Neklidné mládí

• Sovětský svaz Trevožnaja molodosť (více)
všechny plakáty

Sovětský umělecký film ukrajinské národní produkce byl natočen podle motivů románové trilogie Vladimíra Beljakova „Stará pevnost". V ději jsou sledovány osudy dělnických dětí Vasilije, Galji a Peťky a jejich protihráče Koťky Grigorjenka. Grigorjenko byl v dětství skautem a po porážce petljurovců utekl do zahraničí, aby se po nějaké době vrátil s úmyslem škodit sovětskému státu. Vasja, Galja a Peťka, kteří v dětství na vlastní kůži poznali „lásku" buržoasie a odnesli si z dětství nenávist k této třídě pro celý život, se vyučí v odborném učilišti a nastoupí práci v závodě, do něhož se podařilo vetřít i Koťkovi a kterého zde také odhalí. Celý příběh je rámcován motivem staré pevnosti, u jejíchž zdí si hrdinové jako děti hrávali, v jejíchž zdech viděli popravu komisaře rudého oddílu a k níž se i po letech vracejí Vasil s Galjou, aby si tu vyznali lásku. (FILMOVÝ PŘEHLED 30 / 1955) (oficiální text distributora)

ripo

Na filmech, které k nám přicházejí v poslední době ze Sovětského svazu, je už vidět první ozvuky nové tvůrčí politiky a zejména rozhodnutí vyrábět 150 filmů ročně. Rozšiřuje se thematická oblast, vznikají filmy žánrově rozmanitější. Tyto filmy ve své většině splňují také požadavek poutavosti. Tak i „Neklidné mládí". Je to v krátké době už několikátý film, zobrazující život mládeže, a po „Námořníkově odkazu" druhý film, věnovaný životu sovětské mládeže na počátku dvacátých let. Ovšem — třebaže „Neklidné mládí" má některé shodné rysy s „Námořníkovým odkazem" — nelze je s tímto filmem srovnávat, neboť je to dílo zcela jiného žánru. V „Námořníkově odkazu" šlo o dobrodružný příběh, „Neklidné mládí" bychom mohli označit za kroniku neklidného dětství a neklidného mládí několika dělnických dětí. Kronikářský ráz je zřejmě dán literární předlohou, podle které vznikl. Vždyť román Vladimíra Beljakova „Stará pevnost" je trilogie. Je tedy pochopitelné, že autoři filmu mohli převzít pouze některé jeho motivy. Přes značnou útržkovitost vyprávění, jež je rozštěpeno do několika jakoby samostatných a uzavřených kapitol, daří se jim však úspěšně sledovat životní cestu dělnických dětí a později komsomolců, nové nadějné směny dělnické třídy i komunistické strany, sledovat jejich charakterový rozvoj. Pro naše diváky bude film zajímavý zejména tím — stejně jako „Námořníkův odkaz" — že podává výstižný a nevšední obraz života sovětské mládeže v jednom z nejrušnějších údobí sovětského státu. Filmový přehled 30/1955 ()