poster

Chyťte vraha (TV film)

 • Kanada

  To Catch a Killer

Krimi / Thriller / Drama

Kanada / USA, 1992, 2x90 min

 • TheRaven
  ***

  Podobně jako u mnohých z podobné sorty filmů (na motivy skutečného sériového vraha) sledujeme policistu, který se snaží dopadnout toho svého ničemu. Tentokrát však trochu neklasicky, protože on vraha zná a jde jen o to mu vraždu dokázat. Film tak silně pracuje i s hlavním podezřelým a nabízí psychologický náhled do myšlení obou hlavních protagonistů (vraha a vyšetřovatele). Ovšem tohle sledujeme v zásadě celých 180 minut bez jakékoli akce a udržet napětí při pouhém „pátrání“ po tak dlouhou dobu je setsakramentsky těžké. Divákovu pozornost tak napíná jen velmi pozvolné odhalování, že s onou jednou vraždou to pravděpodobně ani zdaleka nekončí. To Catch a Killer je i tak při své stopáži poměrně koukatelné a to už nějaké uznání zaslouží. Nakolik děj filmu odpovídá skutečným událostem posoudit nedokáži, s Gacyho případem jsem obeznámen poměrně povrchně, ale „wiki“ to ví. Ovšem Brian Dennehy je jako Gacy dokonalý a teď už ho v něm uvidím vždycky. No bude to zajímavé, až po Jonhu Rambovi nepůjde šerif Teasle, ale John Gacy. Pěkných 50%(28.12.2013)

 • WUTEN
  ***

  Bohužel příběh začíná od konce Gacyho vraždění, o jeho životě se skoro moc nedozvíte, a že je o čem natáčet. Režisér se více zaměřil na pohled detektiva a jeho osobního života a na Gacyho samotného. Ve filmu se nedozvíte ani moc o konkrétních případech, ani jaký dostal trest, ani nějaké časové, faktické podrobnosti o jeho případu. Je to takový Tom a Jerry, Brian je ten Tom, protože ten vždy dostane na konci od té negerské uklízečky takovou raketu. Napětí se každou minutou stupňovalo, byla to psychologická válka mezi detektivem a sériovým vrahem, tady je vidět že nepotřebujete vagón krve aby jste natočili nějaký napínavý film o sériovém vrahovi a detailní záběry rozpitvaných mrtvol. Brian zahrál tak dobře toho bisexuálního sadistického vraha, že z něho šel strach, stačil jeho pohled. Když si člověk koukne do historie sériových vrahů ve Spojených státech nebo kdekoliv jinde na světě, tak 1/4 až 1/3 všech sériových vrahů mají jinou orientaci než heterosexuální. Je to stejné i mezi ženami. Homosexualita byla ještě před více jak 50 lety i v Československu zakázána, obdobně to platilo i pro ostatní sovětské republiky a západní země na tom byli stejně. Několik tisíc let to bylo zakázané a teď je to povolené a ještě to vyškrtly ze seznamu úchylek. Byl vždycky důvod proč něco zakazovat, není to nějaká diskriminace, jenom protože má někdo jinou orientaci, je to také tím že mají větší sklony k promiskuitě, abúzu drog, prostituci, zneužívání dětí, jsou roznašeči pohlavních nemocí, a ty jejich slavné registrované partnerství drtivá většina lezeb a homoušů nevyužívá. Pro mě, za to že to bylo natočené fakticky bez žádných velkých detailů samotných vražd, žádné litry krve, bohužel bez větších podrobností o jeho životě nebo o případech, jen opravdu dobré herecké výkony, hudba a atmosféra, za mě 3*.(23.6.2018)

 • *CARNIFEX*
  ***

  Keď sa niekto rozhodne natočiť snímok, ktorý by mal opísať skutočnosti okolo vyčíňania nejakého sériového vraha, mal by postupovať podľa faktov. Chápem, že je divák v úvode upozornený, že sú určite skutočnosti pozmenené, no "realita" je v takýchto prípadoch sama o sebe dostatočne krutá, nemusí byť ešte "prikrášlovaná" nejakými prvkami, ktoré síce nadväznosťou v tejto zmyslenej story dávajú zmysel, no aj tak.(26.10.2016)

 • Iifka
  *****

  Tenhle film jsem viděla hodněkrát. Žádné nečekané lekačky a stříkající krev, je to spíš psychologicky pojatý příběh skutečného sériového vraha Johna Gacyho. Výborně zahrané. Jemu (B. Dennehy) tyhle role jdou, podobného blázna zahrál i ve filmu Za bílého dne. Líbila se mi i ta postava polského detektiva (M. Riley).(5.3.2016)

 • manonfire
  ***

  Mám rád, když se filmy dle skutečných událostí drží skutečných událostí a "umělecké" pokusy o ozvláštnění, či umělé kličky v příběhu směřující k oživení za každou cenu si nechávají od cesty. Movie natočené dle reálné hrůzné události dostává do vínku obrovský dramatický potenciál ve vyznění k divákovi, ovšem drtivá většina takových snímků o sériových vrazích ho nedokáže využít v plné míře, v horším případě jej přímo planě zneužívá. Je to i případ tohoto díla, které ale přece jen patří v rámci žánru k tomu lepšímu. Je to díky výbornému Brianu Dennehymu, jež si svého "Gacy gacy na holou" zahrál opravdu s gustem úchylného prasete a veškerou atmosféričnost snímku si může směle připsat na svůj vrub. S Michaelem Rileyem, jakožto policejním vyšetřovatelem Kozencakem, to už bylo horší. Když poprvé zazvonil na dveře Gacyho domu, nevěděl jsem, zda pana domácího přímo ve dveřích podrobí výslechu, orálnímu sexu či se mu pokusí prodat sušenky. Herec se snažil, ovšem ten jeho legrační babyface s očima kolouška Bambiho vytrvale vetoval veškeré vyznění respektu, který by asi policista měl mít. 60%(24.3.2013)

 • - Film bol inšpirovaný skutočným vrahom - Johnom W. Gacym. (Cappuccino)

 • - Prvý film inšpirovaný skutočným masovým vrahom Johnom Waynom Gacym (Brian Dennehy). Zároveň to bol jediný film natočený ešte počas jeho života, pred jeho popravou v roku 1994. (Raccoon.city)

 • - John Wayne Gacy (Brian Dennehy) zabil 33 mladých chlapcov, z ktorých sedem tiel nebolo vôbec dodnes identifikovaných kvôli pokročilému štádiu rozkladu. Boli pochované do spoločného hrobu s nadpisom: "Nikdy nebudete zabudnutí". Ide o tretieho najmasovejšieho vraha v dejinách USA s dokázaným počtom vrážd. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace