Reklama

Reklama

Ferda Mravenec

  • angličtina Ferda the Ant (festivalový název)
Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový / Rodinný
Československo, 1944, 10 min

Obsahy(1)

Film vypráví příhody Ferdy Mravence a jeho přátel. Jde o první český loutkový film realizovaný animaci loutek s drátěnými kostrami. (oficiální text distributora)

Recenze (18)

Kmotr76 

všechny recenze uživatele

Pavouk je opravdu příklad kapitalisty nejhrubšího zrna! Je líný, štítí se veškeré práce a jen spřádá zákeřné plány jak to pracujícímu lidu zavařit. Ferda jakožto nejpilnější z nejpilnějších se stane obětí zlovolného pavouka, ale naštěstí mu přijdou na pomoc soudruzi pod vedení soudruha šneka. Všichni jsou zachráněni a celé mraveniště může pokračovat v plnění pětiletky. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Tady po mně nelze chtít střízlivé soudy. Ferda mravenec, to byl jeden ze zlatých hřebů dědovy sbírky „filmečků“, protáčel jsem ho na promítačce osmičce bez zvuku celé své útlé dětství (a to bylo zhruba třicet let po vzniku!), doteď znám nazpaměť každý záhyb na šnečí ulitě, každý uzlík v pavučině, každé zachvění ladné muší nožky. Navíc byl „od nás“ ze Zlína, v místním muzeu jsem s otevřenou pusou zíral na původní loutky a kulisy použité při natáčení, Ferda byl zkrátka u zrodu mé celoživotní fascinace filmem a formoval základy mého raného diváckého vkusu :-) Ale i bez toho je úžasné, k jaké originalitě a technické bravuře dokázala Týrlová uprostřed protektorátní mizérie po rozpuštění pražského IRE-Filmu českou animaci posunout, i ve srovnání s nejlepšími meziválečnými kousky. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

První filmový Ferda Mravenec je vítěznou demonstrací dosud neznámých možností loutkové tvorby prostřednictvím filmu. Ondřej Sekora posloužil jako volná inspirace, Stanislav Mikuláštík smontoval charakteristické figurky, Zdeněk Plesník pak dokreslil krajinu hmyzí říše, Elmar Klos byl tou dobou již prověřeným scénáristou (spolu s Jiřím Kolajdou), Miroslav Ponc přispěl komiksovou muzikou a Hermína Týrlová (režie taktéž Ladislav Zástěra) byla obdařena citem pro nadsázku, koketní škádlivost a psychedelické úzkosti i životní nebezpečenství. První Ferda Mravenec nepostrádá vtip, hravost, nebo nadšení. Rozkošné to loutkohraní! ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

První český loutkový film, který Hermína Týrlová vytvořila během studia ve Zlíně. Film je sice loutkový, ale velice dobře jsou na něm pozorovatelné rysy groteskové animace, které si Týrlová musela postupně odvykat. Se skutečným Sekorou to má společné asi pouze postavy a film je ještě mnohem více nadšenecký, optimistický i budovatelský, než jakým byl originál. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Hermína Týrlová má taky můj velký obdiv. Žasnu nad tím, jak se dají loutky oživit, aby každá dělala skutečně to, co má. To muselo dát neskutečnou práci. Za tím jsou hodiny a hodiny velké piplačky, když přihlédnu k roku výroby, žádný počítač, jen poctivá ruční práce. Pavouk byl správný zlosyn a Ferda hrdina. Animák přesně podle mého gusta. Úplně mě dostal. Pouštěla jsem si ho asi desetkrát po sobě. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (8)

  • Akademický sochár Mikuláštík vytvoril tváre pavúka podľa masiek antických hercov. (Raccoon.city)
  • Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 v Lidových novinách. (M.B)
  • Figúrkou Ferda sa muselo asi desaťtisíc krát pohnúť a odfotografovať, kým vznikol niekoľkominútový film. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama