Malá anketa (TV film)

Dokumentární

Československo, 1968, 60 min

Peter Solan

Peter Karvaš

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

LFŠ 2009(28.7.2009)

Fiktívne výpovede svedkov, obžalobcov, lekárov i náhodných chodcov, vyjadrujúcich sa k prípadu ženy obvinenej z vraždy trojročného synčeka. Pre riadený odchod potomka zo sveta sa rozhodla z dôvodu jeho ťažkého fyzického postihnutia, ktoré by podľa nej zapríčinilo neznesiteľné duševné utrpenie v budúcnosti. Čo najšetrnejšie ukončila jeho život v dobe, kedy si ešte svoje postihnutie nestihol vnútorne uvedomiť. Prirodzene pôsobiaci súbor názorov na eutanáziu (vo filme sa toto slovo nevyskytne), zmiešaný s poukázaním na tlaky spojené s cenzúrou a strachom vypovedať, som v takto komplexnej podobe nevidel. Peter Solan týmto dielom jasnozrivo predbehol dobu, pretože v roku vzniku filmu (1968) verejná diskusia o tejto téme takmer neexistovala a o význame slova eutanázia, predpokladám tiež nikto nič nevedel (s výnimkou gréčtinárov, lekárov a zostavovateľov slovníka cudzích slov).(3.4.2009)

To podstatné už napísal Radko. Ja len dodám, že film okrem záverečného copyrightu nemá titulky. Všetko dôležité povie v závere hlásateľka BLAŽENA KOČTÚCHOVÁ. (9.7.2009)(9.7.2009)

Skvelý televízny film, ktorý je spravený takým zaujímavým spôsobom, že som mal ozaj pocit, že je to reálny dokument. Autori veľmi citlivo rozvírili diskusiu o eutanázii (ktorá na Slovensku teda ešte stále chýba a bolo by fajn, keby verejnoprávna TV tento filmík opäť odvysielala:-)).(27.9.2005)

Film přesně kopíruje vývoj vyprávění i styl Šachu matu od Radoka, takže jenom za 3.(31.7.2009)

hrali: Karol Spišák (reportér), Marián Bielik (kameraman), Stefan Horský (šéfredaktor), Igor Hrabinský (poručík ZNB), dr. Vladimír Porubský (súdny lekár), dr. Jozef Ježko (prokurátor), Hana Kostolanská (obhajkyňa), Daniel Galaj (prof. Inovecký), Eugen Balog (ing. Janiga), Jarmila Gavalcová (obžalovaná Janigová), Blažena Kočtúchová (hlásateľka) ### kamera: Vincent Rosinec(9.3.2016)