Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004 - 2009, 61 h 28 min (Minutáž: 73x44 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton

Seriál jsem zkoukl jako celek najednou a byl to celkem zajímavý zážitek. Myslím, že je velmi dobře, že seriál má jen čtyři série, nestačil se příliš vyčerpat a neprotahoval se uměle jako jiná podobná díla. Za pochvalu stojí široký záběr otázek, které tvůrci řeší. Nejde jen o samotné sci-fi téma vzpoury strojů proti lidem a putování vesmírem a hledání nového domova. Tvůrci se zaměřují i na otázky politiky, náboženství, sociálních střetů atd. a činí tak celkem inteligentním způsobem. Vedle toho je tu samozřejmě i množství soubojů a bitev, které v seriálové oblasti patří k nejvydařenějším vůbec. Základem u každého seriálu samozřejmě jsou postavy. Zde je vykreslení hlavních i vedlejších postav docela zdařilé, jejich vývoj je často velmi překvapivý a divák si užívá je sledovat. Na druhou stranu některé linie byly přeci jen nadbytečné - např. putování na Caprice v první sérii. Scény s Baltarem mě hlavně v začátku seriálu velmi silně štvaly, později už to bylo lepší. Na závěr bych vyzdvihl hudbu Beara McCrearyho, která je vynikající a byla hlavním důvodem, proč jsem vůbec původně o seriál měl zájem.(9.1.2010)

Po třetí sérii - Kvalitní sci-fi seriál který slušně balancuje na hranici klasického seriálového kýče a velmi dramatické podívané s mnoha zvraty. Škoda že z této škatulky nikdy nepostoupí nikam výš, pořád se jedná o srovnatelný seriál s například Star Trekem, nebo se Stargate... i když je pravdou že z těchto tří je nejlepší. To nejdůležitější co v každém seriálu je, tedy hlavní zápletka (vyhlazení skoro celé lidské rasy) a postavy (posádka poslední přeživší vojenské lodi) je tady zvládnuté na výbornou, ale ze spousty velmi napínavých situací je jich příliš málo dotažených do katarzního konce, jakoby scénáristé neměli odvahu udělat zásadní změnu v seriálu a tak ty nejzajímavější a nejdramatičtější momenty zbaběle zahrávají do autu, nebo ještě hůře je zabijí stylem deus ex machina. A navíc z druhé série jsem měl intenzivní pocit že sleduji hranou počítačovou hru protože stylistikou vyprávění přesně odpovídá videohernímu schématu "představení prostředí-nalezení cesty dál-přesun do dalšího prostředí" - to spolu s mícháním všech možných (a notně zjednodušených) témat od vytváření vlastní mytologie, náboženských odkazů, filosofie, atd. věru nevytváří nějak extrémně výborný pokrm..... je jen slušně stravitelný.____ Čtvrtá serie pokračuje v zaběhlém pseudomytickém blábolení a přivádí ho ještě na vyšší úroveň, deus ex machina kam se podíváš, skvělé vesmírné dogfighty a uvěřitelné charaktery z prvních sérií zmizely v nenávratnu a smysl to nedává ani trochu. Samotný konec a pointa sice existuje a v rámci možností i funguje, ale je nesmyslným způsobem podaná a obrovských otazníků v hlavě a blikajících nápisů WTF v očích se divák nezbaví ještě dlouho po doběhnutí závěrečných titulků. Počáteční serie 8+/10, ty závěrečné 5/10, celkově..... slabších 7/10(1.11.2007)

dle mého soudu nejlepší sci-fi seriál všehomíra, kterému jsem po prvních deseti minutách pilotu naprosto podlehl a chtěl dostat další a falší dávku BSG do očí a hlavy. Skvěle stvořený futuristický svět, který je tak podoben našemu a přitom tak odlišný je ukotven výborně nejen v historii, která je často připomínána a stává se důležitou, ale i obrazu, kde všechny lodě, prostředí i kostýmy jsou skvělé, naštěstí se totiž nikdo nepokoušel vynalézt kolo a byli použiti věci jen s minimálními úpravami (zbraně, civilní oblečení) a nebo byli jako lodě dosti promyšlené (třebas Vipery). Pravda, tempo se v celém seriálu sem tam neudrží (obzvláště ve čtvrté sérii), ale to mi rozhodně nevadí, vždyť některé "vedlejší" díly patří mezi to nejlepší. Vivat nejlepší scifi seriál, vivat BSG! So say we all! (29.6.2012)

Až v druhé půli seriálu jsem si uvědomil, že "nestartrekovský" neepizodický charakter, který zpočátku působil tak impozantně, má v dnešní "natahovací" době jednu velkou nevýhodu. Ukázal to Lost, ukázal to Prison Break, a Battlestar Galactica je jen další obětí svého úspěchu. Metapříběh totiž tvůrci po zmerčení vysokých ratingů začali natahovat a ředit a zase natahovat, až jim nakonec zbyla jen nemastná neslaná polívka plná zbytečných dílů a nudných podepizod. S diváky těchto donekonečna šponovaných seiálů je to jako s oním slavným sci-fi námětem generační lodi - cestující se v takové plavidle narodí, rozmnoží a umřou a za několik pokolení už nikdo neví, kam, odkud a proč se vlastně letí. Z původních pěti hvězd klesám na tři, a to ještě jen z vrozené dobroty.(21.2.2006)

Space-opera ve špinavém hávu, která umí být stejnou měrou chytrá, aktuální, zrcadla nastavující, epická, osudová, provokativní i strhující jako naivní, ochotnicky zahraná, vatou plněná, mravokárná a plná momentů nutících obecenstvo obracet oči v sloup. Každopádně v těch (nej)lepších momentech OPRAVDU dobré a v těch (nej)slabších zase OPRAVDU špatné, ale nikdy ne nekoukatelné; i díky tomu, že to první uvedené přeci jen výskytem značně převyšuje to druhé.(14.1.2014)

• - V momentě odhalení posledních čtyř cylonů ještě tvůrci nevěděli, kdo bude pátým. (Barrymore)

• - Adamov zapalovač bol kúpený v garážovom výpredaji. (klayman)

• - Na začiatku druhej sezóny sa plánovalo ukázať flashbacky života postáv pred útokom Cylonov. Nakoniec sa pokračovalo tam, kde skončila prvá sezóna. (klayman)