Dcera chudého venkovana je nucena si vzít bohatého hospodáře, tchýní je krutě týrána natolik, že po smrti dcerky se zblázní. A tchyně aby ulehčila svému svědomí se ze svých vin vyzná… (CS Film)

majo25

Príbeh zo slovenského dedinského prostredia je klasický a ničím výnimočný - predstavujú sa tu bežné emócie ako nenávisť, žiarlivosť, láska, závisť,... Čiernobiely a naivný, aj keď silne dramatický, príbeh je poprepájaný s folklórom a ľudovými zvykmi, ktoré som vo filmoch nikdy nemusel a aj tu mi vadili a uberali priestor samotnému deju. Najhoršie však na filme je jeho technické spracovanie. Toporní herci, s výnimkou Andreja Bagara, doplnení o českých hercov hovoriaci po slovensky, teda aspoň sa o to snažiacich. Český prízvuk a nesprávne vyslovené slovenské slová im by som im tolerantne odpustil, ale početné české slovíčka a bohémizmy už nie - čo ide na vrub režiséra. Či už jeho nevedomosti alebo šetrenia filmového pásu a tým pádom neopakovania scén. Ďalšou kapitolou je nekvalitný strih a nepochopiteľná zadná projekcia pri statických scénach. A tak je film pre mňa zaujímavý viacmenej iba obsadením neskoršie známejších slovenských hercov ako Figura, Jakubóczy, Poničanová či Bagar, ktorý bol už ale v tej dobe skúsený harcovník. ()

Flego

Karel Špelina je určite lepším manažérom ako režisérom. Jeho melodráma má síce dobrý základ, technické prevedenie je na slabšej úrovni ( neherci občas pozrú do kamery, nezmyselná zadná projekcia v kľúčovej scéne...). Pozitívum je dôraz na ľudové zvyklosti a herecké obsadenie, ktoré je v hlavných úlohách zverené slovenským hercom, ale potešil aj Raoul Schránil v nezvyčajnej úlohe. ()

Autogram

Film o štvrtom prikázaní, ktoré treba dodržiavať, ale nedržať sa ho fanaticky, keď to môže priniesť nešťastie všetkým. Zaujímavá raritka, ktorá len dnes po druhom uvedení na CSfilme dostala farbu, a rovno červenú. Na svoj rok vzniku ide o celkom podarené dielo po všetkých stránkach a so zaujímavým vyvrcholením pri odhalení na súde. Preto zamrzia viaceré stratené scény, aj chýbajúca polminúta na nevhodnom mieste naruší dej, a zvlášť na konci. Odhadujem, že film mohol mať pôvodne 90 minút. Trochu rušia niektorí detvianci s českým prízvukom, občas im to ide skvelo, ale v citovom rozrušení ten prízvuk výrazne prerazí. A ako v každom filme zo slovenského vidieka, nechýbajú ukážky ľudového folklóru, kroje, hudba a tanec ako vo folklórnom pásme. Oficiálny obsah je klasicky dopletený, pretože mladomanželka žiadnu dcéru vo filme nemá, ale spoiler to je aj napriek tomu. –––– Dokiaľ som v dome JA, budem rozkazovať JA. U mňa za nič nikto jesť chleba nebude! Umrel dávno, čo dával darmo. ()

retroslovak

Pre mňa neuveriteľne vzácny film a ku tomu ešte aj po slovensky, nevlastní ho ani Slovenský filmový ústav, ale jedine Národní filmový archiv. Filmový debut Betky Poničanovej, aká pekná ešte mladá, neuveriteľné aj ostatný herci Ľudovít Jakubóczy, Andrej Bagar a iní to výborne zahrali, pre mňa 5 hviezd. Super rarita. ()

troufalka

Jako dítě mě podobné ponuré filmy deptaly. S odstupem času vnímám úplně nové souvislosti, které by mě dřív ani nemohly napadnout. Atmosférou mi to trochu připomínalo podobně vážná Advent. Eva se tu jeví jako poslušná až rezignovaná dcera a manželka, zdá se, že o svou lásku vůbec nebojuje. Porušení manželské věrnosti, bylo povážováno za těžký hřích, porušení zásad vedlo fakticky k vyobcování z rodiny i z církevního společenství. Jediný, kdo se za Evu postavil, byla její mladší sestra. Samotné vyústění filmu také přesně zapadá do příběhů té doby, kdy drama muselo dopadnout špatně. Každodenní život na slovenské dědině postačí tak akorát k orámování příběhu, buduje atmosféru, ale nepřečuhuje. ()

• Nařízením ministra vnitra Slovenské krajiny ze dne 4. 11. 1938 (č. 20/1938 Úr. novín) bylo promítání filmu jako závadného na Slovensku zakázáno. (rm85)
  • Mimopražská premiéra se uskutečnila již 12. 9. 1937 v Bratislavě. (Národní filmový archiv)
  • V dôsledku sťažností na zlé slovenské dialógy film predabovali do slovenčiny v réžii Ivana Júliusa Kovačeviča. [Zdroj: Dejiny slovenskej kinematografie 1896-1969] (matobystro)