V jako Vendeta

V ako vendeta

V ako Vendeta

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2005, 132 min

O tomto filmu jsem hodně slyšel a věděl jsem o něm jen to, že je podle komiksu a že je zde Natalie Portman bez vlasů. Takže bez znalostí komiksové předlohy jsem se do snímku pustil. A výsledek předčil mé očekávání. V for Vendetta je dokonalé varování před diktaturou. A ano, přiznávám se, pro někoho "zbytečně patetické proslovy" mě neskutečně bavily a já se nechal unášet. Tento film má (podle mého názoru) TO něco, co mi chybělo (nebo jsem nepostřehl?) např. u Strážců - přesah. Varování, které mě opravdu zasáhlo a nepustilo se mě až do samotného konce. A proto, chtě nechtě, musím dát Vendetě plný počet, protože si myslím, že v tomto filmu je ukryto více myšlenek, než si uvědomujeme. P. S. Scény s deštěm a dominem mi v hlavě zůstanou ještě hodně dlouho, stejně jako dokonalý výkon Natalie a Huga.(24.7.2010)

Nehodlám se nijak zaobírat oprávněností boje proti diktátorskému režimu vyhazováním budov do vzduchu. Každopádně obecně "boj proti totalitě" patří k mým oblíbeným tématům. Film přináší dost zajímavých myšlenek, fašistická Anglie je vykreslena zajímavě - i když by přeci jen ještě stálo za to více propracovat atmosféru bezvýchodnosti a zrůdnosti tohoto systému. Velice se mi líbily herecké výkony, obzvláště bych vyzdvihl ve vedlejších rolích dva Stepheny - Fry a Rea. V náročné roli obstála Natalie Portman a s gesty a hlasem si na výbornou vyhrál Hugo Weaving. Celkem se snad povedlo vyvážení osobní a "politické" roviny snímku. Uřvaný John Hurt a jeho nohsledi vs osudy konkrétních lidí (nejvíce zaujme osud pronásledované lesbické ženy).(22.5.2006)

Velmi dobrý film, který (zjednodušeně řečeno) pojednává o tom, že aby nastala nějaká společenská změna k lepšímu, musí udělat svou vlastní myšlenkovo-skutkovou revoluci především každý sám v sobě. Což je relativně známá věc, kterou ovšem v současné zpohodlnělé západní civilizaci není od věci připomenout. "Žer, nebo budeš sežrán."(7.3.2015)

Takže, asi první výrazný fakt je, že jsem nečetl komixovou předlohu. Film mě ovšem dokázal bavit i tak. „Vé“ je sympaťák, který vás dokáže zaujmout chováním a vystupováním. Chcete hned zjistit jeho motiv a příběh. Jeho maska je pořádně šibalská, protože se směje i ve chvílích, kdy nikomu do smíchu není. Natalie Portman hraje svoje s přehledem, nijak zvlášť mě tady neuhranula a ze začátku filmu mi přišla dost nevýrazná. Chyběla mi nějaká výrazná akce, nejlepší byla asi při vyrovnávání účtů v podzemce. 7/10*(21.12.2009)

ŠtýloVo cool! Toto je presne a do bodky to, čo chýbalo tretím X-Menom. Akýsi iný rozmer, nielen nabúchaná pozliepaná akcia a pár prázdnych dialógoV. Perfektné prepojenie Všetkých prvkoV s akýmsi odkazom, ktorý je síce Viditeľný, no do podVedomia sa zachytáVa Veľmi nenápadne. Toto sa dáVno nepodarilo a Wachowsi Bros. si napraVili chuť po skazených pokračoVaniach Matrixu. Z každého žánru je tu ukrojený perfektný a VybalancoVaný kus. Kus kValitnej akcie, Vizionárskeho a reálneho sci-fi, ťažkej drámy a nerVného thrilleru. Natalie som žral, no celý čas som čakal ako bude "V" Vyzerať pod maskou, no Huga som sa nedočkal. To ale môj Vôbec nekazí. Aj keď z časti mi to neprofesionálne pripomína moje obľúbené 'Equilibrium'. 90%.(8.1.2007)

• - Film bol navrhnutý tak, aby mal "future-retro" vzhľad, v ktorom sa používalo veľa šedých a sivých tónov, ktoré majú dokresľovať bezútešný, stagnujúci pocit totalitného Londýna. (Greenpeacak)

• - Natalie Portman se na film připravovala také s logopedistkou Barbarou Berkery, která herečce pomáhala se získáním perfektního britského přízvuku. (NormanBates)

• - V rámci příprav na svou roli absolvovala Portmanová "ideovou přípravu" zahrnující autobiografii militantního sionisty a pozdějšího izraelského premiéra Menachema Begina či dokument The Weather Underground o násilných akcích amerických levicových radikálů. (Divočák)