V moci ďábla

V moci diabla

The Exorcism of Emily Rose

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

Podařený mix soudního dramatu a hororu s tématikou posedlosti ďáblem. Jako takový film zaujme především střídáním racionálního jednání právníků a jaksi nadpřirozených flashbacků, soudní proces rozhodně nenudí a pasáže popisující posednutí jsou náležitě atmosférické i docela strašidelné a téma střetu vědy s náboženstvím nabízí prostor pro řadu úvah.(6.7.2009)

A teď je to o každém z nás, o našem subjektivním přístupu. Já se nechci zase uchýlit k nějaký myšlence, abych dal svým dojmům "oficiální" formát, ale tady mi celou dobu v hlavě kolovalo tohle: "Vytvoř si démony, abys potřeboval někoho, kdo tě před nimi uchrání. Protože podlehnout vlastní slabosti je vcelku snadné". Ať už je můj náhled na křesťatsví sebekritičtější, a i když bych se obešel bez některých těch zbytečně ikonických paskvilů, vynucovaček atmosféry (ten příběh by přesto fungoval) a ať už je v tom sebevětší porce údajné reality, pro mě osobně tohle všechno funguje. Kdyby měl kupříkladu Exorcist: The Beginning byť jen náznak obdobně funkční atmosféry, nebyl by býval shitem, kterým nakonec pro mě byl. Je až obdivuhodné, s jakou sugescí a jak autenticky se Jennifer Carpenter své role zhostila a je až s podivem, kterak formát (a)typického soudního dramatu umně natáhl jednotlivé stránky děje a umožnil jim fungovat naplno. Nehodlám hodnotit Scotta Derricksona za to, co šulil před a došulil po The Exorcism of Emily Rose, ale tady dokázal odvyprávět příběh s takovou intenzitou, jaká by odpovídala jeho vlastnímu osobnímu prožitku. Vyjma toho hrají do karet perfektní lokace, dotažený zvuk a variabilní kamera (od dost oldschoolových záběrů až po takřka fotografickou kompozici v mlze). Kašlu na zbytečný fráze, když mě cokoliv donutí alespoň nějak děj spoluprožít a vlastně se na něm podílet. Třebaže jsou tam některý věci zbytečný a jiný zas zbytečně přetažený, vidím v tomhle filmu vkusného následovníka klasické posedlostní éry sedmdesátých let - nekýčovitý démon pro 21. století. [final rate: 80%](2.2.2011)

„Ak raz uvidíte temnotu, nosíte ju v sebe do konca života.“ V MOCI DIABLA ponúka silné herecké výkony (Carpenterová, Wilkinson), trocha nudnejšie súdne scény, ale o to pôsobivejšie retrospektívy (nesmie chýbať žiadny trademark satanských hororov: vyháňanie diabla, pomenovanie šiestich démonov, čudné pohyby). Snímka vás prinúti zapochybovať, zamyslieť sa. Na klasiky žánru (ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, VYHÁŇAČ DIABLA) nemá, i kvôli tradične odpornej Laure Linneyovej, ale nemôžem dať menej, ako (troška nadnesených) 80%. P.S. Určitá povedzme INŠPIRÁCIA skutočnými udalosťami tu je, ale nie veľká.(19.8.2006)

Necekal jsem kdovi co, ale tohle byla fakt sila. Jednak je film silne originalni, spojit soudni drama s hororem byl kurevskej napad, ale ma to samozrejme i svy zapory. Precejen u soudu se film odehrava vic a i kdyz to cloveka behem chvily chytne a zacne ho zajimat vyvoj pripadu, precejen tu hororova atmosfera moc neni. No a pak tu mame sceny s posedlou Emily a zaverecny vymitani a da se rict, ze vsechny sceny mimo soud jsou hodne atmosfericky, vetsinou solidne strasidelny a nechybi ani naka ta lekacka. Za coz taky muze predstavitelka Emily, Jennifer Carpenter, ktera je v roli fakt paradni. Co se tyce ostatnich hercu, nikdo nijak nevycniva a vsichni odvadi solidni standart. Navic je film podle skutecne udalosti a fakt v cloveku dokaze vyvolat urcity pochybnosti, jesli demoni existujou. Taky musim pochvalit konec, takovejhle rozsudek jsem u soudu jeste neslysel, ani me nak nenapadlo, ze to je mozny. Nemuzu si pomoct, ale musim dat 5*.(27.7.2008)

Kupodivu velice slušné, nebýt otřepaných frázích v "horrorových" pasážích bych si dokonce dovolil použít slovo autentické. Hopdně tomu pomáhá, že gro filmu netvoří bubákování, ale rekonstrukce soudního procesu s otcem Moorem a celkem zajímavé dilema zda věřit faktům, nebo připustit nadpřirozené. Atmosféra je hustá, opravdu škoda, že film se snaží dojem existence ďábla vyvolat tak nějak šestákově, bez invence.(1.4.2008)

• - Studio Sony investovalo do filmu 20 mil. dolarů a hned během prvního víkendu shráblo 30-milionový jackpot. Tato čísla jsou pro studio druhé nejvyšší v tomto roce po komedii Hitch: Lék pro moderního muže a jeho únorových 43,1 milionu. Celkový výdělek v kinech severoamerického kontinentu se vyšplhal na 74,4 milionu dolarů. (imro)

• - Hned v úvodu filmu jsou slyšet útržky z nahrávek pořízených během exorcizmu skutečné "Emily Rose", tj. Anneliese Michel. (dickens)

• - Do role Emily byla zvažována Madeline Zima. (aknamor)