V moci ďábla

V moci diabla

The Exorcism of Emily Rose

Horor / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2005, 113 min

Velmi slušný vymítačský horor. Šťastná byla především volba zkřížit dva dosud nesouvisející žánry - horor a justiční drama. Nápad přiblížit divákovi příběh posednutí ďáblem průběhem soudního procesu velmi posílil především racionální rovinu vyprávění, nejsme tak svědky pouhého chronologicky se rozvíjejícího posednutí s nejdříve přehlíženými symptomy a jejich postupnou metamorfózou v mutaci posedlé lidské bytosti v anatomicky anomální zjev (pak bychom sledovali vlastně jen další remake nedostižného předobrazu všech vymítacích filmů - Exorcistu), ale tvůrci se rozhodli celý složitý proces exorcismu podrobit racionálnímu zkoumání souvisejícím s justičním procesem a předkládanými fakty v něm... Napětí je budované ve flashbackových scénách velice umně a sugestivně, celý film má podmanivou temnou atmosféru, byl jsem skutečně překvapen, jak kompaktně tenhle film působil. Nějaký krok k mrazivé atmosféře Vymítače ďábla sice ještě tomuto hororu chyběl, ale i tak se jedná o velice nadstandardní film, který se snaží téma vymítání pojmout, jak jen je to v mezích žánru možné, objektivně...(9.1.2008)

„Ak raz uvidíte temnotu, nosíte ju v sebe do konca života.“ V MOCI DIABLA ponúka silné herecké výkony (Carpenterová, Wilkinson), trocha nudnejšie súdne scény, ale o to pôsobivejšie retrospektívy (nesmie chýbať žiadny trademark satanských hororov: vyháňanie diabla, pomenovanie šiestich démonov, čudné pohyby). Snímka vás prinúti zapochybovať, zamyslieť sa. Na klasiky žánru (ROSEMARY MÁ DIEŤATKO, VYHÁŇAČ DIABLA) nemá, i kvôli tradične odpornej Laure Linneyovej, ale nemôžem dať menej, ako (troška nadnesených) 80%. P.S. Určitá povedzme INŠPIRÁCIA skutočnými udalosťami tu je, ale nie veľká.(19.8.2006)

Zlý film. Učebnicová dávka hrůzy a strachu. V měřítku svého žánru s The Exorcist absolutní vrchol. Diváka přivede na temnou stranu Měsíce - mrtvého prostředí, kdy se divák dostává do pocitu panického strachu. Jennifer Carpenter perfektní. Hudba démonická - Young je král. Režie skvělá - Scott Derrickson je sám tak trochu satan. Scéna na farmě patří k tomu nejděsivějšímu, co jsem kdy viděl - nedýchal jsem, ta úzkost na hrudi, mrazení po celém těle brrr! +++ Zde přidávám nahrávku skutečné Emily Rose z vymítání.(1.8.2012)

• petero

Tak musím priznať výrazné sklamanie po dopozeraní tohoto filmu. Zaradenie deja do súdneho procesu bolo zo začiatku celkom zaujímavé ako aj pohľad na prípad z dvoch strán, no bohužiaľ scenárista zo seba nevypudil nič nové čo by sme už nevideli a celkovo potenciál filmu zostal až zarážajúco nevyužitý. A hlavne ma sklamalo meno v kolónke režiséra, pretože to čo natočil predtým bola riadna divočina – Hellraiser Inferno (2000)(28.11.2005)

Film o posednutí, který je jiný než ostatní a to díky soudnímu prostředí. Pokud máte rádi filmy z právnického prostředí, tak by se vám tohle mohlo líbit. Na můj vkus to bylo málo hororové a právě se toho řešilo moc u soudu, ale chválím, že se tvůrci vydali jinou cestou, než je u podobných projektů zvykem.(6.1.2016)

• - Pri pomenovaní šiestich démonov je každý z nich predstavený v inom jazyku: hebrejčine (Kain), latinčine (Nero), starovekej gréčtine (Judáš), nemčine (Légia), aramejčine (Belial) a napokon v angličtine (Lucifer). (Avathar)

• - Do role Emily byla zvažována Madeline Zima. (aknamor)

• - Vo filme si môžeme viackrát všimnúť na hodinkách čas 03:00, ktorý je podľa povesti čas, kedy má satan najväčšiu moc. (LV.Helter)