Komentáře uživatelů k TV seriálu (9)

 • Segrestor
  *****

  Dodnes nevím, jak to ti Poláci udělali, ale herecké výrony v tomto televizním zpracování byly naprosto vynikájící. I provedení bylo super. Dalo televizním hrám úplně novou dimenzi. Nejsem nějaký znalec polské televizní tvorby, ale obávám se, že to nebude nic extrovního. Tohle si ale zaslouží nějakého fiktivního Oscara.(9.1.2013)

 • gudaulin
  *****

  Nejlepší polské dílo, které k nám přišlo v první polovině 90. let, byl určitě Kieslowského Dekalog, ale seriál Mistr a Markétka se zařadil hned za něj. Jde o velmi kvalitní polskou práci, která ze všech adaptací Bulgakovovy literární tvorby nejvěrněji odráží tajuplnou atmosféru a myšlenkové poselství Bulgakova jako mistra stylu magického realismu. Výborné herecké výkony, kvalitní scénář. Velká škoda, že se tenhle polský kousek už řadu let nereprízoval. Poláci s přehledem porazili i ruskou adaptaci Bulgakova. Celkový dojem: 90 %.(22.7.2009)

 • Mariin
  *****

  Ano, toto polské zpracování je lepší než to nové ruské z roku 2005. Jednoduchá hudba je v dokonalém sepětí s dějem a stejně tak jednoduchá divadelní výprava a věrnost textům je ku prospěchu..(19.5.2010)

 • Crocuta
  *****

  Výborné zpracování jedné z mých nejoblíbenějších knih. Mimo jiné stojí za zmínku nenápadná a přitom pro budování atmosféry podstatná hudba. Herecké výkony jsou bez výjimky výborné, zvlášť obsazení Piláta se povedlo - z biblické linie příběhu jde vůbec mráz po zádech.(16.7.2007)

 • contrastic
  *****

  MICHAIL BULGAKOV a jeho MISTR A MARKÉTKA. Vrcholné, nadčasové a mystické dílo, které tvořil více jak 10 let. První verzi rukopisu spálil a napsal znovu. Dokončil ho těsně před smrtí v roce 1940, kdy byl již slepý a těžce nemocný. Prostě mysteriózní !! Poláci opět dokázali, že patří v Evropě mezi přední filmaře a s hodně těžkou látkou se popasovali na jedničku. Dziekuje bardzo(26.10.2020)

 • plechulka
  ****

  Čtyři hvězdičky celkově, ale výkon herečky v roli Markéty by zasloužil "plný počet". Adaptace, která neurazí ani puristy, kteří tvrdí, že jakoukoli knihu není možno adekvátně zfilmovat. Díky tomu, že jde o seriál, vešlo se do něj i množství vedlejších postav, motivů a odboček a nebylo třeba "vypreparovat" pouze hlavní dějovou linku, jak bývá obvykle zvykem. Doporučuji.(12.7.2007)

 • AngiS
  ****

  Když pominu první zhruba dva/tři díly, který byly neuvěřitelně ale neuvěřitelně nudný a uplně o ničem, tak to bylo nejlepší zpracování Mistra a Markétky.. Navíc se to dalo pochopit, knižní podoba mi přišla občas zmatená :D(26.7.2008)

 • _-0-_
  *****

  Nejlepší zpracování skvělého Bulgakovova románu, s daleko menším rozpočtem, než výpravné ruské zpracování z roku 2005, ale subjektivně s lepším obsazením postav (blížily se mé představě). Navíc se podařilo vytvořit stejnou atmosféru, jako v knize a rovnováhu mezi všemi dějovými rovinami.(15.3.2007)

 • EasternJoe
  *****

  Skládám největší poklonu polské produkci! Přiznám se, že knihu jsem nečetl, ale většina zdrojů tvrdí, že tato verze patří mezi nejvěrnější předloze. I kdyby ne, síla děje, herecké výkony, výborné zpracování, a to vše na přelomu 80. a 90. let. I tehdejší "primitivní" technika umocňovala celé vyprávění. Hudba samotná, je naprosto excelentní a zaslouží si 1,5 hvězdičky. Herecké obsazení skvělé. Naprosto vynikal Gustaw Holoubek jako Woland, nedávno zesnulý (2017) Wladyslaw Kowalski v roli Mistra a Zbigniew Zapasiewicz, ten který jako "....hrdina vstoupil do propasti a zmizel v nenávratnu, omilostněn oné sváteční noci, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec zlatého kopí, Pilát Pontský". Jedinou výtku bych měl na jinak půvabnou Annu Dymnou. Cítil jsem, že trochu přehrávala. Prvně jsem to viděl jako děcko v devadesátkách, a už tehdy mě to dostalo. Pak to z mého života zmizelo na dvacet let, a teď jsem se opět dostal k tomuto veledílu, které mě nutí přečíst si samotnou knihu.(21.9.2020)