Valdez přichází

Valdez Is Coming

Valdéz prichádza

Western

USA, 1971, 90 min

Nie je to zlý western, ale ani príliš originálny. Na začiatku je veľká nespravodlivosť, potom vyostrenie vzťahov a na konci pomsta. Hlavným hrdinom chýba trochu viac charizmy a niektorým dejovým obratom trochu viac logiky. Na divokom západe sa ňou ale všetko neriadi a aj sto dolárov je významný peniaz, ktorý na záver zohrá významnú úlohu.(10.2.2019)

ČO má človek očakávať od westernu? Sympatického klaďasa, odpudzujúceho záporáka, boj dobra so zlom, v ktorom dobro nesmie prehrať, romantické prostredie, peknú hudbu, pekné ženy v úzadí. Veľa z toho sa dá nájsť vo westerne s Valdézom. Tvrdohlavá snaha o 100 dolárov sa stáva principiálnou a dej uveriteľným, pretože takí ľudia kedysi žili. Trochu mi to pripomenulo Gibsonovu Odplatu. Nepovažujem tento film za mimoriadny, ale spokojnosť neskrývam.(12.2.2019)

Burt Lancaster ztvárnil spoustu, ať už více či trochu méně, drsných chlápků a ne jinak tomu je i v případě Valdéze, který si osamoceně musí potykat s né zrovna milým panošem. Avšak onen zlý muž (pouze srab) je asi nejslabším článkem vleklého, ale jinak vcelku zdařilého westernu. Co určitě zaujme je proměna hlavní postavy a hodně netradiční závěr. "Sto dollarů."(23.1.2015)

"Co jsi lovil, buvoly? - Ne Apače! - A jak dlouho? - Než jsem dostal rozum!" Mezi maerickými kritickými westerny dle mého soudu jeden z nejlepších. Sice to nepůsobí tak silně a plasticky jako třeba taková Nebeská Brána, ale všudypřítomný rasismus, přezírání a bezpráví jsou víc než patrné. A na western vskutku netypický závěr:-)(26.7.2013)

Pro mne to bylo napoprvé spíše zklamání, tři hvězdičky s odřenýma ušima, ale napodruhé se mi to už líbilo víc. Zvedám hodnocení. Největší atrakcí tohoto filmu je závěr. To se opravdu jen tak nevidí. Čekal jsem, že se objeví Miroslav Horníček a nabídne divákům možnost si vybrat, jak by se příběh měl dále vyvíjet. Tím to ovšem nechci zhazovat, závěr je skutečně originální.(20.4.2011)

• - Natáčelo se ve Španělsku a v Mexiku. (Varan)

• - Film se dočkal promítání v kinech už v roce 1973, ale českého dabingu se dočkal až v roce 2003 pro TV Prima a v roce 2008 pro MGM. (Varan)