Maska zrcadla

Zrkadlová maska

Fantasy / Rodinný / Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 2005, 97 min

Dave McKean

Neil Gaiman, Dave McKean, Neil Gaiman (divadelní hra)

Antony Shearn

Iain Ballamy

Simon Moorhead

Nicolas Gaster

Jeden z vizuálne najkrajších a najpôsobivejších filmov. McKean a Gaiman sa našli pri tvorbe Violent Cases, pokračovali Sandmanom a ich spolupráca trvá dodnes. Aj keď dej tu plynie pomaly a zvraty sú tu asi dva, pozeralo sa mi na to príjemne. Vďaka farebnému tónovaniu a občasným rozmazaným obrazom mi tie počítačové triky (ako u mnohých filmov) vôbec neprišli umelé a vybočujúce z obrazu. V mnohom mi tento film pripomenul ďalšie - Čarodejníka z krajiny Oz, Nekonečný príbeh, Labyrint, Stopárovho sprievodcu po galaxii, ale nepociťovala som to ako vykrádanie, skôr ako poctu týmto dielam.(12.3.2011)

Velmi zvláštní. Vizuálně nápadité (hlavně sfingy), herci skvělí, scénář místy geniální "Mám takovej pocit, že UPS a Promiň, už to nidky neudělám asi ledy neprolomí", herci skvělí (všichni, naprosto, včetně mimiky sfing).. ale tempo. Film postrádá jakékoliv větší tempo..jen ubíhá. Nenudí, ale nestrhne. Jenom sem tam nadchne viuální vynalézaostí tvůrců. Ale je to moc pěkný(8.6.2006)

Nádherný, nápaditý vizuál, ktorý navyše vďaka McKeanovmu typickému rukopisu nepripomína nič zo súčasnej filmovej fantasy tvorby, mimoriadne sympatická hlavná predstaviteľka, ktorá by "Eragona a Pevensiovcov zabila pľuvancom", ale... Gaiman ako scenárista sa veľmi neodviazal a v druhej polovici, keď sa človek nasýti netradičnej obrazovej stránky, to začne byť nečakaná nuda.(22.3.2007)

• Mi Nü-Chai

Ukázkový příklad promrhaného potenciálu - obal je nádherný, ale obsah zkažený Obrazy s ostrými hranami které film vykresluje, se topí v záplavách teplých barev, sfingy s kočičím tělem a lidskými tvářemi náruživě pojídají knihy (na kterých se dá i létat, pokud jim vynadáte), v podivných budovách se skrývají ještě podivnější masky...uchvacující grafické orgie. Bohužel, všechno ostatní je špatně. Scénář sice psal Neil Gaiman, ale v tomto případě to rozhodně neznamená záruku kvality, naopak, působí jako velmi nepovedená, zmršená a navýsost nudná kopie Nekonečného příběhu.(13.3.2007)

Jednou vetou by sa to dalo napísať ako absolútny vizuálny masaker. Divák, pre ktorého je (podobne ako pre mňa) výtvarná stránka filmu podstatným kritériom pre hodnotenie si určite príde na svoje. Fantastično vedľajšej "reality" vyráža dych, každú chvíľu tu nájdete niekoľko výborných a neotrelých nápadov. Veľmi sa mi páčila Stephanie Leonidas v hlavnej roli, naopak by som ukameňoval alter ego Jasona Barryho. Jediným dôvodom, prečo nedávam absolútne hodnotenie je, že MirrorMask naozaj chýba zložitejší a nosnejší príbeh. 9/10(29.3.2006)

• - Název filmu MirorMask je ukázán na nahrávce hrající v bytě paní Bagwellové, když tam vstoupí Helena a Valentine. (HappySmile)

• - Natáčení probíhalo v Anglii ve městě Brighton. (Saku)

• - Verze klasické písničky Burta Bacharacha "Close to You", kterou v tomto filmu předvedla Josefine Cronholm ve scéně, kde je Helena oblečená jako služebná, byla inspirována cover verzí písničky od skladatele Wayna Horvitze, která se objevila na albu "Great Jewish Music: Burt Bacharach" (1997). (HappySmile)