Komentáře uživatelů k TV seriálu (9)

Dodnes nevím, jak to ti Poláci udělali, ale herecké výrony v tomto televizním zpracování byly naprosto vynikájící. I provedení bylo super. Dalo televizním hrám úplně novou dimenzi. Nejsem nějaký znalec polské televizní tvorby, ale obávám se, že to nebude nic extrovního. Tohle si ale zaslouží nějakého fiktivního Oscara.(9.1.2013)

Nejlepší polské dílo, které k nám přišlo v první polovině 90. let, byl určitě Kieslowského Dekalog, ale seriál Mistr a Markétka se zařadil hned za něj. Jde o velmi kvalitní polskou práci, která ze všech adaptací Bulgakovovy literární tvorby nejvěrněji odráží tajuplnou atmosféru a myšlenkové poselství Bulgakova jako mistra stylu magického realismu. Výborné herecké výkony, kvalitní scénář. Velká škoda, že se tenhle polský kousek už řadu let nereprízoval. Poláci s přehledem porazili i ruskou adaptaci Bulgakova. Celkový dojem: 90 %.(22.7.2009)

Ano, toto polské zpracování je lepší než to nové ruské z roku 2005. Jednoduchá hudba je v dokonalém sepětí s dějem a stejně tak jednoduchá divadelní výprava a věrnost textům je ku prospěchu..(19.5.2010)

Výborné zpracování jedné z mých nejoblíbenějších knih. Mimo jiné stojí za zmínku nenápadná a přitom pro budování atmosféry podstatná hudba. Herecké výkony jsou bez výjimky výborné, zvlášť obsazení Piláta se povedlo - z biblické linie příběhu jde vůbec mráz po zádech.(16.7.2007)

MICHAIL BULGAKOV a jeho MISTR A MARKÉTKA. Vrcholné, nadčasové a mystické dílo, které tvořil více jak 10 let. První verzi rukopisu spálil a napsal znovu. Dokončil ho těsně před smrtí v roce 1940, kdy byl již slepý a těžce nemocný. Prostě mysteriózní !! Poláci opět dokázali, že patří v Evropě mezi přední filmaře a s hodně těžkou látkou se popasovali na jedničku. Dziekuje bardzo(26.10.2020)

Čtyři hvězdičky celkově, ale výkon herečky v roli Markéty by zasloužil "plný počet". Adaptace, která neurazí ani puristy, kteří tvrdí, že jakoukoli knihu není možno adekvátně zfilmovat. Díky tomu, že jde o seriál, vešlo se do něj i množství vedlejších postav, motivů a odboček a nebylo třeba "vypreparovat" pouze hlavní dějovou linku, jak bývá obvykle zvykem. Doporučuji.(12.7.2007)

Když pominu první zhruba dva/tři díly, který byly neuvěřitelně ale neuvěřitelně nudný a uplně o ničem, tak to bylo nejlepší zpracování Mistra a Markétky.. Navíc se to dalo pochopit, knižní podoba mi přišla občas zmatená :D(26.7.2008)

Nejlepší zpracování skvělého Bulgakovova románu, s daleko menším rozpočtem, než výpravné ruské zpracování z roku 2005, ale subjektivně s lepším obsazením postav (blížily se mé představě). Navíc se podařilo vytvořit stejnou atmosféru, jako v knize a rovnováhu mezi všemi dějovými rovinami.(15.3.2007)

Skládám největší poklonu polské produkci! Přiznám se, že knihu jsem nečetl, ale většina zdrojů tvrdí, že tato verze patří mezi nejvěrnější předloze. I kdyby ne, síla děje, herecké výkony, výborné zpracování, a to vše na přelomu 80. a 90. let. I tehdejší "primitivní" technika umocňovala celé vyprávění. Hudba samotná, je naprosto excelentní a zaslouží si 1,5 hvězdičky. Herecké obsazení skvělé. Naprosto vynikal Gustaw Holoubek jako Woland, nedávno zesnulý (2017) Wladyslaw Kowalski v roli Mistra a Zbigniew Zapasiewicz, ten který jako "....hrdina vstoupil do propasti a zmizel v nenávratnu, omilostněn oné sváteční noci, nelítostný pátý prokurátor Judeje a jezdec zlatého kopí, Pilát Pontský". Jedinou výtku bych měl na jinak půvabnou Annu Dymnou. Cítil jsem, že trochu přehrávala. Prvně jsem to viděl jako děcko v devadesátkách, a už tehdy mě to dostalo. Pak to z mého života zmizelo na dvacet let, a teď jsem se opět dostal k tomuto veledílu, které mě nutí přečíst si samotnou knihu.(21.9.2020)