro vlastní domněnky)... ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Ed sa v strede noci prebudí v posteli bez svojej manželky. Z obavy o jej život, ihneď z alarmuje políciu. Po pár dňoch sa vynára prvá stopa. Naštartované, opustené manželkine auto odparkované neďaleko vedľajšej cesty vytvára množstvo otázok. Kde sa podela Edova žena? Opustila ho v strede noci pre nespokojnosť v manželstve, alebo je v tom mimomanželský vzťah s učiteľom telocviku? Je naozaj všetko tak ako sa prvý pohľad zdá? 90% filmu sa nič nedeje a dokonca ani záver neponúka žiadne extra veľké napätie. O prekvapení z rozuzlenia zápletky tohto filmu taktiež nemôže byť ani reč. Zaradenie tohto filmu do žánru horor je slušným krčmovým „frkom“. Pokiaľ teda budeme tento snímok brať ako thriller, potom sa tiež nejedná o žiadny zázrak – 45%. ()

Reklama

heyda 

všechny recenze uživatele

Mohla to být mysteriózní pecka, ale zůstalo jen u otázek. Velká škoda, protože Jeff Daniels to odehrál fantasticky a dialogy byly pro mě velkým překvapením. První polovinu bych hodnotil maximálně, druhou polovinu, kdy to začalo být všechno moc podivné, za tu bych dal tak 1 hvězdičku. Zamrzel mě i konec ve stylu Lynche ala: nechtějte po mě vysvětlení, sám ho vlastně neznám. ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Na zajímavý film nepotřebujete obrovský rozpočet ani stovky komparzistů. Občas stačí jen schopný představitel hlavní role a jeden opotřebovaně působící dům, který je filmaři záměrně přestaven tak, aby v něm divák ztrácel prostorovou představivost (všimněte si malých oken a rozložení světel v místnostech). Pocit dezorientace, který byl asi Walkerovým hlavním cílem, navíc umocňuje i zvláštní vyprávění, během kterého se dočkáte nahodilého střídání dne a noci, momentů, kdy postava reaguje na něco, co se stane teprve o vteřinu později, i zvláštného střihu, který vás v rámci celistvě působící scény zničehonic přesune z jedné místnosti do jiné. Bohužel přibližně v polovině, kdy začnete mít jistou teorii ohledně toho, co se stalo, začne Chasing Sleep po stránce příběhové lehce stagnovat. Prakticky každé vodítko, které vám od té doby k rozluštění celé záhady dá, je pouze zopakováním něčeho, co už stejně podvědomě tušíte. Pokud by mě nezklamalo rozuzlení, šla bych možná jako v případě atmosféricky podobného Closet Land po nejvyšším hodnocení, i bez něj mi ale Chasing Sleep zůstane v paměti jako jeden vysoce originální film, během jehož sledování jsem se cítila, jako bych do sebe hodila hrst sedativ. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Otevřené oči sice z hlediska děje a jeho vyústění zkušeného diváka nikterak nepřekvapí, mají ale příjemné obsazení a především velmi slušnou režii, která z thrilleru dělá halucinogenní atmosférickou podívanou. Působí to dojmem, že hlavní hrdina je stále pod vlivem drog nebo silných dávek léků. Stylová záležitost s přiměřenou stopáží a dávkovaným napětím. Celkový dojem: 70 %. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama