Poslední loupež

Posledná lúpež

Heist

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Kanada / USA, 2001, 109 min

Originální DVD obal je nablýskaný a nechybí známé tváře. Tak proč ho nekoupit? Při projekci jsem se prolínal ve výborném střihu-kmitání nůžek bylo znát a David Mamet nenechal nic v náhodě. Roztříštěné střepy děje se prolínají a závěrem výborně spojují, ale bylo jich na můj vkus až příliš (mírně překombinovaný scénář), i když jsem byl příjemně spokojen u závěrečných titulkách. Nemám výhrady a Hackman (stárne jak víno a stále umí), DeVito (výborný) dokreslily, co David Mamut předkreslil, jeho rukopis je znát a je stále výborný. Velmi stylový film a příjemně napsaná krimi kávička.(10.2.2012)

Heist mi pripomenul Kto z koho s Robertom De Nirom. Ako lúpežnou zápletkou, tak legendou v hlavnej úlohe. Tieto herecké hviezdy sa na staré kolená rozhodli, že sa budú viac baviť, ako ponárať do zložitých postáv v umeleckých filmoch. Robia to ale akosi pričasto. Heist je veľmi fajn film s pekne natočenou a premyslenou lúpežou, avšak vzhľadom na tú všadeprítomnú pohodu končí trochu viac násilne a vážne, ako by sa patrilo a je to chyba. Viac by scenáru svedčal ľahší nádych a sem tam humorná hláška. Každopádne je film natočený tak, že utečie ako voda, preto som prekvapený z viacerých komentárov, používajúcich slovo nuda. Neviem prečo, ale film mi atmosférou trochu pripomenul, okrem spomenutého Kto z koho, Kobru 11. Ak by policajti boli zločinci. Ani neviem prečo.(18.1.2013)

• MartinezZ

Na takovýchto krimi-akčních thrillerech bývá krásné právě to, že veškerá lupičsko-podvodnická akce je do poslední mrtě promyšlená a provedená a právě to promyšlení je uvěřitelné. Jenže tady to na uvěřitelnosti troskotá jak Titanic o kus ledu. Tedy film je v pořádku a všechno to odsýpá, bohužel jen do té části s lodí a odněkud se vyloupnuvším se DeVitem. To, co se děje potom, už se zřejmě nějak splašilo scénáristovi na papíře a splašeně pobíhalo všude kolem, jen ne na linkách papíru se scénářem. Nedomyšlenost, nelogičnost, překombinovanost. Tou dobou se už místností ozývá hlasité plesknutí. To jak jste si dlaní pleskly o čelo se slovy "To myslí vážně?". A oni to myslí vážně a film jde kopru a dobrá koprovka z toho nebude. Gene a Delroy se hodí na mozky operací, ne na akční hvězdy a kdyby raději všichni na místě pochcípali, mohl to být slušný dramatický konec filmu. Takhle to kanadsko-americká produkce pěkně zprasila.(21.5.2011)

S jakýmkoliv jiným obsazením, především ale bez Gena Hackmana, by Poslední loupež nedostala ani ty tři hvězdy. Příběh je to obyčejný, ničím překvapivý, nápaditý už vůbec ne... Ale ti herci! Souhra pánů Hackmana, DeVita, Linda a Rockwella je událost za milion, a tak jsem se nakonec přece jenom bavil, párkrát jsem byl i solidně napnutý (silniční kontrola, letadlo) a při dialozích typu "Nechceš slyšet mý poslední slova?" - "Už se stalo." jsem se i zasmál. Vážně škoda toho odfláknutého děje a mnoha hluchých až nudných míst.__P.S. Abych nezapomněl - chválím Shapirovu hudbu.(28.4.2012)

• MATADOR

Určitě podívaná pro ty, kteří se rádi nechávají překvapit pěkný zvraty. A zde jich je opravdu požehnaně a ještě k tomu velmi pěkných (samozřejmě i ten konečný). Jinak tento snímek nemá opravdu nic jiného, než-li pěkně napsaný scénář. V některých pasážích nudné, závěrečnou přestřelku nevyjímaje. Hold herecké obsazení není vše, o tom jsme se přesvědčily už mnohokrát.(3.9.2008)

• - Do role Jimmyho Silka se uvažovalo o obsazení Owena Wilsona. (oje)

• - Premiéra filmu měla být v září, avšak byla posunuta až na prosinec. Důvodem byla přítomnost scény, kdy se hlavní postavě podařilo obejít bezpečnostní prohlídky na letišti, což se stalo po teroristických útocích z 11. září nevhodné. (blackrain)