V moci ďábla

V moci diabla

The Exorcism of Emily Rose

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

Pomerne bizarni smesice zanru, z nichz ani jeden bohuzel plne nefunguje. Horrorove prvky jsou, predevsim v prvnich sedesati minutach, vyborne a atmosfera nekterych scen opravdu silna. Ve chvili, kdy zacne byt vetsi duraz kladeny na dej odehravajici se u soudu, ztraci film na sile a postupne vysumi. Nic proti napadu takhle to natocit, ta kombinace soudniho dramatu a horroru zni zajimave, ale kdyz se behem preliceni po celou dobu nestane nic zajimaveho (nenadala odhaleni, necekani svedkove) je to proste zklamani. Linie s doktorem, ktery byl primo u vymitani je pak uz vylozene trapna a az nehezky predvidatelna.(4.6.2006)

Moje první filmová zkušenost s exorcismem a nejspíš ne poslední, min. na porovnání zkusím ještě někdy "původního" Vymítače ďábla. Snímek V moci ďábla mi přišel poněkud nevyrovnaný. Na jedné straně slušné napětí a atmosféra, několik zdařilých lekaček, dobře hrající Laura Linney a Tom Wilkinson (kvůli těm 2 jsem si film vlastně sehnal), na straně druhé pochybné scény s vymítáním (vyvolávající spíše tázavý úsměv než strach), nic moc záživný a spíše klišoidní soudní proces (nemluvě o závěrečném proslovu obhájkyně, který byl fakt naivní). Takhle by to bylo mezi 3/4*, ale jelikož jsem čekal více reálnou pointu (které v průběhu filmu mnohé nasvědčovalo) a nedostal ji, přikláním se k nižšímu hodnocení.(5.4.2011)

Podařený mix soudního dramatu a hororu s tématikou posedlosti ďáblem. Jako takový film zaujme především střídáním racionálního jednání právníků a jaksi nadpřirozených flashbacků, soudní proces rozhodně nenudí a pasáže popisující posednutí jsou náležitě atmosférické i docela strašidelné a téma střetu vědy s náboženstvím nabízí prostor pro řadu úvah.(6.7.2009)

Po zhlédnutí Exorcisty teprve doceňuji tento zábavnější, působivější a zajímavěji odvyprávěný klon. Překvapivě kvalitní soudní rovina a retrospektivní líčení událostí, navíc z více úhlů pohledu, představuje jednoznačný krok vpřed oproti zdlouhavé expozici klasických hororů, hrůzostrašnost byla taktéž obstojná, byť trenky jsem si rozhodně nepokálel. Celkově vzhledem k tomu, že Silent Hill (na který jsem si bůhvíproč vzpomněl) si ode mě vysloužil jen 3*, musím zde vyšlápnout o stupínek výš... 7/10(19.2.2010)

• petero

Tak musím priznať výrazné sklamanie po dopozeraní tohoto filmu. Zaradenie deja do súdneho procesu bolo zo začiatku celkom zaujímavé ako aj pohľad na prípad z dvoch strán, no bohužiaľ scenárista zo seba nevypudil nič nové čo by sme už nevideli a celkovo potenciál filmu zostal až zarážajúco nevyužitý. A hlavne ma sklamalo meno v kolónke režiséra, pretože to čo natočil predtým bola riadna divočina – Hellraiser Inferno (2000)(28.11.2005)

• - Spoiler: Na konci filmu má Emily Rose (Laura Linney) na náhrobku epitaf z 2. knihy "Filipským", tato kniha ale není součástí bible. (L.H.)

• - Pri pomenovaní šiestich démonov je každý z nich predstavený v inom jazyku: hebrejčine (Kain), latinčine (Nero), starovekej gréčtine (Judáš), nemčine (Légia), aramejčine (Belial) a napokon v angličtine (Lucifer). (Avathar)

• - Do role Emily byla zvažována Madeline Zima. (aknamor)