V moci ďábla

The Exorcism of Emily Rose

V moci diabla

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

O třídu lepší než Vymítač, ve kterém není ani kapka racionálního vysvětlení a divák musí věřit v nadpřirozeno ať už se mu to líbí nebo ne. V moci ďábla je mnohem variabilnější a snaží se na věci koukat z různých úhlů pohledu. Právě tomuto aspektu šikovně pomáhá soudní rovina v přítomnosti, díky které můžeme naslouchat i alternativním názorům lidí ne přímo zainteresovaných na inkriminované osobě. Téma je to celkově nesmírně zajímavé a rovněž velmi dobře zpracované. Scény vymítání jsou neskutečně výbušné a strhující (kam se hrabe Vymítač) a diváka spolehlivě přišpendlí k sedačce. Stejně působivé jsou i hudební motivy Christophera Younga, díky kterým vzniká ta pravá nervydrásající atmosféra. V neposlední řadě zde však máme i herecký koncert v podání Laury Linney. Závažný film o závažném tématu, na které však jako jeden z mála nahlíží s chladnou hlavou a to se cení.(25.6.2006)

Moje skepse vůči lehce přežitému tématu vzala za své ve chvíli, kdy se poprvé objevila Laura Linney a zdánlivě nevěrohodný záměr propojit soudní drama s horrorem začal do předkládané koncepce zapadat naprosto přirozeně a jednoduše. Ve chvíli, kdy začne být soudní linie příliš přímočará, dostaneme přesvědčivou vložku v podání kroutící se Jennifer Carpenter a když podobné výjevy přesáhnou únosnou hranici, vrátíme se k dalšímu slyšení. Navíc formulka "podle skutečných událostí" funguje i tentokrát dost spolehlivě a v průběhu tohoto svižného, ale hlavně nepředvídatelného snímku mi hlavou teologická či filozofická dilemata šrotovala v jednom kuse. Hlavně za to tedy musím Exorcismu vyseknout pořádnou poklonu, o dlouho očekávaném vyvrcholení u soudu ani nemluvě.(4.4.2006)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $75,072,454Tržby Celosvetovo $144,216,468║ Atmosférou tak hustý horror z ráže vymítačstva diabla, že medzi ostatnou produkciou v tomto žánry sa môže smelo radiť do kategórie tých lepších a asi ako jeden z mála obstojí v konkurencii s famóznym Friedkinovím Exorscistom.(7.5.2007)

Dobré a né že né. Dokonce jeden z nejlepších filmů, co se tématiky vymítání týče. Herci v čele s Jennifer Carpenter jsou skvělí. Atmosféra chvílemi hodně luxusní, jindy zas ne tak hororová, ale za to se dozvídáme spoustu věcí souvisejících s dějem. Parádní horor, který se někomu může zdát až příliš zdlouhavý, ale já si ho užil a některé scény opravdu stojí za to. 70%(25.9.2009)

Premňa najpsychotickejšia jazda za posledný rok. Je pravda, že tento žáner nie je u mňa na programe každý deň, no môžem povedať, že Jennifer Carpenter zahrala ,,najlepšie,, posadnutého človeka, akého je možné na plátne vidieť. Súdna časť v druhej polovici zabíja 5hviezdičkový dojem, no aj tak som bol svedkom nevšedného diela.(14.5.2009)

• - Studio Sony investovalo do filmu 20 mil. dolarů a hned během prvního víkendu shráblo 30-milionový jackpot. Tato čísla jsou pro studio druhé nejvyšší v tomto roce po komedii Hitch: Lék pro moderního muže a jeho únorových 43,1 milionu. Celkový výdělek v kinech severoamerického kontinentu se vyšplhal na 74,4 milionu dolarů. (imro)

• - Film sa inšpiruje skutočným prípadom mladej nemeckej dievčiny Anneliese Michel. Vyšetrovanie v jej prípade preukázalo, že zomrela na podvýživu a dehydratáciu, za ktorú boli zodpovední rodičia a kňazi. Pred smrťou vážila 30 kíl, mala polámané kosti, sama sa nevedela hýbať a mala zápal pľúc. Dvaja kňazi desať mesiacov praktikovali rituály vyháňania diabla. Po jej smrti boli rodičia a dvaja kňazi obvinení zo zabitia z nedbanlivosti. Prípad slúži ako ukážka zlej diagnózy mentálnej poruchy, nedbanlivosti, násilia a náboženskej hystérie. (Raccoon.city)

• - Skutočná Anneliese Michel mala byť údajne posadnutá šiestimi démonmi: Kainom, Nerom, Judášom, Hitlerom, Fleischmannom (padlom farárovi, ktorý porušil celibát) a Luciferom. Vo filme boli Hitler a Fleischmann nahradení Belialom a Légiou. (Avathar)