Svetlo (TV film)

Slovensko, 1998, 87 min

• jhrasko

Zbytočný a prázdny film balancujúci na pomedzí generačnej výpovede, love story a potreby vysporadúvať sa s nešťastným detstvom. Ani jednu líniu autori dostatočne nerozvíjajú, plávajú na povrchu a spoliehajú sa na silné herecké trio, v ktorom paradoxne pre mňa fungoval len jeden článok, Monika Hilmerová. Čo napísať na scenáristické skvosty typu: "Musíte mať zo života radosť, to je celé. Kvalita života. Nechajte sa viesť inštinktom. Ale nezľaknite sa ho. Ten Vám napr. povie, že chcete vidieť svoju ženu celú krvavú. Ako kus krvavého mäsa. Povedzte svojej žene, aby to urobila. A ona to urobí. Lebo aj ona cíti to čo Vy. Lebo ste spolu. A bude to prirodzené. Lebo čo je prirodzené, je pravdivé. A to je kvalita života...MÁ CENU POKRAČOVAŤ...???(10.2.2010)

Opäť môj názor je úplne odlišný od ostatných komentárov. Ja som asi naozaj veľkým milovníkom slovenských filmov, no mne sa tento film veľmi páčil. Výborný herci, výborná kamera, do toho skvelá hudba Martina Burlasa, zaujímavé spomienky, zaujímavý príbeh, dej a ku tomu všetkému milujem filmy z 90-tych rokov. Proste som to "baštil" od začiatku až do konca. Veľmi pekný film. Som rád, že som ho mohol zhliadnuť a pridať si ho do svojej slovenskej filmovej zbierky.(25.7.2018)

• cure

NIEEEE !!! Tak tento kúsok môže byť suverénne premietaný mladým slovenským filmárom, že takto teda určite nie! Svetlo má v sebe VŠETKY neduhy slovenského filmu. Na odradenie si stačí prečítať oficiálny text distribútora, že ide o "komorný príbeh zo súčasnosti". Preboha, po koľký raz už, snáď stačilo!!! Perličkou je Hrycov (oprava Kronerov) "dabing" hlavného hrdinu, ktorého hrá Lukáš Vaculík. Timková ako vždy "nesklamala" so svojim strnulým, prirodzene civilným, feministickým herectvom. Jedna hviezda za Hilmerovú už len za to, že je pekná.(28.1.2010)

• slunicko2

Komorní příběh nespokojeného herce, který je příliš slabý na to, aby vzal svůj osud do vlastních rukou. 36letý slovensky dabovaný (ach Bože) Lukáš Vaculík nevypadal zle (dobře vypadat je ostatně jeho hlavní deviza), ale jeho nevýrazný herecký projev celkovou bezbarvost filmu nepřekryl.(17.4.2013)

Účinkujú: Lukáš Vaculík, Ingrid Timková, Monika Hilmerová, Imrich Boráros, Tomás Kovács, Dušan Szabo, Anton Vaculík, Eva Pavlíková, Ivo Heller, Tatiana Radeva, Dagmar Lakčevič (Dagmar Edwards), Anna Petrécsová, Lucia Lužinská, Boris Zachar, Zuzana Mauréry, Dagmar Grečnerová, Dana Kuffelová, Marta Rašlová, Jana Kolesárová(4.1.2012)