Maska zrcadla

Zrkadlová maska

Fantasy / Rodinný / Drama / Dobrodružný

Velká Británie / USA, 2005, 97 min

Dave McKean

Neil Gaiman, Dave McKean, Neil Gaiman (divadelní hra)

Antony Shearn

Iain Ballamy

Simon Moorhead

Nicolas Gaster

Mám ráda ujeté fantasy, fakt že jo, ale tohle byl jen zrcadlový odraz daleko lepších filmů. Celou dobu jsem měla pocit, že se mi tvůrci snaží dokázat, jak moc je ten film skvělý. Ale to tedy nebyl, byl maximálně dobrý. Jako bych všechno viděla už někde jinde a daleko lépe provedené. Celek byl přeplácaný a jaksi nedotažený.(26.9.2011)

Toto dielko Davea McKeanea a Nelila Gaimana je ťažko inak charakterizovať ako ťažkú haluz... Aj keď tvorbu Gaimana poznám dôverne, tento film som musel stráviť. Dej je strašne jednoduchý až primitívny a v mnohých ohľadoch pripomína Coraline. Zato však vizálne spracovanie a hudobná stránka uchvátia diváka na prvý pohľad. McKeanov rukopis je rovnako ako pri mnohých iných dielach vytvorených v spolupráci s Neilom Gaimanom rozpoznateľný na prvý pohľad a divákovi ostávajú oči pre úžas. Nie pre každého, ale keď vás raz osloví, už vás nepustí!(6.7.2006)

Ťažké víťazstvo formy nad obsahom. Vizuálne nadupaná nízkorozpočtovka, kde sa režisér vzhľadom na nedostatok financií musí spoliehať na vlastnú imagináciu a nájsť spôsob, ako ju dostať príťažlivo aj na filmový pás. Potom zrejme už neostal priestor ani čas na plnohodnotný scenár, ktorý by dokázal vyústiť v katarznú pointu, ktorú sľuboval. O niečo konzistentnejšie, ale príbehovo slabšie ako americký braček INK.(28.5.2012)

..... „Často si pleteme to co si přejeme s tím, čím to ve skutečnosti je.“ Po vizuální stránce naprosto omračující už od úvodních titulků. Příběh Heleny, která se po konfliktech s rodiči ocitá ve Městě světla plné masek ..... bez masky (pouze s vlastní tváří) ..... „Jak poznáš jestli jsi šťastná nebo smutná, když nemáš masku? Nebo rozčilená? Nebo připravená na moučník? -Mám obličej.“. „Abych byl upřímný, vy lidé pro mě vypadáte všichni stejně. Bez pořádných obličejů můžete být kdokoliv.“ Černé lepkavé bláto ze Země stínů, z kterého s každým plesknutím vznikne pavouk s obrovským okem. Okřídlené kočky s lidskou maskou, které si pochutnávají na knihách. Urážlivé létající knihy „Dokud si myslí, že se ti nelíbí, tak se stěhují zpátky do městské knihovny“. A možnost okny nahlédnout do reality, na sebe sama. Originální šílenost u které jsem pouze na pochybách pro koho je vlastně určená, ale pro děti asi ne.(5.4.2006)

• xjane

Tenhle ujetý film připomíná moderní Alenku v říši divů a Nekonečný příběh dohromady, je sice pěkný po vizuální stránce, ale mně vykreslení snového světa hlavní hrdinky moc nesedlo... Příběh je takový nijaký, první půlka celkem dost nudí, kdyby se to trochu nerozjelo, byla bych další z řady, kdo by měl velký problém MirrorMask dokoukat. Za kreativitu a vizuální stránku dávám 45%.(22.10.2008)

• - Název filmu MirorMask je ukázán na nahrávce hrající v bytě paní Bagwellové, když tam vstoupí Helena a Valentine. (HappySmile)

• - Původní počítače, které se používaly pro práci na filmu, byly pojmenovány po Beatles - John, Paul, Ringo a George. Později se dokoupil pátý, který dostal jméno Yoko. Krátce nato spadla síť a nemohla být pořádně obnovena (počítače spolu odmítaly komunikovat). Byl tedy pořízen nový server a zakoupeny nové počítače, které tentokrát dostaly jména po The Ramones - Joye, Jonny, DeeDee a Tommy. Neil Gaiman k tomu potom řekl: "Škoda, že jsem nevěděl víc o historii The Ramones, počítače fungovaly perfektně, byly zvučné a umřely předčasně." (HappySmile)

• - Rozpočet: 4,000,000 dolarů. (Saku)