Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004 - 2009, 61 h 28 min (Minutáž: 73x44 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton

Pilot tomuhle jasně určil laťku a podle mě se v ničem vůbec nezměnil. Postavy jsou ploché, žádnou si nedokážu oblíbit a ačkoliv jsou napsány dobře a během seriálu se zajímavě mění, což k postavám jasně patří, nedokážu si ani tak nikoho oblíbit, a to je zásadní problém seriálu, proč na to pak člověk má vůbec koukat. Přiznám se, že mě to moc nebavilo, pro mě existují sci-fi seriály daleko lepší, s originálnějším světem a hlavně s hrdinama, na které nikdy nezapomenu a díky kterým se k těm seriálům opět a rád vracím, tady se mi to prostě nestává, ani jednotlivé díly mi nepříjdou nijak originální, prakticky se nic důležitého neděje, většinou spíš osobní problémy a na tohle opravdu nemám náladu. Nechápu ten povyk, který po tomto seriálu byl. Kvality určitě má, ale že by je měl až taková, o tom bych pochyboval.(24.5.2009)

Vizuálně nejúchvatnější seriál co znám. Vesmirné souboje jsou prostě omračující. Postavy a jejich povahy jsou profesionálně vykresleny. Radím Vám dopředu, neoblibujte si někoho, poněvadž se téměř vždy objeví situace a vy budete zklamaní. Sledovat každodenní život na palubě Battlestaru je něco naprosto nového. Celé je to doprovázeno naprosto geniální hudbou. Před začátkem 4. řady jsem celej seriál viděl třikrát. A stejně to nestačí. Tohle číslo půjde hodně nahorů. první edit 5.4.2008 Začátek čtvrté řady je nářez jak sviňa. Galactica má našlápnuto k nejlepší řadě... SO SAY WE ALL ! ! ! edit 23.3.2009 Finále, jako žádné jiné. To jak všechno vysvětlili, jak všechno zapadlo, a jak tvůrci zvládli zakončit seriál je na poklonu. Bear se vyznamenal a epilog kandiduje na nejlepší co jsem kdy viděl. 100%(24.1.2008)

Po třetí sérii - Kvalitní sci-fi seriál který slušně balancuje na hranici klasického seriálového kýče a velmi dramatické podívané s mnoha zvraty. Škoda že z této škatulky nikdy nepostoupí nikam výš, pořád se jedná o srovnatelný seriál s například Star Trekem, nebo se Stargate... i když je pravdou že z těchto tří je nejlepší. To nejdůležitější co v každém seriálu je, tedy hlavní zápletka (vyhlazení skoro celé lidské rasy) a postavy (posádka poslední přeživší vojenské lodi) je tady zvládnuté na výbornou, ale ze spousty velmi napínavých situací je jich příliš málo dotažených do katarzního konce, jakoby scénáristé neměli odvahu udělat zásadní změnu v seriálu a tak ty nejzajímavější a nejdramatičtější momenty zbaběle zahrávají do autu, nebo ještě hůře je zabijí stylem deus ex machina. A navíc z druhé série jsem měl intenzivní pocit že sleduji hranou počítačovou hru protože stylistikou vyprávění přesně odpovídá videohernímu schématu "představení prostředí-nalezení cesty dál-přesun do dalšího prostředí" - to spolu s mícháním všech možných (a notně zjednodušených) témat od vytváření vlastní mytologie, náboženských odkazů, filosofie, atd. věru nevytváří nějak extrémně výborný pokrm..... je jen slušně stravitelný.____ Čtvrtá serie pokračuje v zaběhlém pseudomytickém blábolení a přivádí ho ještě na vyšší úroveň, deus ex machina kam se podíváš, skvělé vesmírné dogfighty a uvěřitelné charaktery z prvních sérií zmizely v nenávratnu a smysl to nedává ani trochu. Samotný konec a pointa sice existuje a v rámci možností i funguje, ale je nesmyslným způsobem podaná a obrovských otazníků v hlavě a blikajících nápisů WTF v očích se divák nezbaví ještě dlouho po doběhnutí závěrečných titulků. Počáteční serie 8+/10, ty závěrečné 5/10, celkově..... slabších 7/10(1.11.2007)

1 a 2 séria Ak raz Zem zničia mimozemštania (alebo cyloni:)) a na vzdialenej stanici (lodi) sa zachráni len reprezentačná hŕstka ľudí, toto je film, ktorý by som im pribalil, aby nezabudli, aký bol filmový svet na Zemi krásny. Konečne žiadne laseríky ani elasťáky, a hrdinovia, z ktorých dýcha život. BABYLON 5 je prekonaný... 3 séria trošku zľavila z tempa, ale tvorcovia stále dokážu šokovať, keď to najmenej čakáte (stupidný boxerský zápas tak dostáva úplne nový rozmer). Hra s psychológiou postáv stále skvelá a aj to, čo vyzerá ako nezmysel, dokáže scenárista napokon obhájiť... Napriek tomu, že už občas cítiť závan recyklácie je BSG rozhodne najlepsie TV sci-fi histórie... 4. séria má síce pomalší rozbeh, ale sú tam fajn konflikty, ktoré vracajú do hry pár vedľajších postáv. Záver je pre zmenu možno trochu rozkúskovaný, ale bolo asi potrebné poriadne všetko ukončiť, aby nejakého blázna nenapadlo, spraviť priame pokračovanie (ako v roku 1980). Konečne seriál, ktorý skončil preto, že chcel...(10.10.2005)

Battlestar Galactica se objevila v době rozmachu televizní seriálové tvorby, kdy rozpočty jednotlivých projektů dosahovaly násobků toho, oč by mohly štáby žádat před pouhou jedinou dekádou, a je to na jejím vizuálu opravdu znát. Matně si vzpomínám na původní sérii z konce 70. let, která v porovnání s tímhle vypadá opravdu směšně brakovitě. Ten vizuál i úroveň scénáře mě v prvních dílech velice příjemně překvapily až ohromily, takže jsem byl ochoten uvažovat o hodnocení nejvyšším. Jenže jak šel čas, začaly se tam projevovat určité scénáristické nedodělky a v množství dílů se našel slušný balast. Nehledě na to, že jsem s přibývajícím časem začal mít pocit, že Cyloni se pokoušejí do domu podkopat, probourat stěnou nebo seskočit komínem tam, kde by stačilo vzít za kliku a vejít dovnitř. Zkrátka, že vymýšlejí šílené konspirace, nad jejichž logikou není radno příliš dumat tam, kde ve skutečnosti vyčerpaný protivník čeká na ránu z milosti, a postupem doby se z toho čím dál víc stávala společenská hra na téma, který člen posádky, opět v rozporu s logikou, skrývá svoji cylonskou podstatu. Příliš mnoho zrádců a spiknutí na příliš malou komunitu uprchlíků. Celkový dojem za seriál jako celek: 60 %.(8.3.2015)

• - Slova na začátku ústřední melodie pocházejí z hinduistického díla "Gayatri Mantra". Volně přeloženo znějí zhruba takto: Ó všeochraňující pane, prosím veď naši mysl, tak abychom mohli pokračovat správným směrem k osvícení. (Ruuzha)

• - Design Battlestar Galacticy a Viperů je stejný jako byl v původní sérii, avšak veškeré lodě Cylonů i včetně Cylonů samotných byli nově navrženy. (Redswif)

• - Číslo které v úvodních titulkách ukazuje počet přežitých se v každém díle mění podle událostí. Lze z něj tudíž usoudit kolik lidí přibylo s příletem lodi Pegasus(1752), a že při bitvě ve které byl Pegasus zničen zemřelo jen pět lidí! (Redswif)