poster

Visací zámek 1982 - 2007 (TV film)

Hudební / Dokumentární / Komedie

Česko, 1993, 50 min

Režie:

Petr Zelenka

Komentáře uživatelů k TV filmu (78)

 • Jara.Cimrman.jr
  *****

  "Chodili po kolejích po Strahově, kde bydleli, a tam vykládali, že nejlepší punková v Praze a v celejch Čechách je Visací zámek. No a nakonec se ukázalo, že už ta fáma byla tak slavná, že tu kapelu bylo nutno zkrátka vytvořit." A pak už se to jenom sypalo - první koncert zrušený kvůli úmrtí Brežněva, bezvadní archiváři z STB, vyvolání "sametové" revoluce, zatčení kvůli Greenpeace, včelařství v Nepálu, zámkománie v Japonsku a všechna ta sláva, o které si mohli The Beatles jenom nechat zdát. Tak přejme Lence Kořínkové její pohádkové zbohatnutí a užívejme si spousty archívních záběrů kapely a vlastně i těch, které v době natočení tohoto snímku ještě neexistovaly. Vždyť je to sranda a pro tu stojí za to žít.(30.7.2015)

 • Djoker
  ****

  Jednou mi kámoš u piva nadšeně popisoval dokument o Visacím zámku. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního, jenže mluvil o jejich pobytu v Nepálu, o jejich slávě v Japonsku a dalších šílenostech. Sice se mi zdálo, že je to i na Visáče hodně ujetý, ale nechtěl jsem se ním hádat a část té přibarvenosti jsem přisuzoval značnému množství alkoholu v krvi. Když jsem si to druhý den pustil a uviděl jméno Petra Zelenky, tak už jsem byl doma, ale bavil jsem se o to víc.(11.3.2012)

 • gudaulin
  ***

  V průběhu let jsem postupně zhlédl všechny tři mystifikační Zelenkovy filmy a i když propadák nebyl ani jeden z nich, zdaleka nejlepší dojem ve mě vyvolal ten první - Mňága a Žďorp - Happyend. Nejen proto, že byl první a proto neotřelý. Aby na vás taková mystifikace fungovala, musíte mít k objektu režisérova zájmu vztah - čím silnější, tím lepší. Na Mňáze jsem vyrostl, naproti tomu Visací zámek jsem nikdy neposlouchal a jejich tvorba šla úplně mimo mě. Hrátky s identitou a s absurditou ocení nejlépe zasvěcený fanoušek. Zároveň platí, že pro podobné projekty je nejúčinnější jen mírná nadsázka - poloha, kdy jen insider pozná, jestli jde o ironii. Proto na mě svého času oceňovaný Rok ďábla zdaleka nepůsobil tak dobře, jak jsem očekával - byl moc přestylizovaný. Tady nacházím pár skutečně dobrých nápadů, ale jako celek jenom za tři. Celkový dojem: 60 %,(10.10.2015)

 • MM_Ramone
  ****

  Jedna obrovská mystifikácia, ktorá to dáva okato najavo. Uleteno fiktívny príbeh s členmi a o členoch legendárnej pražskej punkovej skupiny Visací Zámek. Pre fanúšikov tejto kapely nevyhnutná povinnosť, pre vyznavačov punk rockovej hudby výborná zábava, pre väčšinovú populáciu, ktorej je punková kultúra cudzia úplna zbytočnosť. Ja ako starý punkáč dávam bez zaváhania štyri hviezdičky a kričím spoločne s Michalom Pixom: "Punk´s not dead, vy volové!" ****(20.4.2008)

 • Gimp
  *****

  Visaci jsou ve forme. Tahle mystifikace me pobavila jeste vic nez Rok Dabla, filmarsky kabat je sice o neco onosenejsi nez v Dablovi, za to napady jsou super. Visaci zame mi navic vzdy byl blize nez Cechomor. Zabery z jejich koncertu jsou pro fanouska cenne... Pixa jako Jezibaba je okouzlujici(10.3.2005)

 • paascha
  *****

  jako pamětník a fanda Visáčů nemůžu jinak:-))(28.4.2008)

 • Paldini
  *****

  Elizabeth Taylor má nejraději Dopravní značky, já mám nejraději Vlastu, protože "Punk's not Dead, Vy Volové!!". No chtěl bych ještě napsat pár veršů, které dost vystihují dobu "Pravdu nenajdeš ve výkladních skříních. Pravdu nemají nevinní ani vinní. Pravdu nenajdeš v týhletý zkurvený době. Pravdu najdeš snad jenom sám v sobě!".(16.1.2006)

 • petaspur
  *****

  Natočit v roce 1993 dokument o vývoji punkové skupiny do roku 2007 se dá nazvat slušným úletem. S hodnocením jsem čekal 15 let, abych se dozvěděl, jestli autor nepochybil. Dneska už vím, že takřka vše v dokumentu je pravda. Visací zámek skutečně zahájil "sametovou revoluci", stal se nejlepší světovou skupinou, recitace jejich textů v hodinách jazyka českého je dávno povinná a drobné odchylky připisuji pouze režisérově roztěkanosti při věštění z koule. Každý, kdo někdy nosil kohouta na hlavě nebo si trochu popřemýšlel o anarchii, by tohle měl vidět.(14.12.2008)

 • Bigrambo
  *****

  Jaké události dokáže vyvolat zrušení koncertu populární punkové skupiny Visací zámek? Skvělý „dokument“ o mé oblíbené skupině, při jehož sledování jsem se válel smíchy. Takže nezbývá, než říct: „Punx not dead, vy volové!“(18.1.2012)

 • dr.horrible
  ****

  "STB byla taková organizace, tehdy v té době byla hrozně nepopulární, ale nakonec se ukázalo, že to byli bezvadný archiváři! Prostě dělali bezvadný dokumenty! Opravdu nahrávali každý druhý náš koncert, dělali spoustu fotek..." Typický Zelenka. Kult povýšil na megakult, do mystifikácie zapojil všetkých (deti v základnej škole, obyčajných ľudí, bývalých agentov STB, Elizabeth Taylor...) až miestami ani neviete, čo je nahrané, čo realita (s tým by som bol opatrný) a čo vytrhnuté z kontextu. Dobové zábery sú prekladané hovoreným slovom a ich hudbou (podľa situácie) a všetko to perfektne klape. Jeho humor je univerzálny, pocta klasikom vykonaná. Baviť by sa mal každý, nielen fanúšikovia (akože som). 90% "Morrisona také neumíš, co mám s tebou dělat...”(14.3.2013)

 • Fingon
  ****

  70%. Základním problémem je, že u téhle skupiny vím jen to, že existuje (nebo existovala), ale nikdy jsem ji neslyšel ani ze záznamu, takže v podstatě vůbec nevím, o koho jde. I jejich nejznámější hit Traktor znám pouze přeneseně z počítačové hry Polda II. Mám ale strašně rád filmy Petra Zelenky a ony úletové sekvence jsem si skutečně užíval, ať už Jiřinu Švorcovou recitující text, ve kterém zazní slovo zkurvený, Přemek Podlaha mluví o rozřezávání tyčí dopravních značek autogenem pro použití v minometu a tak podobně.(22.12.2008)

 • swamp
  *****

  Petr Zelenka - guru českého hudebního mystifikačního dokumentu. Začal na punkovém Visacím zámku a já se nestačil divit.(4.5.2010)

 • Crocuta
  *****

  Jó, Visáčí, ty holt hráli bezvadnou muziku v roce 1982, 1993 a hrajou jí i v tom roce 2007. Pro jejich příznivce jasná volba, stejně jako pro všechny vlastníky smyslu pro humor!(13.8.2007)

 • Slarque
  ****

  Petr Zelenka je u nás největším odborníkem na mystifikační hudební dokumenty. Visací zámek hudebně sice není moje krevní skupina, ale tenhle film je zkrátka hravý, vtipný a krátký, takže spokojenost téměř úplná (90%).(19.7.2015)

 • giblma
  ****

  Zelenku a mystifikace mám fakt ráda. Visáče už tak extrémně moc sice ne, získali si těď ale sympatie. Mapování jejich historie bylo velmi zábavné a bráno s nadsázkou. A já jsem hrozně ráda, že konečně vím, jak to na tom Albertově bylo.(7.12.2009)

 • d-corso
  *****

  Realita porazila mystifikaci. Možná nejlepší Zelenkův film. Lze se jen domýšlet, co by mohlo vzniknout za skvost, bylo-li by peněz jako na Rok ďábla. Visáči (především pak Haubert & Pixa) jsou o několik tříd lepšími herci, než pánové z Čechomoru i s Plíhalem a Nohavicou dohromady a příběh má rozhodně parametry, aby podle něj mohl vzniknout regulérní celovečerní film pro kina. Jednu písničku neznám, nevím, jak se jmenuje, nemůžu ji nikde najít, na koncertech ji taky nehrají a já jsem z toho zkormoucenej až běda.(3.5.2007)

 • stub
  *****

  První a nejlepší z těchto mystifikačních dílek. Na svojí dobu až neuvěřitelně svěží záležitost. Po uvedení kolovala o kapele spousta mýtů - na tohle nebyl nikdo připraven (co je v tv, to je pravda), Zelenka tehdy opravdu předběhl dobu(14.1.2008)

 • gogos
  ****

  Hodně zdařilý pseudodokument, na kterém se Zelenka s Visáčema doslova vyřádí.(7.12.2011)

 • Othello
  *****

  Jiřina Švorcová a Ivan Hlas tomu zase dali na prdel -)(2.1.2010)

 • topi
  *****

  Náhodou jsem na Čt Art narazil na tento snímek a chvílemi jsem si říkal, to jako fakt? Po dalších minutách jsem pochopil a nechal se unášet totální lakýrničinou, která mě ohromně pobavila. Že Visáči v podstatě zahájili Sametovou revoluci, stali se slavnými a prodali tisíce černých nahrávek na kazetách, zahráli si v Japonsku před stotisícovým davem, v Nepálu se uchýlili do ústraní a věnovali se včelařství, že si je koupila Lenka Kořínková a vydělala na nich obrovské peníze, archiváři STB že natočenými materiály o skupině nakonec lidstvu prokáží sběratelskou raritu a další další neskutečný hlody. V závěrečných titulcích se objeví jméno Petr Zelenka a já jsem okamžitě doma. Tohle je další mystifikační fikce hodna pouze jeho jménu a jedině on mohl v roce 1993 natočit o skupině dokument, který mapuje její existenci až do roku 2007. Hahahaha, Petr Zelenka je fakt jedinečnej démon a tenhle jeho první filmový zásek dal jasně najevo, jakým režisérem se v budoucnosti stane. Mě je záhadou, že mě tento mýtus tak dlouho míjel. O to víc jsem si ho ale užil!!(3.9.2019)

 • Dr. Hawkeye
  ****

  Ještě před filmy "Mňága - Happy End" a "Rok ďábla" tu byli Visáči. Zelenka už tenkrát věděl, co mu jde...(13.9.2011)

<< předchozí 1 2 3 4