Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004–2009, 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Charles Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton, Marci T. House, Paul Perri, Curtis Caravaggio, Judith Maxie, Alana Husband, BJ Harrison, Dorothy Lyman, P.J. Prinsloo, Kurt Max Runte, Jenn Griffin, Merwin Mondesir, Graeme Duffy, Kurt Evans, Nicholas Treeshin, Adrien Dorval, Byron Lawson, William Samples, Antony Holland, Morris Chapdelaine

1. série - Na začátku seriálu jsem se docela nudil. Některé díly stály za to, ovšem většina epizod byla úplně o ničem a řešily se jen samé blbosti. Nejvíce se mi tak líbila myšlenka, která byla pronesena koncem série a to ta, že cílem je najít Zemi. 65% 2. série - Tu považuji za druhou nejlepší, konečně se začalo něco dít a slabších dílů ubylo. Od první série se snad úplně všechno zlepšilo a já si užíval naplno sci-fi jízdu vesmírem. 80% 3. série - Začátek byl hodně dobrý, ale pak to šlo z kopce a opět se dostavily nudné díly. V této sérii je 5 opravdu skvělých dílů na začátku + zajímavý konec. 75% 4. série - Ta je rozdělena do dvou částí. První část, která obsahuje 11 epizod, považuji za vrchol seriálu. Jeden díl lepší než druhý, opravdová paráda. Děj se posunuje kupředu a napětí je prvotřídní. Já osobně bych možná tento seriál po těchto 11 epizodách ukončil nebo přidal ještě jeden díl navíc, protože to byl opravdový vrchol a já si sledování BSG užíval na 100% a závěr jedenáctého dílu se mi velmi líbil. Ovšem tvůrci měli jiné plány a tak natočili druhou část 4. série, která obsahuje 9 závěrečných epizod. Podle mě je to už sice o něco slabší než předešlé epizody, ovšem stále je to parádní jízda za nalezením Země. Závěr celého seriálu jsem si asi představoval trochu jinak, ale i tak můžu říci, že to bylo senzační zakončení a nečekané rozuzlení tohoto výborného seriálu. 85% ... Celý seriál - Nebýt poměrně velkého množství nudných epizod o ničem, tak bych šel s hodnocením úplně nejvýše. Ale i tak si myslím, že tento seriál opravdu stojí za to zhlédnout, protože to je na poli sci-fi jeden z nejlepších seriálů, co kdy vznikly a stojí za to vydržet až do konce. 80%(1.11.2009)

Hodnocení po dvou sériích: Musím se trochu opakovat a částečně použít komentář k úvodní minisérii, tedy máme před sebou suveréně nejlepší sci-fi seriálu všech dob! Galactica je však natolik jiná, že by pravděpodobně mohla konvenčního diváka i odradit, případně by ji někdo nemusel považovat za čistokrevnou sci-fi. Přeci jen, nejsou tu žádné štíty, teleportace, paprskomety a "kýbly technoblábolů". Naproti tomu se zde hojně vyskytuje opravdová psychologie postav, otázka náboženství, společenského zřízení, zrada, zbytečně nepřeháněný patos a morální dilemata. Rozhodnutí, jež postavy musí činit nekončí vždy dobře a situaci v poslední chvíli nezachraňuje náhoda či "deus ex machina". Navíc je tu všudypřítomná paranoia kdo je a není Cylon, u níž se jistojistě tvůrci inspirovali ve vlastních dějinách v podobě McCarthysmu. Ještě zpátky k technice a jejímu fungování - musím souhlasit, že řešení pohybu Viperů volným vesmírem je tím nejelegantnějším a zároveň nejreálnějším, jaké se nám kdy dostalo. Jednotlivé epizody se také povětšinou tematicky výrazně odlišují. Jediné co jsem příliš "nepobral" jsou ty spoileroidní sestřihy před začátkem každé epizody. EDIT PO ZHLÉDNUTÍ TŘETÍ A ČTVRTÉ ŘADY: Osobně bych se nebál označit třetí řadu za to nejlepší co nám svět BSG nabízí. Obzvláště okupace, problém kolaborace s nepřítelem a následné vyrovnávání se s minulostí završené baltarovým soudem jsou naprosto vynikající. Čtvrtá řada pak nevyhnutelně a nezadržitelně směřuje tam, kam všichni od jejího počátku pomalu tuší. BSG dokázala i to, že v průběhu putování Galacticy, se postupně vyvíjí i divákova náklonost k jednotlivým postavám. U mne to bylo nejvýznamněji u Starbuck, poručíka Gaety a šéfa Tyrola. Kapitola sama pro sebe je pak hudba. Ta navíc hraje v příběhu nesmírně důležitou roli. Pro mne osobně pak byl nejkouzelnější hudební zážitek návštěva Starbuck a Helo na Caprice v starbuckčině(povedené skloňování) bytu v epizodě 02x02. Po záveru posledního dílu se ve mně rozlilo zklamání, že tahle jedinečná odyssea je u konce, jelikož během těch čtyř sezón jsme mohli sledovat něco opravdu unikátního a neopakovatelného. "Tak pravíme!" Nezbývá, než se obrátit ke Caprice a s nadějí vyhlížet Blood&Chrome.(20.4.2011)

Seriál jsem zkoukl jako celek najednou a byl to celkem zajímavý zážitek. Myslím, že je velmi dobře, že seriál má jen čtyři série, nestačil se příliš vyčerpat a neprotahoval se uměle jako jiná podobná díla. Za pochvalu stojí široký záběr otázek, které tvůrci řeší. Nejde jen o samotné sci-fi téma vzpoury strojů proti lidem a putování vesmírem a hledání nového domova. Tvůrci se zaměřují i na otázky politiky, náboženství, sociálních střetů atd. a činí tak celkem inteligentním způsobem. Vedle toho je tu samozřejmě i množství soubojů a bitev, které v seriálové oblasti patří k nejvydařenějším vůbec. Základem u každého seriálu samozřejmě jsou postavy. Zde je vykreslení hlavních i vedlejších postav docela zdařilé, jejich vývoj je často velmi překvapivý a divák si užívá je sledovat. Na druhou stranu některé linie byly přeci jen nadbytečné - např. putování na Caprice v první sérii. Scény s Baltarem mě hlavně v začátku seriálu velmi silně štvaly, později už to bylo lepší. Na závěr bych vyzdvihl hudbu Beara McCrearyho, která je vynikající a byla hlavním důvodem, proč jsem vůbec původně o seriál měl zájem.(9.1.2010)

Galactica je zvláštní mix žánrů, v podstatě je to ale válečný příběh ve sci-fi kabátě. Krev je tu zatraceně skutečná, střílí se omylem do vlastních řad a nepřítel je fyzicky (a částečně i duševně) v drtivé převaze. Každá z postav má své dilema nebo trauma - ať už je to týrání z dětství (Kara), strach ze smrti (Baltar), snaha vyrovnat se otci (Lee) nebo úzkost z příliš velké zodpovědnosti (admirál Adama a Roslinová). Žádné odlehčující srandičky nebo planeta týdne, kterou na konci dílu o něco zkušenější upustí. Slovy admirála Adamy: "Nemusejí nás ani sami zabíjet, stačí jim jenom počkat." Ti, co přežili, ostatně nejsou žádná elita lidstva. Jedinou zásadní chybou seriálu je zbytečné natahování, které se jako červená nit táhne všemi čtyřmi sériemi. S poslední epizodou také Galactica nezodpověděla všechny filozofické otázky, které celou dobu pokládala.(11.10.2008)

Po úvodní, "vysvětlující" minisérii, se Battlestar Galactica hned od prvního dílu vrhá naplno do děje - do boje pozůstatku lidstva o přežití a nalezení Země zaslíbené. Na vesmírné sci-fi je BSG dosti realistický, nebo spíše uvěřitelný seriál, skupinka přeživších má sice k dispozici futuristickou vesmírnou flotilu, ale stále nesmí zapomínat na potřeby typu kyslík, voda, palivo a také řeší politickou moc, náboženství (to na můj vkus až moc) a zkrátka téměř vše, co by normální stát rešil. Tvůrcům to mimochodem může sloužit i jako "vděčná" vata, když chtějí hlavní děj trochu pozdržet a fakt, že mi to vůbec nevadilo. Nejsilnějším článkem BSG jsou bezesporu postavy, jejich psychologie a vývoj charakterů, který se během seriálu docela mění, ale stále v rámci přirozenosti. Je zajímavé pozorovat jak si nikdo nemůže být jistý, zda osoba vedle něj je člověk, nebo Cylon... Jinak v neposlední řadě potěší i efektní bitvy, exploze a dynamická (ruční) kamera podporující atmosféru. 8/10(6.9.2008)

• - V 18. díle 1. série se v podzemních garážích na Caprice krátce objeví české auto Tatra 87. Jde o slavný aerodynamický vůz, vyráběný mezi lety 1936 až 1950. (DenisK)

• - V momentě odhalení posledních čtyř cylonů ještě tvůrci nevěděli, kdo bude pátým. (Barrymore)

• - Starbuck, ktorú hrá Katee Sackhoff, bola v pôvodnom seriáli Battlestar Galactica (1978) muž. (klayman)