Zlatá priadka (TV film)

Pohádka

Československo, 1975, 65 min

V pohádkách se přede, buď na metry krychlové dokonalé příze, nebo rovnou na zlato, tak často, že si připadám trapně, protože příst neumím (ani jako kočka ani jako přadlena). Postřehy o zlém skřítkovi, hloupých jménech, líných přadlenách a mamonu chtivých králích jsem už vypsala v Rumplcimprcampr, Zlaté přadleně a dalších spřízněných. Tady je třeba ocenit zejména tíživou atmosféru té části, kdy Hanka s Adamem vymýšlejí skřítkovo možné jméno.(4.10.2015)

• MM_Ramone

V roku 1975 natočil Karol Ruth televíznu inscenáciu "Zlatá priadka". Je to slovenská ľudová verzia rozprávkového príbehu o zákernom škriatkovi Rumplcimprcamprovi, ktorý dokáže človeku pomôcť, ale ak obdarovaný neuhádne jeho meno stane sa jeho obeťou. V tomto snímku naučí chudobné dievča spriadať zlaté nite, ale má podmienku, že ak o rok neuhádne ako sa volá, zoberie si ju za ženu. Postavu zlého škriatka Martinka Klingáča (Rumplcimprcampra) stvárnil Jozef Bednárik. **(21.3.2018)

Jozef Bednárik ako nezabudnuteľný Martinko Klingáč.(11.4.2009)

na tuto rozpravku sa neda zabudnut(26.12.2010)