V moci ďábla

V moci diabla

The Exorcism of Emily Rose

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

Rozpočet $19miliónovTržby USA $75,072,454Tržby Celosvetovo $144,216,468║ Atmosférou tak hustý horror z ráže vymítačstva diabla, že medzi ostatnou produkciou v tomto žánry sa môže smelo radiť do kategórie tých lepších a asi ako jeden z mála obstojí v konkurencii s famóznym Friedkinovím Exorscistom.(7.5.2007)

Ze snímku si odnáším zejména několik hutných vymítacích scén a bravurní podání soudního přelíčení. Stodolová scéna nebo předčítající Wilkinson se do paměti musí zákonitě vrýt každému. Dalším plusem je, že tohle je jeden z filmů, který po závěrečných titulcích dále hustí do diváka příval informací: co se událo s hrdiny po zatmívačce? Ano, tohle je totiž jeden z oněch "based on true story", a tak ještě po skončení nutí Derricksonovo dílo k zamyšlení. Jinak na adresu Carpenterové musím říci, že jsem se poprvé v životě zamyslel nad tím, jaké ze sebe musí v hororech herci dostávat výkony. Ty všelijaké grimasy, fyzicky náročné scény :-) a "běhy", to je napováženou! Tento žánr zdaleka není brakový - vždy je to o rejžovi a hercích! I choose to stay.(10.6.2010)

O třídu lepší než Vymítač, ve kterém není ani kapka racionálního vysvětlení a divák musí věřit v nadpřirozeno ať už se mu to líbí nebo ne. V moci ďábla je mnohem variabilnější a snaží se na věci koukat z různých úhlů pohledu. Právě tomuto aspektu šikovně pomáhá soudní rovina v přítomnosti, díky které můžeme naslouchat i alternativním názorům lidí ne přímo zainteresovaných na inkriminované osobě. Téma je to celkově nesmírně zajímavé a rovněž velmi dobře zpracované. Scény vymítání jsou neskutečně výbušné a strhující (kam se hrabe Vymítač) a diváka spolehlivě přišpendlí k sedačce. Stejně působivé jsou i hudební motivy Christophera Younga, díky kterým vzniká ta pravá nervydrásající atmosféra. V neposlední řadě zde však máme i herecký koncert v podání Laury Linney. Závažný film o závažném tématu, na které však jako jeden z mála nahlíží s chladnou hlavou a to se cení.(25.6.2006)

Film o posednutí, který je jiný než ostatní a to díky soudnímu prostředí. Pokud máte rádi filmy z právnického prostředí, tak by se vám tohle mohlo líbit. Na můj vkus to bylo málo hororové a právě se toho řešilo moc u soudu, ale chválím, že se tvůrci vydali jinou cestou, než je u podobných projektů zvykem.(6.1.2016)

Zdlouhavý souboj vědy a víry v soudní síni. Film je dost dlouhý, ke konci už jsem i kontroloval hodinky, dění u soudu dost nudí, protože je velice předvídatelné (lze přesně odhadnout vývoj případu i rozsudek), o něco příjemnější byly flashbacky zaměřené na ještě živou Emily. Všeho všudy jsou ve snímku tři trochu strašidelné scény, což je na téměř dvouhodinový horor opravdu málo. A je to vážně škoda, neboť zrovna tyto části byly nejvydařenější a nejsilnější. Formálně se nedá snímku mnoho vytknout, herci do svých rolí pasují dokonale, postavy nevyvádějí žádné nesmysly, režie dostatečná. 70% Horror movie of the year(19.1.2008)

• - Pri pomenovaní šiestich démonov je každý z nich predstavený v inom jazyku: hebrejčine (Kain), latinčine (Nero), starovekej gréčtine (Judáš), nemčine (Légia), aramejčine (Belial) a napokon v angličtine (Lucifer). (Avathar)

• - Studio Sony investovalo do filmu 20 mil. dolarů a hned během prvního víkendu shráblo 30-milionový jackpot. Tato čísla jsou pro studio druhé nejvyšší v tomto roce po komedii Hitch: Lék pro moderního muže a jeho únorových 43,1 milionu. Celkový výdělek v kinech severoamerického kontinentu se vyšplhal na 74,4 milionu dolarů. (imro)

• - Vo filme hrá Emily Rose (Jennifer Carpenter) na klavíri skladbu "Prelude in C-Sharp minor Op.3 No.2" od ruského skladateľa Sergeja Vasilieviča Rachmaninova. (metal.storm)