Temný obraz

A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

Animovaný / Krimi / Drama / Sci-Fi

USA, 2006, 100 min

Film který má rozhodně co nabídnout. Netradičně zvolené podání, na které si chvilku zvykáte, ale brzy pochopíte, že má svůj význam. Velice dobře promyšlená a dosazená hudba. Skvělé herecké výkony a poutavý příběh. V podstatě si není moc víc co přát. Já se bavila od začátku do konce a užila jsem si opravdu báječnou podívanou - mohu jen doporučit.(19.9.2014)

"Temný obraz" pôsobí pútavo a nevšedne - a to len vďaka namotávajúcej animácii. Nevyrovnane je to najlepšie zhodnotenie! Vizuál totiž vysoko prevažuje obsah. Tematicky som mala pocit, že sledujem Requiem for a dream v prekreslenej podobe, no vizuál bol prehlušujúci a tak celé to na mňa zapôsobilo skoro na výbornú...(19.9.2007)

Dickova předloha, které se Linklater úctyhodně držel, je přece jen jiná než většina jeho ostatních děl. Ta hrozná spousta feťáckých replik ve filmu působí víceméně jako vata, zatímco v knížce mají tyto zdánlivě bezduché řeči přece jen lepší vtip a drive a k tomu dost dobře vyvažují to hlavní, o čem celý příběh je. Totiž že Arctorova / Fredova pravá hemisféra velmi postupně a nenápadně otáčí díky látce S skóre. Linklater se ovšem coby specialista na ukecanost zaměřil trochu zbytečně právě na ni a ve filmu se pak ztrácí krom pár podstatných informací i ona nejistota ze své vlastní identity a špehování sebe sama působí skoro až jako ne příliš podstatná část příběhu. Nejlepší pasáž knihy, kdy se Fred / Arctor / Bruce dostane do Nové cesty, pak ve filmu chybí úplně, protože už na ni nezbyl kvůli předchozí doslovnosti čas. Přesto 75%.(21.11.2010)

Jsem příliš paranoidní na to, abych dokázal sledovat film, ve kterém je paranoidní někdo jiný. Nicméně kreslený junior Downey mne hodně bavil, ale to ostatní mne zlehka míjelo. Možná, kdybych se na film lépe připravil nitrožilně či nitronosně, tak bych si z něj něco odnesl, ale takhle to pro mne byla jen průměrná podívaná s herci, kteří se nechali rozložit na pixely a znovu složit v dvojrozměrném prostoru.(24.2.2015)

Zajímavá záležitost. Linklater patří bezpochyby k těm režisérům, kteří se v mnoha různých ohledech pokoušejí Film posunout za svoje současné hranice. Temný obraz si mě získával velmi pomalu, až jsem si první polovinu nebyl vůbec jistý, jestli to bude to pravé. Ale čím víc se některé věci odhalují a některé naopak zamotávají, dostává tenhle psychedelický svět mnohem zábavnější kontury a divákovi nabízí velice neobvyklý zážitek. 7/10(7.9.2014)

• - Robert Downey Jr. si většinu svých replik zapsal do notesu, rozvěšel různě po pokoji a při samotném natáčení je už jen četl. Tým, který pak natočený materiál převáděl do animovaného, lístky s poznámkami během post-produkce jednoduše překreslil. (3DD!3)

• - Barris (Robert Downey Jr.) nosí hodinky značky Philip. (dyfur)

• - Downey jr. se do projektu zapojil, když se dozvěděl, že v něm bude hrát Reeves. O scénáři prohlásil, že je nejdivnější, jaký kdy četl. (PhillM.)