Maska zrcadla

Zrkadlová maska

Fantasy / Rodinný / Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 2005, 97 min

Dave McKean

Neil Gaiman, Dave McKean, Neil Gaiman (divadelní hra)

Antony Shearn

Iain Ballamy

Simon Moorhead

Nicolas Gaster

Jako řekněme si to narovinu, fantasy skutečně nemusím, ale po Masce zrcadla pomalu měním názor. Hodnocení zvýšit nedokážu, ale postupem času se třeba přidám do řady fantasmagorů. Snímek mě opravdu zaujal, zdařilému ději přidávaly na zajímavosti právě veškeré fantasy prvky a film jistě stojí za zhlédnutí!..."Když to máš, chceš se o to podělit. Když se o to podělíš, ztratíš to. Co je to?":)(27.5.2008)

Takový divně zvláštní film. I přes spousty výborných triků je ale vlastně o ničem. Na Masku zrcadla jsem se těšil z toho důvodu, že jsem dlouho neviděl pořádný fantasy film. Bohužel mě zklamalo, že tady chybí jakýkoliv příběh, jakákoliv podstata a vlastně se téměr celý film nic zásadního neděje. Jediné, co se dá pochválit (krom té vizuální stránky) je sympatická mladá herečka, kolem které se všechno točí a prakticky je to celé jen o ní. Jinak nevím, co bych ještě mohl vyzdvihnout...snad originalitu. Nevím no, tak mi to všechno přišlo nějak zbytečné a vlastně ani nevím, na co jsem se to díval. Jenže nemám ani potřebu se v budoucnu podívat znovu, abych to celé lépe pochopil. Každopádně Stephanie Leonidas teď budu pozorněji sledovat, myslím, že nás všechny možná ještě někdy překvapí. 55%(2.2.2012)

Toto dielko Davea McKeanea a Nelila Gaimana je ťažko inak charakterizovať ako ťažkú haluz... Aj keď tvorbu Gaimana poznám dôverne, tento film som musel stráviť. Dej je strašne jednoduchý až primitívny a v mnohých ohľadoch pripomína Coraline. Zato však vizálne spracovanie a hudobná stránka uchvátia diváka na prvý pohľad. McKeanov rukopis je rovnako ako pri mnohých iných dielach vytvorených v spolupráci s Neilom Gaimanom rozpoznateľný na prvý pohľad a divákovi ostávajú oči pre úžas. Nie pre každého, ale keď vás raz osloví, už vás nepustí!(6.7.2006)

Film odo mňa dostane pár superlatívov. Určite sa jedná o najosobitejší a vizuálne najštýlovejší film aký som doposiaľ videl. Nádherné farby, inovátorské motívy a celkové snové prostredie pôsobí neskutočne kúzelne. Škoda, že to ale nestačí. Zrakovo síce púta, no obsahovo priam nudí. Nápad je síce niečo pomerne nové a netrúfnem si povedať, čo na ňom dejovo meniť, no jednoducho ma pomerne dosť nezaujal. Určite si však rád pozriem aj ďalší McKeanov "výplod". 60%.(25.6.2007)

Tak tohle je velmi surrealistický film, vizuálně nesmírně působivý, zvuková a hudební stránka rovněž zajímavá, herci odvedli dobrou práci, příběh... příběh, tady cítím určité rozpaky. Buď to je celé velmi jednoduché a hloubka filmu by se dala nazvat spíše plytkostí, nebo jsem to zkrátka úplně nepochopila. Film pro příznivce Alenky z Říše divů a pro výtvarníky či básníky, kterým ke spokojenosti stačí zvláštní a úchvatné obrazy. Stimulující podívaná, není však přínosem pro každého, nelze doporučit komerčněji zaměřeným divákům. 71%(5.1.2009)

• - Počet dnů natáčených ve studiu: 20 - Počet dnů natáčených v lokacích: 10 - Celkový počet záběrů s efekty: 1139 - Počet animací na jeden záběr: 3,5 - Celkový počet scén ve scénáři: 135 - Počet stran scénáře: 108 - Počet animátorů pracujícíh na filmu: 15 (HappySmile)

• - Původní počítače, které se používaly pro práci na filmu, byly pojmenovány po Beatles - John, Paul, Ringo a George. Později se dokoupil pátý, který dostal jméno Yoko. Krátce nato spadla síť a nemohla být pořádně obnovena (počítače spolu odmítaly komunikovat). Byl tedy pořízen nový server a zakoupeny nové počítače, které tentokrát dostaly jména po The Ramones - Joye, Jonny, DeeDee a Tommy. Neil Gaiman k tomu potom řekl: "Škoda, že jsem nevěděl víc o historii The Ramones, počítače fungovaly perfektně, byly zvučné a umřely předčasně." (HappySmile)

• - Verze klasické písničky Burta Bacharacha "Close to You", kterou v tomto filmu předvedla Josefine Cronholm ve scéně, kde je Helena oblečená jako služebná, byla inspirována cover verzí písničky od skladatele Wayna Horvitze, která se objevila na albu "Great Jewish Music: Burt Bacharach" (1997). (HappySmile)