Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004–2009, 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Charles Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly, Darcy Laurie, Alison Matthews, G. Patrick Currie, Craig Veroni, Mark Houghton, Marci T. House, Paul Perri, Curtis Caravaggio, Judith Maxie, Alana Husband, BJ Harrison, Dorothy Lyman, P.J. Prinsloo, Kurt Max Runte, Jenn Griffin, Merwin Mondesir, Graeme Duffy, Kurt Evans, Nicholas Treeshin, Adrien Dorval, Byron Lawson, William Samples, Antony Holland, Morris Chapdelaine, Linnea Sharples, Laara Sadiq
  • Frajer42

Nakonec jsem se uchýlil k vidění 5 dílů, neboť jsem byl neustále na vážkách, jestli tedy ano nebo ne. Většina každého dílu byla totálně o hovně, ale vždycky se našlo alespoň pár minutek, které za něco stály. Samozřejmě se jedná o seriál, takže kvůli omezenému rozpočtu se místo nějakého poutavého sci-fi setkáváme s telenovelou o mezilidských vztazích partičky nesympatických imbecilů. V podobných seriálech jsou pro mě nejpodstatnější 2 věci. Příběh a postavy. Příběh je v jádru zřejmě moc pěkný, ale je servírován po hodně malých kouscích a s pořádnou dávkou omáčky, která chutná odporně. Postavy jsou úděsné. Z celé flotily jsem si našel sympatie pouze k tomu idiotovi, kterého hraje Jamie Bamber, a to je vzhledem k celkovému počtu postav hrozně málo. Takže mi dovolte se omluvit fanjšmekrům, kdybych se neomluvil, tak by se určitě našli jedinci, kteří mě budou obtěžovat poštou. Zkrátka nehodlám koukat na seriál, ve kterém za něco stojí cirka 5 minut v každém dílu. Lepší odpádek. Už je to takový můj zvyk. Nemám chuť pokračovat v koukání na seriál = odpad, i když to 100% sračka třeba není.(2.8.2013)

Pilot tomuhle jasně určil laťku a podle mě se v ničem vůbec nezměnil. Postavy jsou ploché, žádnou si nedokážu oblíbit a ačkoliv jsou napsány dobře a během seriálu se zajímavě mění, což k postavám jasně patří, nedokážu si ani tak nikoho oblíbit, a to je zásadní problém seriálu, proč na to pak člověk má vůbec koukat. Přiznám se, že mě to moc nebavilo, pro mě existují sci-fi seriály daleko lepší, s originálnějším světem a hlavně s hrdinama, na které nikdy nezapomenu a díky kterým se k těm seriálům opět a rád vracím, tady se mi to prostě nestává, ani jednotlivé díly mi nepříjdou nijak originální, prakticky se nic důležitého neděje, většinou spíš osobní problémy a na tohle opravdu nemám náladu. Nechápu ten povyk, který po tomto seriálu byl. Kvality určitě má, ale že by je měl až taková, o tom bych pochyboval.(24.5.2009)

Třetí série nastavila laťku hodně vysoko, skoro by to člověk bral jako pochopení a obhajobu třeba palestinskejch sebevražednejch atentátníků. Vpodstatě by se dalo napsat něco podobnýho, jako u Baader Meinhof Komplex. Samotný cíle terorismu nemusej bejt samy o sobě zavrženíhodný, můžou bejt dokonce legitimní. Pobavilo mě varování před třema úvodníma dílama třetí série, o tom, že by rodiče měli uvážit, zda je obsah vhodný. Člověk to neuvidí jen tak u ledasčeho :) Update: Bohužel zbytek seriálu zdaleka tuto úroveň nedrží a dobrých epizod je čímdál méně. Konec bohužel padá už někam hodně nízko ke směšnosti. Byl jsem varován, ale po opravdu kvalitní třetí sérii to byl docela šok. Tři kousky a škoda nevyužitého potenciálu.(29.10.2011)

Seriál jsem zkoukl jako celek najednou a byl to celkem zajímavý zážitek. Myslím, že je velmi dobře, že seriál má jen čtyři série, nestačil se příliš vyčerpat a neprotahoval se uměle jako jiná podobná díla. Za pochvalu stojí široký záběr otázek, které tvůrci řeší. Nejde jen o samotné sci-fi téma vzpoury strojů proti lidem a putování vesmírem a hledání nového domova. Tvůrci se zaměřují i na otázky politiky, náboženství, sociálních střetů atd. a činí tak celkem inteligentním způsobem. Vedle toho je tu samozřejmě i množství soubojů a bitev, které v seriálové oblasti patří k nejvydařenějším vůbec. Základem u každého seriálu samozřejmě jsou postavy. Zde je vykreslení hlavních i vedlejších postav docela zdařilé, jejich vývoj je často velmi překvapivý a divák si užívá je sledovat. Na druhou stranu některé linie byly přeci jen nadbytečné - např. putování na Caprice v první sérii. Scény s Baltarem mě hlavně v začátku seriálu velmi silně štvaly, později už to bylo lepší. Na závěr bych vyzdvihl hudbu Beara McCrearyho, která je vynikající a byla hlavním důvodem, proč jsem vůbec původně o seriál měl zájem.(9.1.2010)

Battlestar Galactica kombinuje všemožné žánry a všemožná klišé velice účinným způsobem. Pokud se vám líbí např. seriály Stargate, Dr. House, Bratrstvo neohrožených, Krajní meze, Randall a Hopkirk, Parry Mason nebo filmy Blade Runner, Aliens, A.I. - Umělá inteligence nebo třeba Rocky, najdete tu z každého něco; a z mnoha dalších. Zajímavé je, že to všechno dokonale drží pohromadě. Na televizní produkci disponuje tento seriál velice dobrými triky a hlavně výbornými hereckými výkony. Dalším kladem jsou postavy. Všichni dělají chyby, mají své klady i zápory, radosti i strasti. Každá postava je něčím zajímavá a tak nevadí, když se v některém z dílů neobjeví někdo z vyloženě hlavních hrdinů. 1. sezóna - 100%, 2. sezóna - 100%, 3. sezóna - 100%, 4. sezóna - 100%. PS: So say we all!(2.6.2007)

• - V mnoha dílech je v hangáru vidět žlutý přístroj připomínající kufr. V seriálu se používá k bůhví čemu, ale ve skutečnosti se jedná o Hawlett Packard Codemaster Defibrilator, který je sice zastaralý, nicméně stále používaný v mnoha nemocnicích po celém světě. (Chufu)

• - Zrcadlo před, kterým se holí komandér Adama, je ve skutečnisti vyráběno společností IKEA a jmenuje se "Fräck" což je podobné slovu "frak" což je obvyklá vulgarita v BSG. "Fräck" ve švedštině znamená něco jako nestydatý, ale IKEA dáva přednost přednost významu "poté je okouzlující". Ve skutečnosti se obě slova vyslovují úplně jinak, takže nemají nic společného:-) (Redswif)

• - V původním seriálu použivají Cyloni bílé lasery a lodě lidí červené. V nové verzi přešli obě stany na střelbu kulek. (Redswif)