Battlestar Galactica

• USA Battlestar Galactica (více)
USA / Velká Británie, (2004–2009), 61 h 28 min (Minutáž: 42–103 min)

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett (více)

Série(4) / Epizody(73)

Při hledání mýtické planety Země bojuje poslední lidská civilní posádka o přežití se smrtícími roboty Cylony. (SkyShowtime)

Gemini

Hodnotím s pouhými dvěma sériemi v žíle. Vysoký standard nastavený úvodní minisérií je zachován a zápletka a vztahy nadále utěšeně rozvíjeny. Fyziky letu Viperů se stále ne a ne nabažit a infekce jménem BSG se u mě rozšířila dokonce tak daleko, že už i tu Starbuck považuju za atraktivní ženskou:) V úvodu na to nebyl prostor, ale délka seriálu dala autorům možnost rozjet další rovinu úvah, a sice na téma fungování společnosti. Demokracie, justice, rovnováha složek moci, černý trh, to vše je tu váženo a analyzováno způsobem velmi sympatickým a na prostý sci-fi seriál překvapivě kvalitním - další signál, že BSG je čímsi víc než dalším ze sériově chrlených kusů. S hodnotami demokracie souvisí i to, že Gaius Baltar vytrvale zvyšuje svůj náskok na postu nejopovrženíhodnějšího humanoida ve známém vesmíru. Začínám si přát jeho dlouhé a bolestivé umírání při každém záběru, v němž se objevuje a už moc nepomáhá ani příjemnostní protiváha ve formě Triciy Helfer. Mimochodem, sluší se pogratulovat Lucy Lawlessové k věrohodnému důkazu, že opravdu není jen Zínou, tragickou ikonou pubertálních mladíků a sklepních geeků. Uzavírám s tím, že jde o jediný sci-fi seriál, který mě dokáže překvapit. A že se nemůžu dočkat dalších sérií. 90% Update po absolvování zbytku seriálu: What the frack? Tvůrci BSG se museli někde během prací na čtvrté sérii dát k hodně "zajímavému" kultu, protože dokázat tak dokonale převrátit poměr silných a slabých složek, spolehlivě rozvíjet komponenty, které si to nezasluhují, a stočit všechno na sílu do lucasovsky nedotaženého "kruhu", to se skutečně nevidí každý den. Nic proti spirituálním rovinám nebo svérázné mytologii čehokoliv, pokud je promyšlená, ale tohleto neuvěřitelné prošejkování, navíc hystericky maskované za od počátku zamýšlené, je prostě podraz. Až mě skoro štve, k jakým vynikajícím výkonům se tu herci dokázali vzepnout, a jak si režiséři dokázali tu a tam nejen luxusně zahrát se žánrem sci-fi a tradičními space operovými modely, ale hrdinskými i "běžně lidskými" myšlenkovými pochody, a ukázat nám tak nejednou něco skutečně neokoukaného. BSG díky tomu nakonec hrdě doneslo svůj pochybný prapor až do úplného konce, a za Gaetův zpěv, Baltarovo zfetované mumlání do rádia nebo za Tyrolovu temnou zuřivost si prostě nezaslouží ve druhé polovině míň než 70%. Závěrečné doporučení? Sežeňte si veškerou Gibbsovu/McCrearyho hudbu k minisérii/seriálu, naperte do sebe pod tlakem všechno včetně Razoru až po exodus z Nové Capricy, a pak se připravte, že zbytek třetí série bude podivně depresivně a zmateně přešlapovat na místě, aby se ve čtvrté sérii všichni zbláznili a zahrnuli vás poselstvím o tom, že bychom se měli opravdu zamyslet nad vším tím násilím plodícím další násilí, a nad tím, že je "něco většího", co nemá rádo, když se tomu říká "bůch" a reprezentují to Šestka a Baltar (no ty vole...). BSG je jednoznačně generační záležitost, která nemá mezi seriály přijatelné srovnání - to bohužel platí v pozitivním i negativním smyslu. Ale je to prostě událost, a času s ní stráveného ani v nejmenším nelituju. Takže nakonec proč to neuzavřít na velmi slušných 80% s ideovými výhradami;) () (méně) (více)

Cervenak

Najlepší sci-fi seriál, aký som kedy videl. Iste, má to občasné kvalitatívne výkyvy, ale celkovo je to pecka. Stále žasnem, ako sa tvorcom podarilo efektne a efektívne spojiť space operu, psychothriller, polit-thriller, akčný film, romancu, mytologické putovanie a neviemčoešte. ()

Malarkey

Pilot tomuhle jasně určil laťku a podle mě se v ničem vůbec nezměnil. Postavy jsou ploché, žádnou si nedokážu oblíbit a ačkoliv jsou napsány dobře a během seriálu se zajímavě mění, což k postavám jasně patří, nedokážu si ani tak nikoho oblíbit, a to je zásadní problém seriálu, proč na to pak člověk má vůbec koukat. Přiznám se, že mě to moc nebavilo, pro mě existují sci-fi seriály daleko lepší, s originálnějším světem a hlavně s hrdinama, na které nikdy nezapomenu a díky kterým se k těm seriálům opět a rád vracím, tady se mi to prostě nestává, ani jednotlivé díly mi nepříjdou nijak originální, prakticky se nic důležitého neděje, většinou spíš osobní problémy a na tohle opravdu nemám náladu. Nechápu ten povyk, který po tomto seriálu byl. Kvality určitě má, ale že by je měl až taková, o tom bych pochyboval. ()

T2

__Battlestar Galactica - Season 2.5 ▐ Tržby za predaj DVD v USA $8,997,580 //počet predaných kusov 263,516║ __Battlestar Galactica - Season Three ▐ Tržby za predaj DVD v USA $11,821,313 //počet predaných kusov 303,458 ║ __Battlestar Galactica - Season 4.0 ▐ Tržby za predaj DVD v USA $8,664,713 //počet predaných kusov 244,056 ║ __Battlestar Galactica: Season 4.5 ▐ Tržby za predaj DVD v USA $8,451,739 //počet predaných kusov 266,410 ()

Djkoma

Upozornění možný SPOILER!!! Film začíná na vesmírné stanici Příměří, která je na nejvzdálenější hranici objeveného vesmíru. Celých 40 let žili Cyloni (roboti stvoření člověkem) po velké vzájemné válce mimo dosah lidí. Po této době se vracejí. Mnohem silnější a tajemnější než byli dříve. Z velkých skafandru se stali uhlazené dokonalé železné brnění a byly vytvořeny modely naprosto totožné s lidmi. Tyto modely se stali infiltrační jednotkou čekající na aktivování. Existuje pouze 12 modelů, kteří jsou vytvořeni v obrovských počtech. Bohužel jejich nevýhodou je slabé tělo. Proto bojové robotické verze budou vždy silnější. Avšak, jak se ukáže, síla infiltrace je příliš silná zbraň. Gaius Balttar, geniální počítačový odborník programující obranu 12nácti lidských kolonií a celé flotily naváže vztah s jednou cylonkou a to má fatální důsledky pro lidstvo. Zadní dveře v programu obrany způsobí v náhlém útoku cylonanů vypuštění počítačového viru, který vypne všechnu elektřinu na lodích. Tímto se stane flotila a planety naprosto bezradnými. Až na jednu loď. Battlestar galactica jedna z nejstarších lodí, která pamatuje i první Cylonansko Lidskou válku, přežije. Ona jako jedna z mála lodí nebyla napojena na síť a neměla nový obranný systém, který dovoloval cylonům použít virus. Všech 12 kolonií lidí bylo zasaženo cylonským útokem v takové míře, že prezident kolonií před smrtí vyhlásil kapitulaci. Po jeho smrti se prezidentského místa ujímá dřívější Ministryně školství. Kapitán lodi Galactica komandér Adama je nucen postarat se o poslední přeživší lidi, kteří jsou poskládáni v 13 lodích. Z celého lidstva zbylo pouhých 50000 lidí. Lidstvo má jedinou šanci. Tou je nalezení 13nácté kolonie podle starých svitků. Touto planetou je Země. Poslední čas lidské rasy ubíhá velmi rychle. Toto je krátké nastolení situace, v které se bude odehrávat seriál.... KONEC SPOILERU!!!! K první sérii: seriál od začátku ukazuje velké kvality a poučení z různých jiných seriálů. Rychle nabírá gradaci a každý díl je o něčem jiném. Přesto hlavní linii je dána od počátku a všechno k ní směřuje. Pozvolné objevování a hádání typu: "Kdo je cylon" zaměstná každého, kdo tento seriál bude sledovat. Výborné vykreslení postav a jejich psychického rozpoložení dodává na autentičnosti. Jeden z mála perfektních seriálu se scifi tématikou. Trochu někdy nepotěší fyzikálními blbostmi, ale kdo by to chtěl řešit? Naprosto dokonalý je též poslední díl první série díky, kterému se budete nedočkavostí klepat na nové díly to vám ZARUČUJI!!! Druhá série začíná přesně tam, kde končí první. Celá druhá série je velký boj. Prezidentka, kapitán lodi Galacticy a ostatní se dostávají do obrovského stresu a vydávají velmi těžké rozkazy s někdy fatálními důsledky. Pár nových objevů a překvapivé zvraty. Noví přátelé a další nepřátelé. Celá série je velká jízda končící drtivým vyústěním rozdílných názorů, které nemůžu spoilerovat. Obrovské očekávání od další série jde nejen ode mě, ale i z ohlasů amerických fanoušků. SO SAY WE ALL!!!! (Seriál viděn celý) () (méně) (více)

Anthony

Seriál jsem zkoukl jako celek najednou a byl to celkem zajímavý zážitek. Myslím, že je velmi dobře, že seriál má jen čtyři série, nestačil se příliš vyčerpat a neprotahoval se uměle jako jiná podobná díla. Za pochvalu stojí široký záběr otázek, které tvůrci řeší. Nejde jen o samotné sci-fi téma vzpoury strojů proti lidem a putování vesmírem a hledání nového domova. Tvůrci se zaměřují i na otázky politiky, náboženství, sociálních střetů atd. a činí tak celkem inteligentním způsobem. Vedle toho je tu samozřejmě i množství soubojů a bitev, které v seriálové oblasti patří k nejvydařenějším vůbec. Základem u každého seriálu samozřejmě jsou postavy. Zde je vykreslení hlavních i vedlejších postav docela zdařilé, jejich vývoj je často velmi překvapivý a divák si užívá je sledovat. Na druhou stranu některé linie byly přeci jen nadbytečné - např. putování na Caprice v první sérii. Scény s Baltarem mě hlavně v začátku seriálu velmi silně štvaly, později už to bylo lepší. Na závěr bych vyzdvihl hudbu Beara McCrearyho, která je vynikající a byla hlavním důvodem, proč jsem vůbec původně o seriál měl zájem. ()

DaViD´82

Space-opera ve špinavém hávu, která umí být stejnou měrou chytrá, aktuální, zrcadla nastavující, epická, osudová, provokativní i strhující jako naivní, ochotnicky zahraná, vatou plněná, mravokárná a plná momentů nutících obecenstvo obracet oči v sloup. Každopádně v těch (nej)lepších momentech OPRAVDU dobré a v těch (nej)slabších zase OPRAVDU špatné, ale nikdy ne nekoukatelné; i díky tomu, že to první uvedené přeci jen výskytem značně převyšuje to druhé. ()

mandes

čo sa mi na seriáli páči :krásny dizajn lodí,napínavé akčné scény (doprevádzané skvelou hudbou),dobre napísané civilné postavi(ale sem tam zle zahrané),dobrý opening,atmosféra.ale špička medzi vesmírnymi serialmi je firefly ()

Dever

// Production Companies: NBC Universal Television, Universal Media Studios (UMS) // Po odpozeraní druhej série nieje iné východisko, ako plné hodnotenie. Len úplný hlupák spochybní Battlestar Galacticu ako výborní sci-fi seriál, no nemôžem si pomôcť, ale hrozne mi pri tomto seriáli vadí ten odveci vymletý pobožný text.... ()

Subjektiv

Výborný americký seriál poslední doby, jehož potenciál je pohřbíván umělým natahováním a vkládáním "vaty". A to způsobem dosti průhledným. Z třetí řady je tu např. "boxovací" díl, "stávkovací" díl, díl "epidemie"... Rovněž snahy autorů řešit v seriálu různá, leckdy aktuální, politická a sociální témata mi přijde nešťastná. Je jedno jestli je to terorismus, komunismus, rasismus, válka v Iráku. Jestli v tom budou autoři pokračovat v podobné míře jako v posledních dílech, asi půjdu na ***. A přitom bych tak rád dal *****. ()

novoten

1. série - 90% - Sci-fi není mrtvé. Zkombinujte několik žánrů, přidejte sympatické herce, nejednoznačné charaktery a získáte bombu. Při řešení nejrůznějších sociálních problémů na pozadí tak atraktivní mytologie nedokážu zůstat chladným a díky tomu, že žádná postava není jednoznačná a kdykoli se může zachovat tak, že vaše sympatie k ní utrží povážlivou trhlinu, získává Galactica punc pravého dramatu. Když navíc přičtu nervy drásající vesmírné bitvy se strhujícími efekty, zbývá mi ke kritice už jen velmi málo prostoru. Snad jen linie na Caprice by mohla ubíhat rychleji. 2. série - 80% - V úvodu očekávaného pokračování jsem utrpěl kruté zklamání. V prvních pěti šesti dílech se uzavíraly linie načaté v sérii první, ale vyvíjely se tak neskutečně pomalu a nezajímavě, že jsem občas měl pocit, že se dívám na jiný seriál. Problémy, které by dříve vystačily na jeden díl, byly najednou neúměrně natahovány přes několik dalších a hlavně postavy se staly schematickými figurkami a přestávalo mi na nich záležet. Když pak ani mytologie nepřinášela nic nového a Six opakovala stále ty samé fráze jako kolovrátek, stalo se konečně to, co muselo. Scénáristé se klepli do čela a šli na to znovu postaru. Do minulosti postav přinesli nové motivy, Galactice opatřily novou kupu společenských problémů a napětí či dojetí se znovu dostavovalo pravidelně. Druhá polovina této série je čirým zlatem včetně specifické nálady každého dílu (noirově laděná část s černým trhem je opravdovou lahůdkou). Tématika dvou cylonských vězňů se pak stala i přes svou komornost strhujícím problémem a finální díly s volbami pak ukázkou toho, že svět Galacticy je nelítostným, sobeckým, ale naštěstí pořád lidským. Závěrečných dvacet minut je pak pravou ukázkou toho, jak divákovi udělat parádní čáru přes rozpočet. Tvůrci se sice zdatně pokouší vyhnout případnému stereotypu, ale až třetí řada napoví, zda tento posun nebyl příliš drastickým prostředkem. 3. série - 90% - Teď si děláme vlastní zákony a spravedlnost. A vymysleli jsme způsob, jak nechat projít cokoliv, od krádeže až po vraždu. Museli jsme. Protože už nejsme civilizace. Jsme banda lidí na útěku. Musíme bojovat o přežití! Musíme porušovat pravidla, ohýbat zákony, musíme improvizovat! Tento proces je postaven na emocích. Na hněvu. Hořkosti. Volání po odplatě. Hlavně ale stojí na hanbě. Hanbě za to, co jsme si provedli na té planetě. Je o vině těch z nás, kteří utekli. Snažíme se všechnu tu vinu a hanbu svalit na jednoho muže, kterého vyhodíme z tlakového uzávěru doufaje, že se jí tak vší zbavíme! Abychom mohli žít sami ze sebou. Ale nebude to fungovat. To nepůjde. To není spravedlnost.Tak jako všechno lidské, i spravedlnost je nedokonalá, má chyby. Ale právě takové nedokonalosti nás odlišují od strojů. A možná z nás i dělají druh hodný záchrany. 4. série - 100% - Odejít na vrcholu znamená stát se nesmrtelným a tvůrci Galacticy k tomu směřují mílovými kroky. Pouhých deset dílů před uzavřením příběhu jsou totiž tomu vrcholu tak blízko jako nikdy. Nikdy totiž nebyly osudy poslední lodi ve vesmíru tak fascinující. Kombinace přicházejícího osudu a počínání jak zbabělých, tak statečných pokračovatelů lidského rodu dospěla do chvíle, kdy k nim nemůžu mít nejmenší výhrady. Od rozvážného začátku až po poslední díl, ve kterém se toho stane tolik, že divák snad ani napoprvé nestihne všechno vstřebat. A pokud jednou bude záviset osud lidstva na takových jedincích, kteří zůstanou klidně sami sedět s knížkou mezi hvězdami, tak to s námi nedopadne tak špatně. Série 4.5 - 100% - Spočitejte všechno to, co vám za ty roky zbylo, sejděte se pohromadě a připravte se na konec cesty. Galactica dospěla k závěru strastiplné pouti. Dospěla jinam, než původně chtěla, s jiným složením, než aby se ztráty daly počítat za zanedbatelné - a s lidmi, kteří ztratili veškerý zbytek životních ideálů. Ale ten konec přeci jenom přišel a pokud ve vás zůstalo alespoň zrnko citu, zkuste ho teď probudit. Tahle chvíle je totiž opravdu ta poslední a stojí za to ji prožít naplno. Velké sbohem všem a nikdy nezapomeňte. So say we all. () (méně) (více)

Gimli

Battlestar Galactica kombinuje všemožné žánry a všemožná klišé velice účinným způsobem. Pokud se vám líbí např. seriály Stargate, Dr. House, Bratrstvo neohrožených, Krajní meze, Randall a Hopkirk, Parry Mason nebo filmy Blade Runner, Aliens, A.I. - Umělá inteligence nebo třeba Rocky, najdete tu z každého něco; a z mnoha dalších. Zajímavé je, že to všechno dokonale drží pohromadě. Na televizní produkci disponuje tento seriál velice dobrými triky a hlavně výbornými hereckými výkony. Dalším kladem jsou postavy. Všichni dělají chyby, mají své klady i zápory, radosti i strasti. Každá postava je něčím zajímavá a tak nevadí, když se v některém z dílů neobjeví někdo z vyloženě hlavních hrdinů. 1. sezóna - 100%, 2. sezóna - 100%, 3. sezóna - 100%, 4. sezóna - 100%. PS: So say we all! ()

H34D

Po úvodní, "vysvětlující" minisérii, se Battlestar Galactica hned od prvního dílu vrhá naplno do děje - do boje pozůstatku lidstva o přežití a nalezení Země zaslíbené. Na vesmírné sci-fi je BSG dosti realistický, nebo spíše uvěřitelný seriál, skupinka přeživších má sice k dispozici futuristickou vesmírnou flotilu, ale stále nesmí zapomínat na potřeby typu kyslík, voda, palivo a také řeší politickou moc, náboženství (to na můj vkus až moc) a zkrátka téměř vše, co by normální stát rešil. Tvůrcům to mimochodem může sloužit i jako "vděčná" vata, když chtějí hlavní děj trochu pozdržet a fakt, že mi to vůbec nevadilo. Nejsilnějším článkem BSG jsou bezesporu postavy, jejich psychologie a vývoj charakterů, který se během seriálu docela mění, ale stále v rámci přirozenosti. Je zajímavé pozorovat jak si nikdo nemůže být jistý, zda osoba vedle něj je člověk, nebo Cylon... Jinak v neposlední řadě potěší i efektní bitvy, exploze a dynamická (ruční) kamera podporující atmosféru. 8/10 ()

M.a.t.t.

Bravúrne sci-fi, ktoré by vo filmovom vydaní pokojne mohlo ašpirovať aj na Oscara.Na rozdiel od iných žánrovo podobných seriálov sa nesnaží o kryštalicky čistú zábavu ale ponúka aj filozofický presah, ktorý je v tomto prípade ozaj príjemným oživením. Aj vďaka tomu nejde o dielo pre masy, čo je však v podstate jedno, tvorcovia Galacticy zjavne o nenáročného diváka ani nestoja. Úvodná miniséria možno pôsobí spočiatku rozťahaným dojmom ale seriálu samotnému až na maličkosti ťažko niečo vytknúť. So say we all! ()

flanker.27

Třetí série nastavila laťku hodně vysoko, skoro by to člověk bral jako pochopení a obhajobu třeba palestinskejch sebevražednejch atentátníků. Vpodstatě by se dalo napsat něco podobnýho, jako u Baader Meinhof Komplex. Samotný cíle terorismu nemusej bejt samy o sobě zavrženíhodný, můžou bejt dokonce legitimní. Pobavilo mě varování před třema úvodníma dílama třetí série, o tom, že by rodiče měli uvážit, zda je obsah vhodný. Člověk to neuvidí jen tak u ledasčeho :) Update: Bohužel zbytek seriálu zdaleka tuto úroveň nedrží a dobrých epizod je čímdál méně. Konec bohužel padá už někam hodně nízko ke směšnosti. Byl jsem varován, ale po opravdu kvalitní třetí sérii to byl docela šok. Tři kousky a škoda nevyužitého potenciálu. ()

gudaulin

Battlestar Galactica se objevila v době rozmachu televizní seriálové tvorby, kdy rozpočty jednotlivých projektů dosahovaly násobků toho, oč by mohly štáby žádat před pouhou jedinou dekádou, a je to na jejím vizuálu opravdu znát. Matně si vzpomínám na původní sérii z konce 70. let, která v porovnání s tímhle vypadá opravdu směšně brakovitě. Ten vizuál i úroveň scénáře mě v prvních dílech velice příjemně překvapily až ohromily, takže jsem byl ochoten uvažovat o hodnocení nejvyšším. Jenže jak šel čas, začaly se tam projevovat určité scénáristické nedodělky a v množství dílů se našel slušný balast. Nehledě na to, že jsem s přibývajícím časem začal mít pocit, že Cyloni se pokoušejí do domu podkopat, probourat stěnou nebo seskočit komínem tam, kde by stačilo vzít za kliku a vejít dovnitř. Zkrátka, že vymýšlejí šílené konspirace, nad jejichž logikou není radno příliš dumat tam, kde ve skutečnosti vyčerpaný protivník čeká na ránu z milosti, a postupem doby se z toho čím dál víc stávala společenská hra na téma, který člen posádky, opět v rozporu s logikou, skrývá svoji cylonskou podstatu. Příliš mnoho zrádců a spiknutí na příliš malou komunitu uprchlíků. Celkový dojem za seriál jako celek: 60 %. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

18.09.2019

Drsné holky pro Expendables v sukních

Drsné holky pro Expendables v sukních

09.10.2012

Zpočátku zněly plány studia Lionsgate natočit jakési „ženské Expendables“ jen jako součást kampaně před uvedením druhé mise legendárních vysloužilců. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se filmu opravdu… (více)

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

Příběh rytíře na televizních obrazovkách

24.09.2012

To samozřejmě neznamená, že bychom upozorňovali na další reprízu oblíbeného filmu, který v roce 2001 pomohl katapultovat Heatha Ledgera ke slávě. Televizní stanice ABC spojila síly se Sony Pictures a… (více)