Ferda Mravenec

Ondřej Sekora (kniha)

Elmar Klos

Pavel Hrdlička

Miroslav Ponc

Dnes již klasický loutkový film a v rámci svého žánru i první svého druhu, který dokáže oslovit i dnešního diváka, a to hlavně díky slušně udělaným postavičkám a pěknému (byť jednoduchému) příběhu ze života (nejen) hmyzu. Pobavil mě hlemýžď alá tank + vězení a rovněž musím pochválit účelně použitou hudby a zvukové projevy jednotlivých charakterů.(13.9.2016)

Pavouk je opravdu příklad kapitalisty nejhrubšího zrna! Je líný, štítí se veškeré práce a jen spřádá zákeřné plány jak to pracujícímu lidu zavařit. Ferda jakožto nejpilnější z nejpilnějších se stane obětí zlovolného pavouka, ale naštěstí mu přijdou na pomoc soudruzi pod vedení soudruha šneka. Všichni jsou zachráněni a celé mraveniště může pokračovat v plnění pětiletky.(22.1.2014)

Ač černobílý tak krásný klasický Ferda Mravenec. Všechny postavičky jsou zmáknuté a vypilované do toho nejposlednějšího možného detailu a scény ve kterých vystupuje obrovský šnek na kolečkách, luční kobylka která slouží k řezání polen, nebo zlý pavouk který je lapí do svých sítí ale vzápětí je potrestán a využit ke stavebním účelům jsou nezapomenutelné stejně tak jako celý tento film. Všechno kolem je až neuvěřitelně živé a do toho všeho skvěle zapadá i dobře zvolená hudba.(9.5.2007)

Tady po mně nelze chtít střízlivé soudy. Ferda mravenec, to byl jeden ze zlatých hřebů dědovy sbírky „filmečků“, protáčel jsem ho na promítačce osmičce bez zvuku celé své útlé dětství (a to bylo zhruba třicet let po vzniku!), doteď znám nazpaměť každý záhyb na šnečí ulitě, každý uzlík v pavučině, každé zachvění ladné muší nožky. Navíc byl „od nás“ ze Zlína, v místním muzeu jsem s otevřenou pusou zíral na původní loutky a kulisy použité při natáčení, Ferda byl zkrátka u zrodu mé celoživotní fascinace filmem a formoval základy mého raného diváckého vkusu :-) Ale i bez toho je úžasné, k jaké originalitě a technické bravuře dokázala Týrlová uprostřed protektorátní mizérie po rozpuštění pražského IRE-Filmu českou animaci posunout, i ve srovnání s nejlepšími meziválečnými kousky.(30.1.2017)

Hermína Týrlová má taky můj velký obdiv. Žasnu nad tím, jak se dají loutky oživit, aby každá dělala skutečně to, co má. To muselo dát neskutečnou práci. Za tím jsou hodiny a hodiny velké piplačky, když přihlédnu k roku výroby, žádný počítač, jen poctivá ruční práce. Pavouk byl správný zlosyn a Ferda hrdina. Animák přesně podle mého gusta. Úplně mě dostal. Pouštěla jsem si ho asi desetkrát po sobě.(26.1.2017)

• - Prípravy na film trvali 4 mesiace a samostatný film sa točil 14 mesiacov, a pritom sa natočilo len 300 metrov filmu. (Raccoon.city)

• - Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 v Lidových novinách. (M.B)

• - Hudba sa zaznamenala vopred na zvukový pás, podľa ktorého okienok sa až potom nakrúcal celý film. Zvukové efekty boli tiež prijaté na samostatný zvukový pás a až po natočení filmu sa spojili s hudbou a obrazom. (Raccoon.city)