Zmražená pojistka

Hľadá sa mŕtvola

The Big White

Komedie / Krimi / Drama

Německo / Kanada / Nový Zéland / USA, 2005, 100 min

Mělo to nápad i herce. Pravda, zpracování občas trošku kolísalo a toho chechotu jsem si taky příliš neužil, ale právě obsazení ty negativa dokázalo vyvážit. Asi nebudu sám, komu se líbila nadávající Holly Hunter. Ta mě rozesmála pokaždé, když se objevila na scéně a já se těšil, co z ní zase vypadne. Dalším, kdo film táhl, byl Giovanni Ribisi, který prokázal komediální talent a měl by být v tomto žánru využíván častěji. Suma sumárum příjemná komedie, která sice v paměti nezahnízdí, ale jeden večer dokáže vyplnit. 70%(21.8.2013)

Bude to znít zvláštně, ale tahle černá komedie je neskutečně roztomilá. Robin Williams podává (díky dobrému scénáři) tradiční dobrý výkon, Holly Hunter je kouzelná, no a Giovanni Ribisi, ten je přímo výborný. Při řadě scén jsem se smál (nalezení a uskladnění mrtvoly, lákání vlků, manželka jako rukojmí...), ale když jsem viděl hlavního hrdinu, jak se neodolatelným způsobem pokoušel zastřelit spícího člověka, přímo jsem se chechtal. Mrazivé aljašské prostředí, absurdní atmosféra, krásná kamera a hudba... Zmraženou pojistku jsem rozhodně neviděl naposledy.(25.11.2012)

• Tuax

Vadila mi ta přílišná odlehčenost a to jak se to celé vyvíjelo a vyvinulo. Mohlo to mít hutnější a nebo emotivnější atmosféru, ale ani jedno se nedostavilo. Mělo to sice dost komediálních prvků, ale na komedii to nemá. Mělo to náběh na drama, ale nebylo v tom vlastně nic vážného. Takže je z toho taková slátanina, ze které mi je spíše špatně, než že bych z toho měl dobrý pocit ať už jako relax u komedie, nebo zamyšlení u dramatu. Jediný kdo se mi líbil byl Giovanii Ribisi a jeho snaživá, ale bezmocna postava a pak zábavně zahraná postava Holly Hunter. Jinak škoda času.(7.2.2011)

Scénář: Collin Friesen .. Asi bude výhoda, že Fargo neznám (už neplatí). I tak jsem měl ještě asi v polovině snímku pocit, že Big White v hodnocení utrží stejně zklamané čtyřicetiprocentní hodnocení jako např. Everything Is Illuminated. Zápletka s nalezenou mrtvolou mne totiž zrovna nezaujala a přes všechnu absurdní komediální černotu jsem se zrovna neusmíval. Naštěstí pozornost držela úžasná kamera, servírující jeden krásnější záběr za druhým a fantasticky jemná hudební složka. Navíc jsem se při druhé polovině snímku také výtečně pobavil a smích byl častý společník. Herecké kreace jsou taktéž velmi dobré a na Alison Lohman se tak příjemně dívá 70%.(27.4.2006)

Převážně televizní režisér Mark Mylod servíruje bizardně černou krimi-komedii s bandou populárních herců na první pohled připomínající komerčnější kopii legendárního počinu bratří Coenů Fargo. Táta v sukních Robin Williams v roli muže na pokraji bankrotu, řešícího svou finanční situaci pomocí náhodně nalezené neznámé mrtvoly, kterou vydává za svého několik roků nezvěstného bratra. Do toho přidejme manželku s Touretteuvým syndromem, dvojici amatérských zabijáků toužících za každou cenu získat mrtvé tělo spět, neodbytného zaměstnance pojišťovny tušícího podvod, nečekaný příjezd „mrtvého“ bratra a dostaneme blázniví sled událostí na pozadí zasněžené Aljašky.(20.10.2010)

• - Zmražená pojistka je pro Robina Williamse dalším zářezem v nízkorozpočtových vodách a zejména návratem ke komediím. Po snímcích Expres Foto (r. Mark Romanek, 2002) a Final Cut (r. Omar Naim, 2004), kde se ocitl v úlohách vyšinutách vrahů, hraje opět v žánru, který mu kdysi přinesl největší komerční úspěch. (imro)

• - Robin Williams se na Aljašce ocitl už v roce 2002, když tam pod vedením Christophera Nolana natáčel Insomnii. (imro)

• - Pro režiséra Marka Myloda je snímek v pořadí druhým výletem na filmové plátno, protože se věnuje jen televizní režii. Jeho debutem byl legendární Ali G Indahouse - Film (2002). (imro)