Rusalka

Animovaný / Krátkometrážní / Fantasy
Rusko, 1997, 10 min

Alexandr Petrov

Alexandr Petrov

V jednom domku na samotě žije starý mnich s mladým novicem. Mnich ve svém mládí zradil svou milou, když se oženil s jinou ženou. Zlomil jí srdce a ona se pak utopila. Nyní se v převtělení mořské panny vrací, aby se pomstila. (Anifilm)

Marek1991

O tej Rusalke natočili toľko filmov, že sa mi ich ozaj nechce pozerať, pritom sa dá tento príbeh vyrozprávať aj jednoducho experimentálne ako to bolo v tomto prípade. Navyše príbehy o morských vílach sú vo viacerých kultúrach, ale tento je so silným odkazom. Pre mňa to má najmä význam ako poučný film, ktorý hovorí, poslúchajte svojich rodičov. Je veľmi pekne animovaný, obrazové spracovanie veľmi krásne, síce to nie je ako neskorší Starec a more, ale tu je to aspoň originálnejšie a zaujímavejšie spracovanie známeho príbehu. ()

IdaHutt

Vynikající animovaný snímek Alexandra Petrova - pro mě snad nejoblíbenější z jeho tvorby. A co se týče toho závěru, jenž dle komentářů jiných uživatelů není zcela jasný: ne, žádný spoiler nebude. Jenom je třeba se pořádně podívat, kdo jsou postavy příběhu: je to starý mnich, téměr poustevník, který připravuje na mnišskou dráhu mladíčka (pozor: nezaměňovat ruskou pravoslavnou s ostatními křesťanstkými církvemi!), a hlavně je zde rusalka, jež je zdrojem osudného konfliktu. Rusalka, jež má - možná reálně, možná symbolicky - své dávné nevyřízené účty se starým mnichem. Jde o příběh viny a trestu, pokání a vykoupení. Sám režisér (a zároveň scenárista a výtvarník) tápal ohledně konce svého vyprávění a pomohlo mu údajně až setkání s jistým pravoslavným "otcem Mojsejem". ()

Una111

Nevím, jak vyjádřit svou zamilovanost do velkých-malých děl ruského režiséra Alexandra Petrova! Tak půvabné, tak precizní, tak něžné, tak originální! A tak v nejlepším slova smyslu ruské! - Jeden filmeček se jmenuje "Ещё раз", ano, přesně tak! Pouštím si jeho filmy "ещё раз" a "ещё раз" a stále znovu jsem jimi okouzlena! ()

Tom_Lachtan

Absolutní skvost a jeden z nejlepších animovaných filmů, co jsem kdy viděl, má všechno, v prvním řádu naprosto dechkradoucí animaci s kresbou, která se zdá býti olejomalbou a navíc mající díky tmavšímu spektru barviček nádhernou potemnělou atmosféru, která má oporu i v příběhu, který je prost zbytečných slov a taktéž hraje na strunu temných tónů, stejně jako doprovodná (skvělá, skvostná, úžasná) hudba. A aby toho nebylo málo, Rusalka opravdu vypadá jako bohyně vodstev s aurou přitahující každého, kdo se jí dostane do spárů a to přesto, že jako správná rusalka nemá rusé vlasy. ()

easaque

pokud už znáte nějaké jiné Petrovovi filmy, tak animace Vás nepřekvapí a je na nejvyšší úrovni, co znám. Tentokrát jsem však vůbec nepochopil příběh a jeho poetika jde mimo mě. Nevadí a dám jen 2hvězdičky za krásné obrázky. [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ]] ()