Visací zámek 1982 - 2007 (TV film)

Hudební / Dokumentární / Komedie

Česko, 1993, 50 min

Petr Zelenka

PRO MUŽE: Geniální dílo velkého mystifikátora Petra Zelenky z roku 1993. Pro posluchače punku povinné, pro fanoušky Visáčů – srdeční záležitost. Jede traktor.... doladěno učitelkou klavíru, “Honzíku, u tohodle akordu vrať to na dominantu. A vidíte, měli s tím úspěch...” Jan Haubert o StB “Vona to byla taková organizace, co se vo nás hned vod začátku dost zajímala. Natáčeli si asi každý druhý koncért. Musím říct, že to byli vynikající archiváři a díky nim máme dokonale zmapovanou celou historii Zámku....”  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: To není hudba krasotinek a uměleckých hedonistů. To je PUNK ROCK!!!!! Ale i vás zrovna tento dokumentík může pobavit.(6.10.2012)

"Chodili po kolejích po Strahově, kde bydleli, a tam vykládali, že nejlepší punková v Praze a v celejch Čechách je Visací zámek. No a nakonec se ukázalo, že už ta fáma byla tak slavná, že tu kapelu bylo nutno zkrátka vytvořit." A pak už se to jenom sypalo - první koncert zrušený kvůli úmrtí Brežněva, bezvadní archiváři z STB, vyvolání "sametové" revoluce, zatčení kvůli Greenpeace, včelařství v Nepálu, zámkománie v Japonsku a všechna ta sláva, o které si mohli The Beatles jenom nechat zdát. Tak přejme Lence Kořínkové její pohádkové zbohatnutí a užívejme si spousty archívních záběrů kapely a vlastně i těch, které v době natočení tohoto snímku ještě neexistovaly. Vždyť je to sranda a pro tu stojí za to žít.(30.7.2015)

Neseriózní dokument o neseriózní české kapele. I tak lze nazvat tento film, který mapuje historii i budoucnost jedné z legend českého punku. Až do této doby jsem Visáče nepovažoval za to nejlepší, co v rámci žánru u nás vzešlo. Teď už konečně chápu, že ta zábavná a parodická zvláštnost, dělá z tuto kapelu geniální, která má co říct i v dnešní době. už jim lze jen popřát další a další roky příjemného hraní a bavení minulé i současné generace posluchačů.(30.8.2010)

Školní třída, kde žáci zpruzení z toho, že se mají učit o nějakém fu*king Visacím zámku a likvidační zkoušení ze znalosti textu "Traktor Zetor jede do hor orat brambor" je klenot na úrovni toho nejlepšího z Monty Python. Jiřina Švorcová před vlající záclonou recitující text VZ je již jen rudou třešničkou na tomto geniálním punkovém dortu. Nelze jinak než 100%.(6.12.2010)

Realita porazila mystifikaci. Možná nejlepší Zelenkův film. Lze se jen domýšlet, co by mohlo vzniknout za skvost, bylo-li by peněz jako na Rok ďábla. Visáči (především pak Haubert & Pixa) jsou o několik tříd lepšími herci, než pánové z Čechomoru i s Plíhalem a Nohavicou dohromady a příběh má rozhodně parametry, aby podle něj mohl vzniknout regulérní celovečerní film pro kina. Jednu písničku neznám, nevím, jak se jmenuje, nemůžu ji nikde najít, na koncertech ji taky nehrají a já jsem z toho zkormoucenej až běda.(3.5.2007)