Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004–2009, 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Charles Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton, Marci T. House, Paul Perri, Curtis Caravaggio, Judith Maxie, Alana Husband, BJ Harrison, Dorothy Lyman, P.J. Prinsloo, Kurt Max Runte, Jenn Griffin, Merwin Mondesir, Graeme Duffy, Kurt Evans, Nicholas Treeshin, Adrien Dorval, Byron Lawson, William Samples, Antony Holland, Morris Chapdelaine

Galactica je zvláštní mix žánrů, v podstatě je to ale válečný příběh ve sci-fi kabátě. Krev je tu zatraceně skutečná, střílí se omylem do vlastních řad a nepřítel je fyzicky (a částečně i duševně) v drtivé převaze. Každá z postav má své dilema nebo trauma - ať už je to týrání z dětství (Kara), strach ze smrti (Baltar), snaha vyrovnat se otci (Lee) nebo úzkost z příliš velké zodpovědnosti (admirál Adama a Roslinová). Žádné odlehčující srandičky nebo planeta týdne, kterou na konci dílu o něco zkušenější upustí. Slovy admirála Adamy: "Nemusejí nás ani sami zabíjet, stačí jim jenom počkat." Ti, co přežili, ostatně nejsou žádná elita lidstva. Jedinou zásadní chybou seriálu je zbytečné natahování, které se jako červená nit táhne všemi čtyřmi sériemi. S poslední epizodou také Galactica nezodpověděla všechny filozofické otázky, které celou dobu pokládala.(11.10.2008)

Seriál, který je výjimečný hned několika věcmi. Jeho kvalita je po většinu času stabilní, jeho postavy zase velmi nestabilní, chovají se každou chvíli jinak, než byste na základě předchozích zkušeností s nimi čekali, což dodává příběhu tu pravou pestrost a zábavnost, ale zase to snižuje to klasické pevné sžití s postavami, které na seriálech přece tak milujeme. Já konkrétně jsem tak během čtyř sezón své sympatie a antipatie prostřídal snad u všech dlouhodobějších postav a u většiny dokonce mnohokrát. Autoři také pro změnu (narozdíl od jiných) vědí, kdy seriál utnout, aby neskončil nějakým nechutným cliffhangerem po zásahu producentů nebo domovské stanice, jak jsme tomu již někdy navykli u seriálů jiných. Malý stín na celý seriál halí fakt, že scénáristé neměli příběh vůbec promyšlený dopředu a všemožné zásadní zvraty plánovali v tom lepším případě s předstihem několika dílů, sami herci do poslední chvíle vůbec netušili, co se bude dít a sami scénáristé museli často překopávat a opravovat různorodé detaily na poslední chvíli. Po třech sériích tak ve mně trochu bujel strach, aby to tvůrci ve čtvrté sérii nějak nepokazili. A nutno říci, že nepokazili. Nepokazili to až tak, že za závěr čtvrté řady musím přidat i pátou hvězdičku. Já se snad na stará kolenu stanu i věřícím :-)(3.2.2008)

// Production Companies: NBC Universal Television, Universal Media Studios (UMS) // Po odpozeraní druhej série nieje iné východisko, ako plné hodnotenie. Len úplný hlupák spochybní Battlestar Galacticu ako výborní sci-fi seriál, no nemôžem si pomôcť, ale hrozne mi pri tomto seriáli vadí ten odveci vymletý pobožný text....(19.3.2012)

Přiznávám, že BSG mě nadchla jako málo jiných seriálů. I v závěrečné čtvrté sérii šlape na plné obrátky. Každý další díl je schopný vám dát nový úhel pohledu na vaší oblíbenou postavu. Stále dokáže své diváky překvapovat, dojímat, rozesmát, donutit k zamyšlení a koukat s otevřenou pusou. Přesto je Galactica hlavně příběhem o tom, proč a jestli si lidé zaslouží přežít - ne o partě lidí, co bloumají vesmírem a zažívají "velká dobrodružství". Skvělá hudba, nekompromisnost (zabíjí se tu ženy a děti, hrdinové dělají chybná fatální rozhodnutí), postavy, které si zamilujete (oba Adamové, Tigh a u mě překvapivě i Baltar vedou), a proto s nimi budete se zatajeným dechem prožívat tuhle galactickou story, jejíž konec je zaroveň překvapivě happyendovský i neskutečně depresivní. Jen je škoda, že některé dějové linie tvůrci nechali vyšumět do prázdna a tak polovina postav se nedočkala takového rozloučení, jaké by si zasloužila. Nicméně i tak díky za alespoň nějaké rozuzlení. Tvůrcům díky za jedny z nejlepším seriálových zážitků, které jsem kdy měla - za všechny připomenu konec druhé (New Caprica) a třetí série (odhalení Final Four) a desátý díl čtvrté série (Země)... PS: Český dabing je opravdu otřes. Pavla Soukupa zlynčovat!(17.10.2008)

Docela depresivní (aspoň pro mě) a tím velmi lákavý seriál a posledních zbytcích lidské civilizace na pokraji vymření, která bojuje více sama se sebou, než se svým nepřítelem. 1. série - 85% 2. série - 85%, 3. série - 75% 4. série 70% ---Tak jsem to konečně dokoukal celé, musím uznat, že jsem rád, že už to mám za sebou. Začalo to výbornou miniserií a pokračovalo kvalitní první, druhou řadou, dějem doplňujícím Razorem (velmi povedený), ale čím to šlo dále, tím se mi všechny postavy čím dál víc znepřijemňovaly (občas to zachraňoval aspoň sympatický protiva doktor) a taky jsem čekal víc čisté války. Z toho neustáleho střídání spojenectví a válčení už jsem byl taky unavený. Battlestar je dobrý sci-fi seriál, ale na plné čáře u mě vítězí SGA. A nemám rád v seriálech "o x let později". V zoufalých manželkách sem se divil, když děj posunuli o 5 let dopředu. Ale posledni díl BSG v tomto myslím láme rekord. O 150 000 let později :D(15.2.2009)

• - Slova na začátku ústřední melodie pocházejí z hinduistického díla "Gayatri Mantra". Volně přeloženo znějí zhruba takto: Ó všeochraňující pane, prosím veď naši mysl, tak abychom mohli pokračovat správným směrem k osvícení. (Ruuzha)

• - Jsou zde pouze čtyři lidské lodě které se neobjevují v původní sérii "Colonial One" (lod v níž letí prezidentka Laura Roslin), Olympic Carrier, Cloud 9 a osobní lod s takovou tou kruhovou oběžnicí:-) (Redswif)

• - Keď vytvorili vedlajšiu dejovú líniu prvej série s Helom a Boomerom na Caprice, tvorcovia ešte nevymysleli, prečo sa Cyloni zaujímali o Hela. Až uprostred prvej série sa rozhodli, že Cyloni chcú biologickú reprodukciu. Vec, ktorá sa stala dôležitou v ďalšom deji seriálu. (klayman)