Štúrovci

Československo, 1991, 5 h 47 min (Minutáž: 66–72 min)

Režie:

Peter Mikulík

Scénář:

Jozef Bob, Jozef Filo

Kamera:

Ján Ďuriš

Dušan Jamrich, Štefan Kožka, František Kovár, Viera Strnisková, Diana Mórová, Elo Romančík, Vladimír Jedľovský, Zuzana Kocúriková, Jozef Vajda, Dagmar Sanitrová, Pavel Nový, Radan Rusev, Marek Ťapák (více)

Série(1) / Epizody(5)

Päťdielny televízny seriál približuje najvzrušujúcejšie udalosti dejín slovenského národa v 19. storočí a životné osudy ich hlavného osnovateľa Ľudovíta Štúra. (oficiální text distributora)

sportovec

Slovenská televize tímto svým počinem nejen přiblížila skutečné počátky slovenského národa, ale také obohatila divákovu znalost o zajímavé průhledy do novodobých českých dějin. A současně přiblížila slovenství jako jeden ze základních středoevropských fenoménů. Přepestré herecké obsazení vyniká kvalitou i určitou neobvyklostí: přední herci se přečasto objevují v rolích spíše menších a zejména pro Čecha vyžaduje sledování děje poměrně podrobné faktografické znalosti dějin čtyřicátých a padesátých let předminulého století. Určité kolísání mezi popisností - v každém případě nezbytnou - a dramatičností však seriálu neubírá na kvalitě a zřejmě patří k vůbec nejzdařilejším slovenským dílům tohoto žánru. K silným momentům díla patří i jeho demokratická československá tendence a úspěšná snaha podat hlavního hrdinu v plnosti, často ne vždy zářivé, jeho lidství. ()

Rex Mundi

Na Ľudovíta Štúra či Adélku Ostrolúcku som nikdy príliš netrpela, na Dušana Jamricha takisto nie a tento seriál som ani nevidela celý, pretože sa mi zdal hrozne nudný a rozťahaný. ()

MM_Ramone

"Štúrovci" boli mladí, uvedomelí muži, ktorí predstavovali hlavnú vlnu slovenského národného hnutia v polovici devätnásteho storočia. Ľudovít Štúr, Michal Rastislav Hodža, Jozef Miloslav Hurban, Samo Chalúpka, Andrej Sládkovič, Janko Kráľ, Janko Matuška, Ján Botto, Ján Kalinčiak... Bez nich by sme sa ako národ stratili, zanikli by sme v totalitnom Rakúsko-Uhorsku. Predovšetkým vďaka nim sme sa oslobodili z pod šovinistického jarma Maďarov a dnes máme svoj vlastný suverejný štát. "Štúrovci" by si zaslúžili kvalitnejšie natočený televízny seriál. Hej Slováci, máme im byť za čo vďační. ** ()

gogo76

Kedysi by som tento film za priemerný až podpriemerný. Pár rokov mi pribudlo, o históriu sa zaujímam, preto sa dnes na film pozerám trochu inak. Jasné, film má mnoho nedostatkov, hlavne technických, ale hlavne je poučný. O Štúrovcoch a týchto búrlivých rokoch v Rakúsko-Uhorsku by sa dal iste natočiť výborný veľkofilm, ale ruku na srdce - my na to nemáme. Nemáme na to finančne a ani vhodného režiséra. Kým sa tak nejakým zázrakom stane, musí nám stačiť tento TV film, ktorý aspoň podáva hodnoverné informácie a školákom by možno povedal viac, ako učiteľ za niekoľko vyučovacích hodín. 70%. ()

Fiftis

Prehliadka ľubozvučných hlasov našich slovenských hercov. Seriál je to parádny a v dnešných časoch by bol asi zakázaný, kedže u nás politici zaviedli zákon o antisemitizme. Zbytočne by som vyzdvihoval hercov, lebo skvelí boli všetci. Len mi trošku vadilo, že niektorí moji obľúbení herci hrali Maďarov. Táto snímka by sa mala prehrávať na školách. Aby nevyrastali z detí takí magori, čo volia liberálov ako Pezinskú skládku Čaputovú. V tomto seriál (inak ono je to 5 dielny film) sa dozvieme, koľko museli naši predkovia obetovať, aby vybojovali našu slobodu a samostatnosť. Je to tiež dôkazom, že Poliaci a Maďari si nás chceli rozdeliť aj pred 2.svetovou vojnou, rovnako ako v dobe Štúrovcov a tak ľudia pochopia aj pravú podstatu toho, prečo Jozef Tiso spolupracoval s Hitlerom. Pretože dnes by sme už ako Slováci neexistovali. ()

sator

Hudbu k seriálu který pojednává o Ľudovítu Štúrovi, představiteli slovenského národního hnutí, zkomponoval Svetozár Štúr, který je z rodem spjatý, jeho praděda byl učitel Samuel Štúr, bratr Ľudovíta Štúra. ()

SeanLSD

ŠTÚROVCI sú to najlepšie, čo o tejto zásadnej generácií vzdelancov a buditeľov v audiovizuálnej forme máme a zrejme nadlho aj mať budeme, čo je celkom hanba do očí bijúca s ohľadom na účasť "národniarov" (v skutočnosti degenerov, ktorí ukradli toto označenie, slovenský štát aj zvyšky rozumu polovice jeho národa) v jednej vláde za druhou... Viac-menej je to ostatne aj jediné spracovanie komplexné, čo by bolo prekvapivým faktom v hocakom kultúrnom národe... Pre mňa osobne je prekvapivá hlavne skutočnosť, že je to seriál naozaj kvalitný, značne dramatický a nečakane dynamický, žiadna nudná rozvleklá inscenácia, ako som si celé roky predstavoval. Samozrejme, táto dynamika sa prejavuje hlavne v rétorickej a dialógovej rovine. Dočítal som sa, že pôvodne mal mať projekt až 9 častí - je tak zaujímavé domýšľať si, či by mu takmer dvojnásobná dĺžka prospela v zmysle väčšieho priblíženia ďalších dejov a osobností, alebo by bol výsledkom naopak skôr rozťahanejší charakter. Autori scenára (predovšetkým J. Bob) mal s touto tematikou dlhoročné skúsenosti a na výsledku je to vidieť, scenár je konzistentný a hutný. Značná chaotickosť 1. časti divákovi rýchlo ukáže, že je lepšie byť s obrodeneckými dejinami vopred oboznámený. Ďalšie časti sú síce už omnoho prehľadnejšie, ale s urobenou domácou úlohou som si ich aj omnoho viacej užil. Najlepším úsekom seriálu je 2. a 3. časť, kde defiluje množstvo významných postáv slovenských dejín 1. polovice 19. storočia výborne zahratých slovenskou hereckou elitou. Vo 4. časti, venovanej revolučným dejom rokov 1848/49 ako v jedinej ustupuje Ľudovít Štúr do pozadia v prospech bojovnejšieho J. M. Hurbana a pochopiteľne ešte oveľa výraznejšie tu vidno slabšiu výpravnosť seriálu, o "akčných" a bojových scénach radšej nehovoriac, ale nie je to žiadna tragédia. Celkovo kvalitná záležitosť, ktorá mimo remeselnej a výpravnej stránky ani nepotrebuje ktovieakú modernizáciu a najmä z pohľadu edukatívneho je to vyslovene nadčasový seriál, čestne udržiavajúci nažive obraz tých hrdých synov tejto zeme, čo takpovediac zo zeme vydupali moderný slovenský národ. Mne osobne, keď už sa to volá ŠTÚROVCI a nie ŠTÚR, by sa páčilo aj viacej priestoru ostatným dejateľom - a takisto aspoň obrysy vývoja aj po Ľudovítovej smrti, keďže väčšina ľudí z jeho okruhu žila až do 70.-80. rokov a mnohí do konca života neprestali tvoriť ani bojovať za svoje ideály... ()

xaver

Aj, aj, Slováci. Také príkre hodnotenie vlastných dejín, pritom velmi solídne zpracovaných. Skvelé herecké obsadenie a výkony. Sťa by všetci zabudli, že práve Štúrovci pozdvihli úroveň slovenského národy v dobách najťažších a o tom ten seriál je. A 4* si určite zaslúži. 5 nedávám len preto, že sú ešte lepšie slovenské filmy. ()

Aslan

Slovensko má históriu a nie je všetko zle. Mali sme ľudí ktorý sa snažili niečo zmeniť, obetovali život na oltári Božom, ako zápalné obety za prebudenie uspaného národa. No a tento národ zaspal, lebo nedával si pozor a prišiel o seba. Ďakujem autorom že spracovali túto tému tak bohate a detailne, možno niekedy nudne. No sám život, každého človeka je niekedy nudný. https://www.youtube.com/watch?v=P3LzK9RcRVE Politológ a historik tu hovorí zaujímavé veci s týchto čias ktorých sa dotýka spomenuté dielko. ()

Marina111

Mám rada Štúrovcov a cením si ich i rešpektujem za to, čo pre Slovákov a Slovensko spravili, no práve preto tomuto seriálu nemôžem a zatiaľ ani nechcem dať vyššie hodnotenie. Ich príbehy si totiž zaslúžia omnoho lepšie, napínavejšie, prehľadnejšie, originálnejšie a - urýchlym to - jednoducho iné spracovanie. Cením však aspoň snahu tvorcov priblížiť našincom túto časť SK dejín ... ()

nathaniel 29

Ľudovít Štúr alias Gandalf Hnedý v epickom historical seriáli zo stredozeme Európy, z temného obdobia nadvlády maďarských škretov, v boji za bratrství, svobodu i rovnost. Plejáda skúsených hereckých harcovníkov, za plné priehrštie dobových informácií, plus love-story Marie, Velislava a Adely, ukončená smrtiacim výstrelom. ()

teltri

Bol som prekvapený po rokoch, aké dobré to je. Charizmatickému Dušanovi Jamrichovi sadla rola veľmi dobre. Konečne som nazrel pod pokrievku našich dejateľov. Bolo veľmi príjemné sledovať čítankové osobnosti v prirodzenom prostredí , ako mužov z mäsa a kostí, najmä scéna v ktorej pozorovali v lese "divného Janka" Kráľa bola dojímavá. ()

krasomama

Dúfam, že nikto nenabonzuje, že učiteľka slovenčiny dala štúrovcom iba tri hviezdy. To by bol prúser. (po slovensky "priekak"?) Psssst, ani muk! ()

sharka.68

Tento seriál by měli vidět všichni minimálně středoškoláci...ještě za studií, lépe by pobrali tu dobu , události i význam..... Já si Štúrovce vytáhla jako maturitní otázku z jazyka českého... mít možnost vidět tento seriál , který za mojí maturity bohužel ještě neměl ani scénář, bylo by mi líp...ale po maturitě se na něj pěkně koukalo...opravdu se mi pospojovala spousta věcí..... ()

baclajean

Pokiaľ niekto pozná súvislosti a aspoň ako-tak sa vyzná v dejinách a vtedajších osobnostiach, musí uznať, že seriál je spracovaný vynikajúco. Veľké herecké osobnosti slovenského i českého filmu, ktoré sú v seriáli obsadené, zahrali bezchybne a svojimi výkonmi len umocňujú dôležitosť štúrovskej doby. ()

70s80s90s

Pre mna srdcova zalezitost, pretoze som si v tretej casti zahral jednu malu ulohu na svadobnej veselici Anicky Jurkovicovej a Jozefa Miloslava Hurbana, ktora sa nakrucala na nasej niekolkogeneracnej chalupe. Serial je pekne spracovany s mnozstvom znamych hercov. Bol som este len 5rocne dieta, ale uz vtedy som si uvedomoval, ze nakrucanie filmov je velmi narocna praca. ()