V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Měl bych počkat až na den, kdy odložím čerstvě přečtený comics, ale nějak to nejde. Musím si zkrátka říct svoje, i když o spoustě souvislostí vím houby. Proto se ptám: "Alane Moore, co ti to přelítlo přes nos?" Někdo kdo se blahosklonně usmívá nad Ligou Výjimečných se distancuje od tohohle díla? Jak říkám, možná budu po přečtení originálu mluvit jinak, ale zrovna teď to cítím tak, že stvořitel tohle dítě zatracuje zcela neprávem. Výborný příběh, skvělí herci, atmosféra, hudba, všechno na svém místě a ready to go. 1984 tak trochu jinak, výpověď nebo varování, skvělý film.(26.4.2006)

"Lidé by se neměli bát své vlády. Vláda by se měla bát svého lidu." Totalita je báječná věc. Šetří totiž "ovcím" čas tím, že nemusí přemýšlet o tom, co je dobré a co je špatné. Všechno je dané, stačí správně papouškovat a být šťastný. Jsou však i nešťastníci, kteří touží po iluzi zvané svoboda a pro ty může být tento snímek kultovním. Já jsem sice starý anarchista, takže tomu boji proti režimu rozumím, ale jsem si celkem jistý tím, že žádný comicsový hrdina nedokáže zvednout stádo ovcí od počítačů. Ještě o něco horší je maskovaná skutečnost, že mě to až tak moc nebavilo.(30.12.2016)

Utopická historka o romantickém mstiteli. Výzva k revoltě proti řádu. Provokativní karikatura dnešního světa. Tím vším "V for Vendetta" chce být. Prvním je, díky skvělému Weavingovi a slušné Portman. Druhým chce být až příliš. Třetím by mohla být lépe, kdyby byly reálie propracovanější. Celkově je "V for Vendetta" skvělým filmem s mnoha zápory. Hlavním záporem je syndrom bratrů Wachowských – jednoduché a působivé podobenství pokud možno rozkošatit, rozvést všemi možnými směry a ztratit cestu, která vede k cíli. Taková je střední pasáž filmu, kde se skvělý nástup úvodu doslova rozprskne do všech směrů a slepit se film podaří až v pěkném finále. Nevadí mi aktivistický nádech, prvoplánové provokace. Je to taková roztomilá anarchie, navíc podpořená hlavním hrdinou, v němž se spojují černobílé dobrodružné filmy s postmoderními komiksovými superhrdiny. Vendettě nechybí velká vnitřní síla, přesvědčivost. Chtělo by to větší propracovanost a lepší scénáristy, bohužel. I tak: potvrzení pravidla, že komiksové předělávky nakoply komerční kinematografii zajímavým směrem.(23.4.2006)

Verím že komiksová predloha musí byť poriadne žrádlo, ale napriek tomu, že som ju nečítal, nemôžem prehliadnuť mnohé nedostatky filmového spracovania. Väčšina motívov i myšlienok ostáva niekde na pol ceste, sú načrtnuté ale nedotiahnuté. Film pripomína rozliatu vodu, ktorá nemá nikde svoj jednoznačný vrchol, len sa ďalej a ďalej rozlieva po okolí. Zobrazenie totality nebolo pre mňa presvedčivé ani nijak desivé. Pokiaľ by sme chceli hľadať paralely so súčasnosťou (a že ich teda je ! ) nájdeme ich, ale taktiež len veľmi bojazlivo a všeobecne načrtnuté. Film sa podľa môjho názoru bojí povedať niektoré veci na plné ústa, čo je veľká škoda. "V" je charizmatický a má vzhľadom k neustálemu maskovaniu výhodu, že mu stačia gestá a nepotrebuje mimiku, preto by som Hugov výkon až tak nadšene neospevoval, pokiaľ ide o E-Ve, Natálka je ako vždy krásna a hrá ako vždy výborne. A vďaka za znovuoživenie Stephena Reu, o ktorom už dlhší čas nebolo počuť. Pokiaľ ide o akciu, tej vo filme veľa nevidieť, pričom z dvoch akčných scén je jedna dosť slabá a druhá, záverečná je výborná. V ére bushizmu je však V for Vendetta veľmi príjemnou lastovičkou, snažiacou sa ukázať "iný" uhol pohľadu a poukázať na to ako sa mení "význam slov". Napriek tomu, že V for Vendetta tak trochu nevie čím chce byť, sa mi však tento zlepenček celkom páčil. 8/10(28.4.2006)

Více měsíců Vyčkávám, kdy konečně přijde pátý listopad, který jsem si tak pracně Vyznačila do kalendáře. Víte - ani Velkej plakát, co denně Vidím Viset u mě V pokoji nepomohl... A když se Vysněné datum přiblíží, já ho propásnu! No Výtečný! Tak aspoň se zpožděním se pokusím něco Vypsat z mojí hlavy do tohohle Vokna. Nešla jsem na ten film kvůli Natalii, ani Wachowski brothers. To Vůbec. Trailer mě zaujal takovým způsobem, že jsem to prostě musela Vidět, Víte? No nechám toho, ambice, že napíšu celej komentář slovy začínající písmenem V, se Vcelku Vypařila... Vím, že film nebyl pro Většinu na Výbornou, mě ale zaujal svým Vyprávěním (no dobře, některý dialogy bych Vostříhala, akční scény prodloužila, Víc se snažila Vyjít Vstříc Vynikající předloze - kterou jsem si Vyloženě Vychutnala..., Vlažné mé reakce ale rozhodně nebyly). V podstatě jsem Viděla Vynikající film. Vendetta Vás Vážně Vezme. Vybroušený Výtvor. A jestli se ptáte, kde budu příští pátý listopad a půjdete zrovna kolem Sněmovní ulice a tam bude maniak V masce, Vážně Vás Varuju: Vypadněte! Vidíte pana Vendettu.. :)) P.S. Vážně Vskutku Velmi Vytříbená, Vizuálně Vzrušující Verze Vize Viděné Véem. Vyvrátíte?!(7.11.2006)

• - Vo filme sa objaví scéna, kde hlavná postava vytvorí písmeno „V“ z domina. Na túto scénu museli použiť až 22-tisíc kusov domina, ktoré približne 200 hodín pripravovali štyria profesionálni montéri. (busev)

• - Pod maskou V se měl původně objevit James Purefoy, který stihl natočit několik scén, když ho nahradil Hugo Weaving. Jelikož maskovaný anarchista ve filmu nikdy nesejme masku, není jasné, ve kterých scénách ho ztvárnil Purefoy a ve kterých Hugo Weaving. (imro)

• - Peter Creedy (Tim Pigott-Smith) má ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 686 ráže .357 Magnum. (dc125)