Valdez přichází

• slovenský

Valdéz prichádza

Western

USA, 1971, 90 min

Nie je to zlý western, ale ani príliš originálny. Na začiatku je veľká nespravodlivosť, potom vyostrenie vzťahov a na konci pomsta. Hlavným hrdinom chýba trochu viac charizmy a niektorým dejovým obratom trochu viac logiky. Na divokom západe sa ňou ale všetko neriadi a aj sto dolárov je významný peniaz, ktorý na záver zohrá významnú úlohu.(10.2.2019)

ČO má človek očakávať od westernu? Sympatického klaďasa, odpudzujúceho záporáka, boj dobra so zlom, v ktorom dobro nesmie prehrať, romantické prostredie, peknú hudbu, pekné ženy v úzadí. Veľa z toho sa dá nájsť vo westerne s Valdézom. Tvrdohlavá snaha o 100 dolárov sa stáva principiálnou a dej uveriteľným, pretože takí ľudia kedysi žili. Trochu mi to pripomenulo Gibsonovu Odplatu. Nepovažujem tento film za mimoriadny, ale spokojnosť neskrývam.(12.2.2019)

Burt Lancaster ztvárnil spoustu, ať už více či trochu méně, drsných chlápků a ne jinak tomu je i v případě Valdéze, který si osamoceně musí potykat s né zrovna milým panošem. Avšak onen zlý muž (pouze srab) je asi nejslabším článkem vleklého, ale jinak vcelku zdařilého westernu. Co určitě zaujme je proměna hlavní postavy a hodně netradiční závěr. "Sto dollarů."(23.1.2015)

Solídna jednohubka. Burt mi neprišiel príliš sympatický (to dakedy fat stačilo, že mal chlap modré oči?). Klasický príbeh o prenasledovaní a postupnom eliminovaní bandy hrdlorezov. POSLEDNÍ OSTRÍ MUŽI mali snáď ešte jednoduchší príbeh, ale tam bolo viac filmového umenia a originality. Western, ktorý takmer ničím neprekvapí, ale pomerne rýchlo odsýpa...(11.5.2013)

Zľahka nadpriemerný schématický western, ktorý mrhá Lancasterovým talentom na rolu, ktorá mu príliš nesadne. Klasický príbeh plný klišé o osamelom pomstiteľovi, bojujúcom za spravodlivosť proti silnejšiemu a početnejšiemu nepriateľovi, neprináša do žánrových vôd nič nové, a jeho asi najväčšou devízou hneď po Lancasterovi je príjemne realistická dĺžka. Pomerne podobná žánrovka Posledný súboj je omnoho lepšia a pritom ešte o niečo kratšia. A, bohužiaľ, Burt Lancaster nie je Lee Van Cleef.(26.11.2013)

• - Film se dočkal promítání v kinech už v roce 1973, ale českého dabingu se dočkal až v roce 2003 pro TV Prima a v roce 2008 pro MGM. (Varan)

• - Natáčelo se ve Španělsku a v Mexiku. (Varan)