V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

Comics jsem před týdnem četl a i tak se mi filmová Vendeta moc líbila - velmi dobré herecké výkony, rafinovaný střih, příběh se vcelku držel předlohy - až na ten závěrečný souboj ve stylu Matrixu, který tam neměl co dělat, a na pochod masek to bylo moc fajn. No, vlastně i V. mohl být větší magor, ale to by chtěl člověk od mainstreamového filmu asi moc. Spokojenost.(2.5.2006)

Dějově silné, podnětné, se spoustou otázek a nejednoznačných odpovědí. Je opět vidět, že scénáristé (bratři Wachovští) mají talentu a nápaditosti na rozdávání a že akční scifi kult Matrix nebyl náhoda. I Vendeta je žánrově těžko zařaditelný film, ale funguje výtečně. Akce je solidní a líbivá (sekvence v BTN, kdy maskovaný hrdina vyřídí v kontaktním souboji tři nebo čtyři strážné, je neuvěřitelně nasnímaná), ovšem ne na všech místech se povedla na sto procent. Závěrečný bullet time je vyložene otravný. Nejde ale ani tak o vizuál, jako spíše o obsah, s kterým si tvůrci vyhráli ještě o něco více. Vložky typu "život lesbické ženy" jsou neuvěřitelně emocionální a už samy o sobě mají sílu. Rýpání se v režimech je už jen taková nenápadná meziřádková kritika naší doby. A zda je vyhazování budov do povětří to pravé ořechové je v konečném součtu jaksi irelevantní.(20.12.2006)

Tak trochu nevim jak tenhle film hodnotit. Pokud ho budu hodnotit jako akcni film, na kterej podle traileru vypadal, tak to na moc hvezdicek nebude, protoze i kdyz akce je dokonala, je ji tu dost malo, na to, ze ma film dve a pul hodiny. Takze presnejsi zarazeni je drama. Pribeh se postupne docela zamotava a je vcelku originalni a nepamatuju si jinej film, kde by byl v hlavni "kladny" roli terorista. Je poznat, ze scenar psali reziseri Matrixu, nektery rozhovory jsou fakt hodne slusny, hlavne ty s V. Ale novej Matrix to neni. Co se tyce hercu, tak ty jsou perfektni, Hugo Weaving to zvlad i bez obliceje a Natalie byla skvela. Na to, ze James McTeigue sam reziroval poprve to dopadlo vice nez dobre. Nemuzu soushlasit s Civalem, ze tu chybi kulervouci scena, protoze posledni zaverecna 15 minutovka je fakt totalni masakr. A na to, ze film stoji hlavne na dialozich a ma 140 minut, tak nenudi moc casto, i kdyz nektere zbytecne pasaze, ktere ani navic dej nikam neposunou, se tu najdou. Hlavne po skvelejch zhruba 45 minutach je film na par minut zbytecne ukecanej. Vahal jsem mezi 4* a 5*, ale nakonec dam tech 5*.(22.4.2006)

Působivý film, kterému pátou hvězdu ubírám až po asi pátém zhlédnutí. Trochu nefér, když u jiných filmů k tolika zhlédnutím ani nedojde... Weaving je každopádně skvělý a Natálka ostatně taky. Výtky vůči nedotažené režii chápu, ale McTeigue se postaral o to, aby se alespoň pořád něco dělo. Silné čtyři jsou proto stále zajištěné.(4.9.2008)

Přiznám se, že jsem vůbec nečekal takový nářez. Hned začátek mne přikoval napevno do křesla (metafora, ve skutečnosti jsem film sledoval z postele). Natálka Portman na sebe zase nechala vzpomenout a vynikajícím výkonem mne přesvědčila o svém talentu. Podobně strhující byl i konec. Bohužel střední část malinko vázne, a co mi vadilo byla nepropracovanost postav a některé nevysvětlené pasáže. Ale opakuji, příjemné překvapení.(11.5.2009)

• - Natalie Portman se kvůli své roli musela naučit britský přízvuk. (Roman.Ticka)

• - V rámci příprav na svou roli absolvovala Portmanová "ideovou přípravu" zahrnující autobiografii militantního sionisty a pozdějšího izraelského premiéra Menachema Begina či dokument The Weather Underground o násilných akcích amerických levicových radikálů. (Divočák)

• - Hugo Weaving založil svůj přízvuk na hlasu Harolda Wilsona, britského premiéra z let 1964-1970 a 1974-1976. (HellFire)