Gojira tai Megagirasu: Jî shômetsu sakusen

Sci-Fi

Japonsko, 2000, 105 min

Masaaki Tezuka

Hiroši Kašiwabara

Snímek „Gojira tai Megagirasu: Ji shometsu sakusen“ není nijak výjimečný, bohužel, a jedná se spíše o klasickou podívanou v rámci kaiju žánru. Velkým pozitivem je skutečnost, že se zde objevuje naprosto nové monstrum a nerecyklují se jen ta stará. Souboje také nejsou špatné a propojení s digitálními triky sice místy trochu hapruje, ale ne nějak zásadně. Mírný nadprůměr, ale film se spíše celkově blíží průměru.(5.7.2015)

Oproti předchozímu dílu naprostá bomba. První půlka nic moc, ale jak příjde na scénu Megaguirus začnou se dít věci. Dělo na černé díry umístěné na družici, modýlky města, pěkné CGI, odvážná vojanda, mladý vědec, proradný boss. K tomu super souboj Godzilly s Megaguirusem (G dostavá nezvykle hodně naprdel), epická hudba samozřejmostí. Opět neříkám kdo souboj vyhraje, ale modří už vědí. Na závěr se nám dostane i na Godzilla sérii tuny patosu a vojanda v zapadajícím slunci spokojeně hledí na totálně zdemolované Tokio s kráterem velikosti Prahy uprostřed. Absolutní patos, naivita, demence, chcete-li; takže pro mně za 5*.(26.1.2011)

Japonci sa stále vracajú do slávnej éry všelijakých príšer zo 60.rokov,hlavne ku Godzille.Tentoraz to nie je len samotná Godzilla ale aj obrí hmyz,asi vážka.A celý roj menších vážok.Nechýba tu veľký súboj medzi Godzillou a touto vážkou.Japonci majú aj novú zbraň proti tejto oblude,a je to zbraň,ktorá dokáže vytvoriť čiernu dieru,ktorá by ju pohltila.Je to film skôr pre detí,aj keď je lepší ako veľa filmov o tejto oblude.Ale občas len tak pre zábavu nie je zlé si pozrieť aj takýto film.Samozrejme,netreba to brať vážne a o zábavu je postarané.(22.2.2010)

5/10 Slabota. V prvom rade Godzilla má mizerných protivníkov - tak ľudské komando (i keď uznávam, zbraň strieľajúca čierne diery je ultimatívna stupidita) ako aj monštrá. Malé vážky sú otravné a navyše odporne digitálne. Veľká Megaguirus je na druhej strane strašne kamenná a jediné, čo dokáže je lietať okolo Godzilly a občas ju pichnúť. A ešte uhýbať sa ohnivým dychom Godzilly. No to mi je súboj...(26.5.2014)

Japoncom už z toho nekonečného bojovania s Godzillou začalo totálne hrabať a vymysleli dosiaľ najšialenejšiu zbraň. Delo ktoré z orbitu strieľa čierne diery! Tie majú Godzillu vcucnúť a raz a navždy uväzniť v ničote. Pri testovaní zbrane sa však z inej dimenzie dostane na zem obria vážka ktorá tu znesie vajcia. Z tých sa samozrejme vyliahnu mláďatká a začnú robiť bordel. Celé to končí zrodením supervážky Megaguirus aby mala Godzilla komu rozbiť držku. Záverečný súboj je nezvykle vyrovnaný a Megaguirus dáva Godzille pekne zabrať, čo nie je bežné. Po rokoch dokonca robia monštá opäť aj pekné wrestlingové chvaty. Napriek tomu a pekným efektom mi to však prišlo slabšie než predchádzajúci diel. Tá hmyzia verbež ma nejak netento, motív pomsty ušatej hrdinky ( od počiatku 90-tych rokov vystupujú v Godzillej sérii výhradne ženy s poriadne odstávajúcimi ušami ) nič moc a záverečný záber keď spokojne stojí pri kráteri ktorý bol ešte pred chvíľou mestom v žiari zapadajúceho slnka je rovnako stupídny ako to strieľanie čiernych dier či zbytočná postava malého chlapca ktorá vyšumí do prázdna.(17.7.2011)

• - V původní verzi scénáře se vyskytovala scéna, ve které astronauti nalezli kosti Godzilly po přistání na měsíci. Kreslíř Šindži Nišikawa měl pro tuto scénu už i připraveny konceptuální nákresy. (Israha)

• - Autor speciálních efektů Kendži Suzuki po finančním neúspěchu filmu prohlásil, že propad je jeho vina. (Terva)

• - Ačkoliv vzhled a strnulé, strohé pohyby Megaguirus mohou vést k názoru, že byla ztvárněna pomocí mechanických loutek; jedná se ve skutečnosti o kostým. Hercem, který Megaguirus zpodobnil, je Minoru Watanabe. (Israha)