Cleveland show (TV seriál)

The Cleveland Show

Animovaný / Komedie

USA, 2009–2013, 32 h 13 min (Minutáž: 21–22 min)

Walter Murphy

Seth MacFarlane, Sanaa Lathan, Alec Sulkin, Marina Sirtis, Jason Sudeikis, Will Forte, Rutina Wesley, David Lynch, Lucas Grabeel, Josh Gad, Beth Littleford, Wally Wingert, Cathy Shim, Nat Faxon, Tom Kenny, Toby Huss, Stephen Root, John Slattery, Owain Yeoman, Jill Latiano, Glenn Howerton, Jess Harnell, Jamie Kennedy, Edward Asner, Kathryn Joosten, Dawnn Lewis, Carl Reiner, Alex Borstein, Rosie Perez, Craig Robinson, Bryan Cranston, Penn Jillette, Darren Criss, Fergie, Loretta Devine, Phylicia Rashad, Kym Whitley, Rashida Jones, Keke Palmer, Kanye West, Emily Deschanel, Mike Judge, Quinton 'Rampage' Jackson, Rob Riggle, Bruce McGill, Bruno Campos, Chris Colfer, Lea Michele, Cory Monteith, Christine Lakin, Vincent Kartheiser, Justin Timberlake, Will. I. Am, Fred Tatasciore, Alex Meneses, Kristen Wiig, Matt Jones, Arianna Huffington, Ted Lange, Max Burkholder, Ralph Garman, Dirk Nowitzki, Katee Sackhoff, Josh Robert Thompson, Bruno Mars, Tim Gunn, Joshua Rush, LeBron James, Gregory Jbara, Steve Agee, Edy Ganem, Ava Acres, Debra Wilson, Kevin Michael Richardson, Ric Flair (vyp.), Brad Leland, Ahmir-Khalib Thompson, Florence Henderson, T-Pain, Niecy Nash, Stephanie Escajeda, Eliza Schneider, David A. Goodman, Jerry Minor, Frances Callier, J. Lee, Julius Sharpe, Isabelle Fuhrman, Carlos McCullers II, Al Thompson, Marissa Jaret Winokur, Fuschia!, Mae Whitman, Seth Green, Mila Kunis, Jennifer Tilly, Patrick Warburton, Richard Appel, Kristen Bell, Damani Roberts, Will Sasso, Reagan Gomez-Preston, Stockard Channing, Jeff Bergman, Jane Lynch, Monique Coleman, Ari Graynor, Noel Gugliemi, Ashley Tisdale, Aseem Batra, Mike Henry, Nickie Bryar, Tila Tequila, Jason Alexander, Taraji P. Henson, Bebe Neuwirth, Conner Rayburn, Roger Rees, Kit Pongetti, Nancy Cartwright, Seth MacFarlane (vyp.), Christopher Parson, Danny Smith, Jennette McCurdy, Amber Heard, Chris Isaak, Matthew Morrison, Wilmer Valderrama, Jenifer Lewis, Shaquille O'Neal, James Karen, Monica Richardson, Lizzy Caplan, Sofía Vergara, Tony Hawk, Rebecca Romijn, Snoop Dogg, Billy Dee Williams, Hank Azaria, Chad Bannon, Eliza Dushku, Mark Hamill, Robert Rodriguez, Danny Trejo, Ric Flair, Michael McDonald, Huey Lewis, Kirk Benson, Mason Cook, Daryl Mitchell, JJ Snyder, Nicki Minaj, Kevin Navayne, Fred Willard, Will Arnett, David Costabile, Rachel Dratch, Nick Offerman, George Clinton, Kid Cudi, Krysten Ritter, Nia Long, Cathy Cavadini, Jan Hooks, Ray Simpson, John Oates, Daryl Hall

Aseem Batra, Kara Vallow

Kirk Benson

Family Guy je jeden z nejlepších teenagerských seriálů a co do sebe má i pro dospělé. Bohužel z něj vycházející Cleveland Show je nudná a skoro bych řekl, že je vytvořená za jediným účelem - Amerika. Samá čokoládová nesvědčí a nacházíme podprůměrné vtipy. Občas ale musím zakolísat a za velkého jásotu povstat, protože ono se to povede a já se zasměji. To bohužel není tak časté, malý Cleveland naštěstí potěší podobně jako u Griffinů. Seriál se u nás nemůže těšit velké oblibě, je vytvořen na motivy mé nejneoblíbenější postavy z Griffinů a občas vysloveně nudí. Přesto mnohdy potěší a za to jsem rád.(19.2.2011)

Největší síla (a zároveň slabina) Cleveland Show tkví v tom, že se profiluje jako animovaná verze klasických rodinných sitcomů s výchovně-moralistními tendencemi (obohacenými přirozeně o černošskou problematiku), ovšem jen proto, aby tuhle image mohl shazovat drsnými, nekorektními vtípky alá Family Guy či American Dad. Šetří se na nich víc než ve jmenovaných seriálech, ale o to víc dokáží v daném kontextu odbourat a leckdy přimět k zamyšlení. Problémem je ne zcela výrazná postava Clevelanda a vlastně celé jeho rodinky s výjimkou Rala. Ale scenáristé se opravdu snaží a ze seriálu, který na první pohled neoplývá zrovna nosným potenciálem, dokáží (zvláště v první polovině 2. série) vydolovat překvapivě kvalitní a nápaditou zábavu.(21.6.2011)

Pokiaľ ide Cleveland svojou vlastnou cestou v štýle starých černošských sitcomov, odkazuje na ich kultúru a používa svoj humor, je to fajn. Horšie je, že sa stále nevie odpútať od Family Guya, snaží sa ho napodobňovať (nepochopiteľne) a preto bude stále braný len ako nejaký menší spin-off. Úplne najhoršie je, keď namiesto vtipov začne ponúkať len nevtipný záchodový humor typu: vyspal som sa s chlapom, teraz budem minútu vracať. Takže kvalita klesá a stúpa od 2* po 4*, bodaj by sa to časom zbavilo odpadových scén a ustálilo na tých štyroch.(15.1.2010)

• DocBrown

Já to naopak chápu, proč zrovna Cleveland. Oni nemohli riskovat, že by z Family Guye sebrali významnou postavu, protože by pak šel Family Guy dolů. Nevýrazný Cleveland odešel a tvůrci měli spoustu prostoru jeho postavu rozvést. Myslím, že se to poměrně povedlo (jeho přitroublý hlas je super, v českém dabingu ale hodně ztrácí), ale zatím chybí výraznější vedlejší postavy, snad kromě medvěda ... Poměrně rychle se ale kvalita dál propadá a je nutné "zachraňovat" seriál postavami z Family Guye.(19.11.2011)

Jen doufám, že tahle vlna černošských spinoffů nepostihne i jiný seriály. Teď šátrám v paměti, kde se ve vedlejší roli mihl nějaký černoch. Tak například v Dexterovi byl jeden policista černoch. Mohl by mít vlastní seriál o tom, jak pátrá po Dexterovi. V Breaking Bad byl jednou z postav černoch, mohl by. V Lost jich hned bylo několik. Mohli by mít vlastní ostrov a tam běhat jako na tom původním. Nevím, zdá se mi to ztřeštěné, aby se to tak dělo v širší míře a pohnutka tvůrců Family Guy je mi tak záhadou. Můžou takhle ze seriálů vyjmout třebas všechny Vietnamce a udělat jim solo show? ..by mě zajímalo. Seriál o Clevelandovi ale není úplně špatný. Naopak tzv. černý humor je fakt super. Chvílemi jsem prostě chcípal smíchy, možná víc, než u Famili gáje. A co takový černoši samotní? No, ti to musí tuplem žrát. Jestli pili šampaňské a nežili v černém dešti, líbilo se jim Cosby show nebo Fresh Prince, tak určitě musí. Jestli ale žijí v South Central Los Angeles tak bohužel ví, že: SHIT AIN'T LIKE THAT! IT'S REAL FUCKED UP! :)(14.5.2012)

• - Scéna z druhé série, ve které tančí Rallo se svým pravým otcem, paroduje tanec Travolty a Umy Thurman z Pulp Fiction. (Martin_W)

• - Přestože byla pilotní epizoda odvysílána až 27. září, na internet unikla již během června. (Martin_W)

• - Hlas Medveďa Tima bol inšpirovaný Steveom Martinom. (adamulefa)