Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004 - 2009, 61 h 28 min (Minutáž: 73x44 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton, Marci T. House, Paul Perri, Curtis Caravaggio, Judith Maxie, Alana Husband, BJ Harrison

Syrové sci-fi, realistický svět, kde nedostanete chlebovou kůrku a teplou postel bez práce. Velmi podrobně rozpracované charaktery jednotlivých postav, doprovází dostatek napětí a příběhových zvratů. Seriál má stoupající tendenci, což se dá považovat za ojedinělý jev. V tomto případě lze vytknout leda to, že mi nějaký ten díl trvalo, než jsem se sžil s dějem a postavami, ale to, co následuje poté, znamená jediné, super sci-fi.(1.1.2010)

„I believe that it is never a mistake to follow your heart.” Brát Battlestar Galacticu jako film, tak bych jí ihned zařadil vedle Fontány. Nikdy jsem nečekal, že toto kultovní dílo je tak „dokonalé". O to větší bylo mé nadšení po prvních dvou sériích. Vrcholem se ale nakonec stal domácí BSG maraton třetí a čtvrté řady, díky kterému jsem téměř dosáhl seriálové nirvány. Každý záběr na vesmírnou bitvu, každý dech beroucí dialog, každé posunutí mistrně napsaného příběhu ve mně stupňovalo euforii ze sledování, jenž vyústila v závěrečném dílu, po jehož konci jsem nebyl po opravdu nehorázně dlouhou dobu schopen normálního fungování. Bez jakýchkoliv námitek se jedná o nejlepší seriál této dekády a svého žánru. Silně pochybuji, že někdy v budoucnu vznikne v odvětví sci-fi něco lepšího. Lépe už to totiž ani nejde. První série: 80% Druhá série: 90% Třetí série: 100% Čtvrtá série: 100%(8.2.2008)

Po shlédnutí 1. a začátku 2. řady na Nova Cinema musím říct, že mě seriál víc než příjemně překvapil. Když jsem se o něm poprvé dověděl, považoval jsem ho jen za klon Stargate v retro stylu - nemohl jsem být dál od pravdy. Vážný příběh, nepostrádající mé oblíbené biblicko-mytologické motivy (na rozdíl od SG velmi vkusně zakomponované), skvělé herecké výkony a scény dojemné nebo s až drtivě frustrující atmosférou. BSG je první seriál, který mi nedal polevit v pozornosti ani na sekundu, napínal mě jako strunu a hrál si s city jako s dětskou hračkou. Právě proto se těším, až se dostanu k dalším řadám a jenom se tiše modlím, aby se nic nepokazilo a seriál si udržel i nadále svoji kvalitu. Mimochodem, úvodní znělka mi byla i na konci první řady schopná nahnat husí kůži.(6.2.2009)

Seriál, který je výjimečný hned několika věcmi. Jeho kvalita je po většinu času stabilní, jeho postavy zase velmi nestabilní, chovají se každou chvíli jinak, než byste na základě předchozích zkušeností s nimi čekali, což dodává příběhu tu pravou pestrost a zábavnost, ale zase to snižuje to klasické pevné sžití s postavami, které na seriálech přece tak milujeme. Já konkrétně jsem tak během čtyř sezón své sympatie a antipatie prostřídal snad u všech dlouhodobějších postav a u většiny dokonce mnohokrát. Autoři také pro změnu (narozdíl od jiných) vědí, kdy seriál utnout, aby neskončil nějakým nechutným cliffhangerem po zásahu producentů nebo domovské stanice, jak jsme tomu již někdy navykli u seriálů jiných. Malý stín na celý seriál halí fakt, že scénáristé neměli příběh vůbec promyšlený dopředu a všemožné zásadní zvraty plánovali v tom lepším případě s předstihem několika dílů, sami herci do poslední chvíle vůbec netušili, co se bude dít a sami scénáristé museli často překopávat a opravovat různorodé detaily na poslední chvíli. Po třech sériích tak ve mně trochu bujel strach, aby to tvůrci ve čtvrté sérii nějak nepokazili. A nutno říci, že nepokazili. Nepokazili to až tak, že za závěr čtvrté řady musím přidat i pátou hvězdičku. Já se snad na stará kolenu stanu i věřícím :-)(3.2.2008)

Po úvodní, "vysvětlující" minisérii, se Battlestar Galactica hned od prvního dílu vrhá naplno do děje - do boje pozůstatku lidstva o přežití a nalezení Země zaslíbené. Na vesmírné sci-fi je BSG dosti realistický, nebo spíše uvěřitelný seriál, skupinka přeživších má sice k dispozici futuristickou vesmírnou flotilu, ale stále nesmí zapomínat na potřeby typu kyslík, voda, palivo a také řeší politickou moc, náboženství (to na můj vkus až moc) a zkrátka téměř vše, co by normální stát rešil. Tvůrcům to mimochodem může sloužit i jako "vděčná" vata, když chtějí hlavní děj trochu pozdržet a fakt, že mi to vůbec nevadilo. Nejsilnějším článkem BSG jsou bezesporu postavy, jejich psychologie a vývoj charakterů, který se během seriálu docela mění, ale stále v rámci přirozenosti. Je zajímavé pozorovat jak si nikdo nemůže být jistý, zda osoba vedle něj je člověk, nebo Cylon... Jinak v neposlední řadě potěší i efektní bitvy, exploze a dynamická (ruční) kamera podporující atmosféru. 8/10(6.9.2008)

• - V původním seriálu použivají Cyloni bílé lasery a lodě lidí červené. V nové verzi přešli obě stany na střelbu kulek. (Redswif)

• - Adamov zapalovač bol kúpený v garážovom výpredaji. (klayman)

• - Termín "skinjob", popisujúci humanoidných Cylonov, je odkaz na film Blade Runner (1982), v ktorom Edward James Olmos (Commander Adama) tiež hral. (klayman)