poster

Matčina zpověď

 • slovenský

  Matkina spoveď

Drama

Československo, 1937, 80 min

 • troufalka
  ****

  Jako dítě mě podobné ponuré filmy deptaly. S odstupem času vnímám úplně nové souvislosti, které by mě dřív ani nemohly napadnout. Atmosférou mi to trochu připomínalo podobně vážná Advent. Eva se tu jeví jako poslušná až rezignovaná dcera a manželka, zdá se, že o svou lásku vůbec nebojuje. Porušení manželské věrnosti, bylo povážováno za těžký hřích, porušení zásad vedlo fakticky k vyobcování z rodiny i z církevního společenství. Jediný, kdo se za Evu postavil, byla její mladší sestra. Samotné vyústění filmu také přesně zapadá do příběhů té doby, kdy drama muselo dopadnout špatně. Každodenní život na slovenské dědině postačí tak akorát k orámování příběhu, buduje atmosféru, ale nepřečuhuje.(23.4.2018)

 • nascendi
  **

  Pozbieral som v sebe všetku trpezlivosť a dopozeral som tento, právom neznámy, film. Pozbieral som v sebe všetku toleranciu, ale viac ako dve hviezdičky mu nedokážem dať. Tých nedostatkov v ňom bolo toľko, že ich ani nejdem vymenovávať a pritom detvanci s českým prízvukom nie sú tým najhorším prehreškom. I keď Psohlavcov nakrútených hercami z Michaloviec by Česi nestrávili. Verím, že ak by tento nepodarok videlo viac užívateľov ČSFD zreálnilo by sa aj jeho celkové hodnotenie.(18.5.2018)

 • Padme_Anakin
  ****

  Martin Batel, chudý a v dluzích Mikulčíkovi uvízlý, velice nešťastně domluví sňatek své dcery Evy s bohatým hospodářem. Eva se obtížně a bolestně vyrovnává s novou situací, kterou výrazně ztěžuje Mikulčíkova matka. Se svou snachou jedná hrubě, bezohledně, s opovržením. Svízelnou situaci vyřešili tvůrci zvláštní kličkou, mně by mnohem víc sedlo to započaté těžkotonážní drama. A závěrečné matčino přiznání, zpovědí bych to nenazvala, jsem nečekala a ani mě nenapadlo.(5.4.2018)

 • Autogram
  ****

  Film o štvrtom prikázaní, ktoré treba dodržiavať, ale nedržať sa ho fanaticky, keď to môže priniesť nešťastie všetkým. Zaujímavá raritka, ktorá len dnes po druhom uvedení na CSfilme dostala farbu, a rovno červenú. Na svoj rok vzniku ide o celkom podarené dielo po všetkých stránkach a so zaujímavým vyvrcholením pri odhalení na súde. Preto zamrzia viaceré stratené scény, aj chýbajúca polminúta na nevhodnom mieste naruší dej, a zvlášť na konci. Odhadujem, že film mohol mať pôvodne 90 minút. Trochu rušia niektorí detvianci s českým prízvukom, občas im to ide skvelo, ale v citovom rozrušení ten prízvuk výrazne prerazí. A ako v každom filme zo slovenského vidieka, nechýbajú ukážky ľudového folklóru, kroje, hudba a tanec ako vo folklórnom pásme. Oficiálny obsah je klasicky dopletený, pretože mladomanželka žiadnu dcéru vo filme nemá, ale spoiler to je aj napriek tomu. –––– Dokiaľ som v dome JA, budem rozkazovať JA. U mňa za nič nikto jesť chleba nebude! Umrel dávno, čo dával darmo.(9.4.2018)

 • mchnk
  ****

  Příběh o sňatku bez lásky, o přetěžkém čekání na lepší budoucnost v drsné krajině, ale také o pevnosti charakteru a čistotě vlastního svědomí. Dost drsné drámo, jenž ovšem chvílemi sklouzává do lehké naivity, nicméně vše vyvažuje skvělé herectví všech zúčastněných, velice slušná režie a vynikající záběry Josefa Střechy. Horalský folklór v krásných exteriérech slovenské přírody se siláckým mlynářem Schránilem, který si se slovenštinou poradil bravurně.(5.4.2018)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo vo Zvolene, Banskej Bystrici, Detve a Nízkych Tatrách. (dyfur)

 • - Nařízením ministra vnitra Slovenské krajiny ze dne 4. 11. 1938 (č. 20/1938 Úr. novín) bylo promítání filmu jako závadného na Slovensku zakázáno. (rm85)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace