V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Nehodlám se nijak zaobírat oprávněností boje proti diktátorskému režimu vyhazováním budov do vzduchu. Každopádně obecně "boj proti totalitě" patří k mým oblíbeným tématům. Film přináší dost zajímavých myšlenek, fašistická Anglie je vykreslena zajímavě - i když by přeci jen ještě stálo za to více propracovat atmosféru bezvýchodnosti a zrůdnosti tohoto systému. Velice se mi líbily herecké výkony, obzvláště bych vyzdvihl ve vedlejších rolích dva Stepheny - Fry a Rea. V náročné roli obstála Natalie Portman a s gesty a hlasem si na výbornou vyhrál Hugo Weaving. Celkem se snad povedlo vyvážení osobní a "politické" roviny snímku. Uřvaný John Hurt a jeho nohsledi vs osudy konkrétních lidí (nejvíce zaujme osud pronásledované lesbické ženy).(22.5.2006)

Zajímavý film od samého začátku až do konce. Trochu detektivka, trochu politický film, trochu temný thriller a hlavně film kladoucí spoustu otázek k zamyšlení a to se mi moc líbilo. Natalie Portman byla velmi dobrá, o Hugo Weavingovi se snad ani nemusím zmiňovat. Zdánlivě to vypadá jako dost dlouhý film, ale popravdě si neumím představit, kterou scénu vystřihnout.(1.5.2006)

O tomto filmu jsem hodně slyšel a věděl jsem o něm jen to, že je podle komiksu a že je zde Natalie Portman bez vlasů. Takže bez znalostí komiksové předlohy jsem se do snímku pustil. A výsledek předčil mé očekávání. V for Vendetta je dokonalé varování před diktaturou. A ano, přiznávám se, pro někoho "zbytečně patetické proslovy" mě neskutečně bavily a já se nechal unášet. Tento film má (podle mého názoru) TO něco, co mi chybělo (nebo jsem nepostřehl?) např. u Strážců - přesah. Varování, které mě opravdu zasáhlo a nepustilo se mě až do samotného konce. A proto, chtě nechtě, musím dát Vendetě plný počet, protože si myslím, že v tomto filmu je ukryto více myšlenek, než si uvědomujeme. P. S. Scény s deštěm a dominem mi v hlavě zůstanou ještě hodně dlouho, stejně jako dokonalý výkon Natalie a Huga.(24.7.2010)

"Reember remember, the 5th of november.". Skoda ze Wachowski netocia viacej filmov (resp. nepisu viac scenarov), pretoze film je to naozaj podareny. Pomsta za nevinne obete hromadneho masakru, vykonana jedinym prezivsim. Vcitil som sa do role hlavneho hrdinu a maximalne som s nim sympatizoval, a paradoxne, vzala ma udalost ktora sa vobec nestala. Nieje to o akcii, je to o myslienke a aj ked sa dej filmu nikdy skutocne nestal, neda sa o tom nerozmyslat a zabudnut na to hned po dopozerani filmu. Hrdina ktory bojoval nie len koli osobnej pomste, ale hlavne koli tomu aby zmenil svet k lepsiemu. Originalne? To urcite nie. Ale mna sposob akym je tato klasicka story podana dostal. Vacsia akcna scena je vo filme vlastne len jedna, ale je skutocne vyborna (a prekvapivo dosti krvava!) a este umocnuje skvele finale. Na hereckych vykonoch film tiez nestavia a moja oblubena Natalia neukazala nic extra, zato Hugo Veaving podal asi najlepsi vykon aky sa len s maskou podat da. A musim este spomenut scenu s padajucim dominom, ktora uzasne dramaticky predviedla co sa stane a na com je vlastne zalozeny plan pana V, ktory sa chysta uskutocnit. Jednoznacne jedna z najlepsich komiksovych adaptacii. 8+/10(20.11.2006)

Více měsíců Vyčkávám, kdy konečně přijde pátý listopad, který jsem si tak pracně Vyznačila do kalendáře. Víte - ani Velkej plakát, co denně Vidím Viset u mě V pokoji nepomohl... A když se Vysněné datum přiblíží, já ho propásnu! No Výtečný! Tak aspoň se zpožděním se pokusím něco Vypsat z mojí hlavy do tohohle Vokna. Nešla jsem na ten film kvůli Natalii, ani Wachowski brothers. To Vůbec. Trailer mě zaujal takovým způsobem, že jsem to prostě musela Vidět, Víte? No nechám toho, ambice, že napíšu celej komentář slovy začínající písmenem V, se Vcelku Vypařila... Vím, že film nebyl pro Většinu na Výbornou, mě ale zaujal svým Vyprávěním (no dobře, některý dialogy bych Vostříhala, akční scény prodloužila, Víc se snažila Vyjít Vstříc Vynikající předloze - kterou jsem si Vyloženě Vychutnala..., Vlažné mé reakce ale rozhodně nebyly). V podstatě jsem Viděla Vynikající film. Vendetta Vás Vážně Vezme. Vybroušený Výtvor. A jestli se ptáte, kde budu příští pátý listopad a půjdete zrovna kolem Sněmovní ulice a tam bude maniak V masce, Vážně Vás Varuju: Vypadněte! Vidíte pana Vendettu.. :)) P.S. Vážně Vskutku Velmi Vytříbená, Vizuálně Vzrušující Verze Vize Viděné Véem. Vyvrátíte?!(7.11.2006)

• - Ve se neustále opakuje odkaz na písmeno "V" a číslici 5, odpovídající písmenu "V" v římském číslování. Také jizva na Evině (Natalie Portman) čele je příznačně ve tvaru "V". Na většině hodin ve filmu je možné spatřit čas 11:05. Číslice při obrácení pořadí čísel dává datum 5. 11., které s dějem také úzce souvisí. (Greenpeacak)

• - V prostorách Stínové galerie se pod přímým dohledem bratrů Wachowských zrodila i scéna zahrnující dvaadvacet tisíc kostek domina vytvářejicí ikonické V, jehož stavění zabralo čtveřici profesionálů plných dvě stě hodin. (duklak2)

• - Většina interiérových scén vznikala v Berlíně. Hlavním důvodem, proč se filmaři rozhodli strávit deset týdnů v historickém studiu Babelsberg, byl systém daňových úlev, který v Německu donedávna platil. (duklak2)