Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vojtěch z Pernštejna byl v první polovině 16. století nejvyšším hofmistrem, tedy soudcem Českého království a jednu dobu se o něm uvažovalo jako o kandidátu na český trůn. Odsoudil sériovou vražedkyni Kateřinu Bechyňovou. Žena purkrabího na Karlštejně utýrala a zabila v 1. polovině 16. století nejméně 14 lidí. Svého soudce Bechyňová proklela a on také zemřel za záhadných okolností dva dny po její smrti. Na záhadné okolnosti ukazují především neobvyklá rychlost a utajení pohřbu. Proč to? Obsahuje hrobka vysvětlení? Počátkem 20. století se ji při opravách kostela pokusili vykrást dva dělníci, ovšem zemřeli a další průzkumy hrobky byly vždy zamítnuty. Až konečně v naší době dostane povolení otevřít hrobku archeolog Solař. Jenže hrobka má nejen zabijáckou pověst, ale i – jak se zdá – tuto pověst nadále naplňuje. (Česká televize)

(více)

Recenze (1)

Zajímavosti (2)

  • V rámci vzpomínkového „Pernštejnského roku“ byl městským úřadem v Pardubicích v roce 2012 naplánován antropologický průzkum Vojtěchových kosterních pozůstatků, který by mohl odhalit příčinu jeho nenadálé smrti – ovšem z nedostatku financí k tomuto nedošlo. (LaCasita)
  • Tato epizoda je převážně natáčena v kostele sv. Bartoloměje. Ten stojí na náměstí Republiky v Pardubicích. Zde se nachází pernštejnská rodová hrobka. Jeho žena, Johanka z Vartmberka, vyslovila při jeho uložení další kletbu: Kdo otevře nebo jen poškodí Vojtěchův hrob, smrt ho rychle dostihne. [Zdroj: iDnes.cz] (LaCasita)

Reklama

Reklama