Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2006, 145 min

No tak trochu jsem to cekal. Prvni dil zustava neprekonan. Zatimco prvni dil byl vyvazena smes akce, dobrodruzstvi a sem tam nejaky vtipek, dvojka je dobrodruzna komedie. A komickejch veci tu je zbytecne moc. Kdyby se neco nepodstatneho z uvodnich cca. 90 minut vypustilo, byl by film o moc lepsi. Triky jsou o tridu lepsi nez v prvnim dile a ty ostrovy atd. jsou fakt nadherny. Do toho opet skvely herci, ale Depp uz to trochu prehanel s tou komicnosti, ale na druhou stranu je fajn, ze vlasne nikdy nevime, jak se zachova. Hudba zustala stejna, takze parada a bitvy jsou vyborny, jen nich mohlo bejt vic. Nejdriv me potesilo, ze ve filmu hraje Bill Nighy, ale byl tak upravenej pocitacem, ze by bylo fuk, kdo by Daveyho hral, ale hlas mel hustej. A konec me trochu nastval, sice to je podobny jako u Matrix Reloaded, takze Verbinski hezky naladil na treti dil, ale urcite to slo aspon trochu uzavrit, v podstate postavy trdlovali 150 minut zbytecne, protoze se nic nevyresilo a krom toho to je v podstate variace na prvni dil. Ale i tak to je vyborna podivana a jeden z nejlepsich popkornu tohohle roku a s privrenym okem to da 5*, hlavne za zaverecnejch masakralnich 50 minut.(3.8.2006)

Piráti z Karibiku : Truhla mŕtveho muža pripomínajú zo všetkého najviac rizoto. Každý si tu nájde svoj obľúbený kúsok, zastúpenie ingrediencií je pestré natoľko, aby zaujalo každého diváka a aj mu zachutilo, avšak pokiaľ sa na toto rizoto pozriete z nadhľadu, vyzerá príliš tuctovo a nevábne, takže dáte prednosť „učesanejšiemu“, i keď možno menej chutnému rezňu so zemiakmi. Nechcem tým samozrejme kaziť Pirátom status dobrého blockbusteru, práve naopak. Naháňačka za tajomnou truhlicou na palube Čiernej Perly je i tentokrát vydareným mixom vtipu, dobrodružstva, romantiky a akcie. A v rámci možností a zamerania sa na úspech u nenáročného popcornového diváka sa dá nazvať i kvalitným filmom. Sú totiž filmom, ktorý sa jednoducho musí páčiť každému, kto od každej návštevy kina neočakáva hlboké myšlienkové posolstvo, ale chce sa najmä baviť. Vrátiac sa k porovnaniu s rizotom z úvodu musím povedať, že ryža ktorá tento mix drží pokope, je nejak málo dovarená. Scenár Pirátov dvojky totiž trpí rovnakou chybou, ktorá v dvojke vystupuje ešte markantnejšie; je príliš preplácaný. Jednotlivé scény sa na seba vŕšia bez hlbšieho zmyslu a nadväznosti, pričom v jednotke táto chyba nebola až taká zjavná najmä preto, že divák bol do sveta pirátov iba uvádzaný a hlavne bol priťahovaný tým najväčším magnetom. Áno, Johny aka Captain Jack Sparrow is back.. Bohužiaľ je ho podľa môjho názoru vo filme príliš málo s prihliadnutím na to, že je to hlavný ťahač deja, humoru i akcie. Hláškuje o sto dvesto, asi jediný z hlavných hrdinov vie ako sa šermuje, jeho slovné prestrelky s Keirou sú asi jediným dobre napísaným a vypointovaným dialógom vo filme ale hlavne nezabudol na svoj rock´n´pirate prejav, ktorý tak pomohol jednotke z vĺn priemernosti. Z hlavných postáv už potom zaujme popri nevýraznom Bloomovi a Keire iba predstaviteľ Davyho Jonesa, známy to vyžitý rocker Billy Mack z Lásky nebeskej Bill Nighy, ktorý je pod maskou chobotnice k nepoznaniu a predvádza úžasný francúzsky prízvuk. Vedľajšie postavy sú hlavne pokiaľ sa týka anglických hercov (Bryce, Davenport a Hollander) výbornou ukážkou zaujatia diváka i na malom priestore. Triky v Truhle sú skôr premenlivej kvality, od výborných (miznutie lodí) až po praveko vyzerajúci pohyb nemŕtvych pirátov. Každopádne, pokiaľ sa ma ktokoľvek spýta, aký sú Piráti vol. II film, poviem, že vydarený a jednoznačne ho odporúčam...už kvôli tomu, že jeho koniec diváka poriadne navnadí na pokračovanie. Ja sa naň totiž teším omnoho viac, než som sa tešil na LOTRov, Matrixy a Potterov dokopy.....kapitán mi totiž celú dvojku chýbal. 8/10(31.7.2006)

Podobný případ jako u pokračování Mumie. Dražší, delší, akčnější, ale lepší? To sotva. Úžasné triky a choreografie nedokážou vyvážit slabý scénář a překvapivě slabé herecké výkony (jedinou výjimkou je samozřejmě Depp). Závěrečný záběr na Johnnyho Deppa je úchvatný a na pokračování se rozhodně těším, viz. konec.(28.7.2006)

Rozťahanejšie ako prvý diel, vtipov výrazne ubudlo a a ich absenciu nahrádza až prilišná prekombinovanosť deja.. Hlavne prvá polovica nudí častejšie ako by mala a film tak mierne zachraňuje až polovica druhá, ktorej však vďaka useknutému i keď zaujímavému koncu chýba poriadne vyvrcholenie. Po svižnej jednotke jemné sklamanie.(17.2.2007)

Hodně velký vykřičník a prst zdvižený na scénář. Narozdíl od jedničky, jejíž děj byl poměrně logicky rozvedený a promyšlený, se toho tady děje až moc tak nějak náhodou a navíc dost překombinovaně. Co film zachraňuje, je asi poslední třičtvrtěhodina, kdy se rozjede tak neodolatelně ujetá akce, že prostě nešlo se skvěle nebavit. Navíc pointa mě opravdu překvapila, a začínám doufat, že ve třetím díle se všechno hezky rozvine a uzavře. Takže těžko hodnotit samostatně, s optimismem a nadějí do trojky zaokrouhluju nahoru, ale běda, jak se mi nebude líbit. Update Tak já vás varoval, trojka je totální magořina, hodnocení jde dolů.(5.8.2006)

• - Natáčelo se od 28. února do 6. srpna 2005 v Kalifornii, na Bahamách, na Dominice (ostrov) a na Svatém Vincentu a Grenadinách. (Varan)

• - Okolo druhého pirátského dobrodružství se rozpoutala reklama nevídaných rozměrů a snímek za 225 milionů dolarů vydělal během úvodního víkendu (7. – 9. 7. 2006) rekordních 135,6 milionu. Piráti tak překonali Spider-Mana s jeho 114,8 miliony, přičemž bájnou stovku zdolali za dosud nepokořené jediné dva dny. V pátek dokonce trhli film Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů s 55,8 milionu, a tím byl pátek historicky nejziskovějším dnem premiéry. Další zápisy zlatým písmem byly v překonání 250-milionové hranice za 10 dnů (Epizoda III potřebovala o den více), 300 milionů za 16 dnů (Epizoda III opět potřebovala o jeden den více) a hranici 350 milionů zdolala v průběhu 23 dnů (Shrek 2 měl dotehdy rekord s 26 dny). (imro)

• - Bill Nighy (Davy Jones) musel počas celého natáčania nosiť "teplákovú súpravu", ktorá zaznamenávala jeho pohyby, aby uľahčila prácu animátorom zo spoločnosti Light and Magic. (Greenpeacak)