Městečko Pleasantville

Pleasantville

Pleasantville

Fantasy / Komedie / Drama

USA, 1998, 124 min

Příběh o tom, jak dva sourozenci přijdou do idylických padesátých let, aby je doslova i obrazně (přičemž slovo obrazně je taky myšleno doslova i obrazně) odpanili. Celé je to úžasné a když už jsem se podíval na hodiny, bylo to jen z důvodu obav, že už to musí brzo skončit. Jedinou slabší částí snad byly ty narážky na rasismus, ale celá tahle bouřlivá pasáž holt musela posunout příběh dál. A to se jí povedlo, a povedlo se jí to fakt dobře. Tleskám, klaním se a líbám ruce jak rejžovi, tak scénáristům. (Celé to silně připomíná novější Interstate 60.) "A nechceš mi dát něco jiného? Nebo bych ti mohla dát něco já..." /// Po druhém zhlédnutí jsem utvrzen o kvalitě filmu a oceňuju i pro mě dřív slabší časti. Navíc k odpanění přidávám i "nově oběvený" motiv dospívání.(8.7.2012)

Městečko Pleasantville je naplněním všech dětských snů – totiž přenést se do vymyšleného světa, který mám rád, a všem to tam pěkně natřít. A kdo by si pomyslel, že městečko Pleasanville toto splní nejen metaforicky. Vpádem dvou sourozenců do upjatého a nekreativního světa sitcomu rázem lidé dostanou do ruky štětce a začnou sebe a své nudné a šedivé nebarevné okolí živě zabarvovat. Pohodovost tohoto filmu vyzařuje i ven, takže i divák může občas i trošku svého dne rázem nabarvit svěžejšími barvami.(9.11.2009)

Ohromna spousta narazek. Rasismus ve forme cernobilych a jednoduse barevnych. Kritika americkeho snu a strednich vrstev. Originalni a proti tvrdohlavemu konzervatismu (pri kritice vseho noveho jsem si jen predstavila kdysi davno nenavidene impresionisty). Jenom skoda te prehnane magicnosti na konci - mozna moje chyba, ale uz jsem se v tom vsem nedokazala orientovat.(28.2.2009)

"This place gives me the creeps! Did you know that the books are blank? - What? - Yeah, I was in the library and I looked, and they have covers and there's nothing inside of them. - What were you doing in a library? - I got lost." Od tohoto filmu, který byl označen "nálepkou" fantasy komedie, jsem čekal slušnou a vtipnou podívanou. Ale spletl jsem se... Městečko Pleasantville nabízí daleko víc, nabízí pohled na americkou společnost 50. let, kterému se nelíbila barevnost, to, že se někdo odlišoval. Nelíbil jsem jim přístup mladých k "starému" způsobu života (jestli jsem to dobře pochopil, tak i pár narážek na rasismus). A o tom je celý film. O změně... Výborné výkony mladých herců Tobeyho Maguira a Reese Witherspoon a hlavně úžasně propracovaná grafická stránka filmu, změna z černobílého světa na barevný.(2.2.2011)

Ve své době (konce 90 let) velmi nadčasové dílo, které člověka v táhne do děje. Svěží a netradiční, člověka to pohladí po duši. Asi je to nejlepší počin Garyho Rosse. Jen by to mohlo býti cca o 15 min kratší, jelikož mi přijde že je to lehce rozvleklé. Po filmu jsem měl pocit, kéž by to můj ovladač uměl taky, že bych se přesunul do nějakého filmu, velmi zajímavý nápad. Bohužel žijeme v realitě.Sakra. :)(30.11.2014)