Malá anketa

(TV film)
všechny plakáty

Televízny film slovenských tvorcov Petra Solana a Petra Karvaša z roku 1968 je tzv. "paradokumentom", ktorý sa tvári ako blok reportáží o procese s Evou Janigovou, pravdepodobne vrahyňou svojho 3-ročného syna. Film formou "živého štúdia" zaradeného v predvečer posledného dňa súdneho procesu s obvinenou prináša rozhovory so zainteresovanými (lekári, sudcovia, obhájkyňa, prokurátor, susedia) a prostredníctvom tejto fikcie kladie divákom základné otázky o hodnote ľudského života a eutanázii ako takej. (oficiální text distributora)

Radko

Fiktívne výpovede svedkov, obžalobcov, lekárov i náhodných chodcov, vyjadrujúcich sa k prípadu ženy obvinenej z vraždy trojročného synčeka. Pre riadený odchod potomka zo sveta sa rozhodla z dôvodu jeho ťažkého fyzického postihnutia, ktoré by podľa nej zapríčinilo neznesiteľné duševné utrpenie v budúcnosti. Čo najšetrnejšie ukončila jeho život v dobe, kedy si ešte svoje postihnutie nestihol vnútorne uvedomiť. Prirodzene pôsobiaci súbor názorov na eutanáziu (vo filme sa toto slovo nevyskytne), zmiešaný s poukázaním na tlaky spojené s cenzúrou a strachom vypovedať, som v takto komplexnej podobe nevidel. Peter Solan týmto dielom jasnozrivo predbehol dobu, pretože v roku vzniku filmu (1968) verejná diskusia o tejto téme takmer neexistovala a o význame slova eutanázia, predpokladám tiež nikto nič nevedel (s výnimkou gréčtinárov, lekárov a zostavovateľov slovníka cudzích slov). ()

troufalka

Film patří jednoznačně mezi hrané filmy, nejedná se o dokument v pravém slova smyslu, od počátku je patrné, že jsou scény nahrané a odvíjejí se podle scénáře. Zdá se, že si Peter Solan vypůjčl nápad Alfréda Rakdoka, který takto koncipoval svůj film Šach mat z roku 1963. Jenže co u Radoka perfektně fungovalo, tady je spíše na obtíž. Osobně se domnívám, že Peter Solán si dokázal vybrat často zajímavé nosné téma, ale ne vždy se mu povedlo provedení. ()

Snorlax

Solan předběhl o několik desetiletí dobu a předložil téma, které bylo absolutním tabu. Nabídl ho i ne zcela tradiční formou, která mi velice vyhovovala. Především oceňuji závěr, který ponechává utvoření si názoru na danou problematiku na divákovi. Precizní práce! ()

anderson

To podstatné už napísal Radko. Ja len dodám, že film okrem záverečného copyrightu nemá titulky. Všetko dôležité povie v závere hlásateľka BLAŽENA KOČTÚCHOVÁ. (9.7.2009) ()

honajz2

S tímhle filmem je to složitější. Na jednu stranu je na svou dobu nadčasový a věnuje se tématům, která v tu dobu byla nejspíš velkým tabu. Až si říkám (pokud nepřišlo něco předtím a já to jenom neznám), že by to mělo patřit do československé nové vlny, jak odvážné to je. Líbí se mi i jak je to celé vedené. S tímhle experimentálním nápadem sice přišel původně Šach mat, ale tady mi přišlo, že funguje lépe a uvěřitelněji, včetně té zajímavé scény s technickým výpadkem. Horší to ale je se samotným obsahem, který s ohledem na dobu vzniku a kontroverznost tématu chápu, ale stejně se neubráním dojmu, že odborníci se tu až moc shodují a od žádného z nich nepadne opačný názor, i když by to tak v realitě bylo. Konec to naštěstí zachraňuje a snaží se to celé zahrát do neutrálního pohledu, naštěstí, ale stranění tu prostě vidět je. Za tu hodinu se téma probere docela dost, ale určitě se na tom dalo ještě zapracovat, aby se probralo ze všech stran, jenže to opět omlouvá doba a podmínky vzniku. Celé to ale je natolik zajímavé a hodné pozornosti, že tomu čtyři hvězdy bez větších problémů rád dám. Slabé 4* ()

dANo

Skvelý televízny film, ktorý je spravený takým zaujímavým spôsobom, že som mal ozaj pocit, že je to reálny dokument. Autori veľmi citlivo rozvírili diskusiu o eutanázii (ktorá na Slovensku teda ešte stále chýba a bolo by fajn, keby verejnoprávna TV tento filmík opäť odvysielala:-)). ()

Autogram

Tento film s diskusiou o eutanázii je na svoju dobu ako čisté zjavenie. Diskusia je pritom veľmi výživná, aj na dnešnú dobu odvážna a prechádza všetkými možnými zákutiami ľudských názorov na túto vec. Paradoxne tu kresťanský názor reprezentuje štátny prokurátor. Netradičné filmové prostriedky sú využité veľmi dobre, pričom sa dočkáme aj cenzúry, skrytej investigatívnej kamery a technickej prestávky. Výborné je obsadenie neznámych hercov, aby bola ilúzia dokumentu takmer dokonalá. Žiadna Malá dokumentárna anketa, ale Veľká filmová anketa. –––– Ukazuje sa, že Janigová zabila to dieťa, takpovediac, s veľkou nehou. ... Myslím, že to bola práve vražda z materinskej lásky. ... Chcela zachrániť syna pred životom kaliky, mrzáka, kripla, veď to je jasné. –––– Porozmýšľajte o tom, čo ste tu dnes videli a počuli. My tu nevieme, kto má pravdu, ale možno to viete vy. ()

jan72

hrali: Karol Spišák (reportér), Marián Bielik (kameraman), Stefan Horský (šéfredaktor), Igor Hrabinský (poručík ZNB), dr. Vladimír Porubský (súdny lekár), dr. Jozef Ježko (prokurátor), Hana Kostolanská (obhajkyňa), Daniel Galaj (prof. Inovecký), Eugen Balog (ing. Janiga), Jarmila Gavalcová (obžalovaná Janigová), Blažena Kočtúchová (hlásateľka) ### kamera: Vincent Rosinec ()