Nihon daššucu

Escape from Japan

Akční / Thriller

Japonsko, 1964, 96 min

Jošišige Jošida

Dosti netypický Jošidův film, který do jisté míry předjímá Peckinpahovo Getaway či Pennova Bonnie and Clyde. Přes některé z dnešního pohledu úsměvné pasáže, je snímek velice dobře zacílen a zdárně kombinuje útěkový thriller se satirou. Bohužel Šóčiku Jošidovi snímek sestříhalo (což mělo za následek Jošidův odchod ze studia) a to se odrazilo i na nekonzistenci vyprávění, které zvláště z počátku filmu je poněkud zmatené. O jednotlivých zásazích se ovšem můžu jen dohadovat. Přes nižší hodnocení však tuto Jošidovu žánrovku mohu jen doporučit.(9.7.2009)

V podstatě naprostý souhlas s Artranem, jen nemám pocit, že by snímek obsahoval zas až tolik "z dnešního pohledu úsměvných" pasáží - nějaké by se našly, ale rozhodně ne v o moc větší míře, než ve zmíněném Pennovi či Peckinpahovi (ostatně vzpomeňme třeba Peckinpahův o víc než 10 let mladší Konvoj;D...jiná věc je pochopitelně skupina diváků, kteří slyší jen na nejmodernější výrazové prostředky - takovým to bude připadat úsměvné nejspíš celé). Jsem si téměř jist, že bez nežádoucího zásahu studia bych mohl dát *****. Ps: Přijatelné i pro ty, kterým Yoshidova tvorba jinak nic neříká.(28.2.2010)