Temný obraz

Trailer

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

Trailer

Renton

Scénář: Richard Linklater .. Není tajemstvím, že žijeme v prostředí závislostí… To platilo v době, kdy Dick svoji knihu napsal (1977), platí to dnes a platit to bude i v (ne)daleké budoucnosti, kam své dílo zasadil scénárista a režisér Richard Linklater. Jeho rukopis jde cítit hlavně v dialozích, kde se skutečně vyřádil a jsou excelentně podané. Bezchybní jsou i herci, kteří psychické pohnutky a paranoiu svých postav předvedly na výbornou. Co snímku nelze upřít je to, že díky zvolené animační formě vypadá velice neotřele a originálně. Vše krásně podtrhuje onu záludnou a bolestnou podstatu příběhu… Leise. _ 85%. ()

Djkoma

Richard Linklater už dokázal, že je všestranný režisér, který miluje experimenty a točí filmy z lásky (a pravděpodobně přátelství). Temný obraz podle knihy P.K. Dicka perfektně vystihuje atmosféru a myšlenky tvůrce. Nejvíce tomu pomáhá překreslení herců speciální metodou, která je naprostý základ pro speciální oblek, v kterém chodí oblečen Keanu Reeves, aby nebyla prozrazena jeho skutečná identita jako tajného policisty (nebo tajného zločince?). On, Winona Ryder, Robert Downey Jr. a Woody Harrelson jsou skvělý herci a potvrzují to i zde. Animace jim ještě více pomáhá a všichni se vyjadřují nezaměnitelným způsobem. Richard Linklater režijně film zvládá a myslím, si že ho natočil jak nejlépe to šlo. Pár nudných částí se dá přehlédnout, ale pokud diváka atmosféra podivuhodného světa autora předlohy nepohltí, film bude zklamáním. ()

Malarkey

Opravdu velice zvláštní film, hlavně díky neobvyklé animaci, která za začátku vypadá hodně divně, ale časem jsem si na ní zvykl, i když mě spíše ze začátku odrazovala. Příběh je podle světoznámého sci-fi spisovatele P. K. Dicka, takže nečekejte jen obyčejnou jízdu blízkou budoucností, ale i hlubší myšlenku, kterou tento film určitě má. Jen je třeba pořádně jednotlivé scény sledovat a vnímat co se kolem děje, animace k tomu dávají ohromný prostor. I tak jsem byl po shlédnutí vcelku příjemně překvapen, čekal jsem horší a zmatenější film, ve kterém se budu ztrácet, což se z části povedlo, ale i tak to za shlédnutí rozhodně stálo. --- Dám inzerát do LA Times. Moderní dům 4+1, 2 záchody, perfektně a rychle splachující, všechny místnosti plné špičkových drog, navíc jsou v prodejní ceně. ()

Matty

Temný obraz je experimentem, jehož cílem je divák a jeho reakce. Jak lze reagovat na zvláštním způsobem animovaný příběh z blízké budoucnosti, který se hemží feťáky a narkomany a jehož hlavní hrdina vystřídá tři různá jména, tedy kromě toho, že se coby detektiv z protinarkotického snaží odhalit sebe samého coby drogového dealera? Příběh, který je vám naservírován však není důležitý, příběh je hrou bez pravidel. Důležitější je, jak k němu přistoupíte, jak budete hrát. Feťákům není dobré důvěřovat, jenže co když jsou feťáci všichni? Co když je celý film jednou velkou lží? Není takový přístup příliš paranoidní? Co když je to jediný správný přístup, vždyť scénář vznikl podle autobiografické knihy P. K. Dicka, svého času drogově závislého. Bezprostředně po zhlédnutí jsem byl odhodlán odbýt Temný obraz třemi hvězdičkami, ale když jsem na něj ani po 12 hodinách nedokázal zcela přestat myslet, došlo mi, že tohle bude tvrdší oříšek. Bez pochyb je to film nekonvenční, jehož úlohu v moderní kinematografii plně doceníme až za pár let a prozatím jej alespoň za nesmírně pracnou realizaci (18 měsíců!) budu hodnotit lehce nadprůměrně. 75% Zajímavé komentáře: Triple H, lakikaki, ]V[()Rt ()

Isherwood

Dickovy temné vize se věrně otiskly do filmového tvaru. Oceňuju to, jak si Linklater dokáže umě pohrávat s náznaky a mnoho motivů nechává na divácké představivosti, přesně tak, jak to rád se svými čtenáři dělával tenhle kultovní spisovatel. Na druhou stranu mi tam ale chybí větší autorský přístup, který by snímek rozpumpoval do osobitější polohy a originální výtvarná stránka v tomhle případě nestačí, protože v rozbředlém vypravěčském stylu se brzy začne zajídat. Každopáně, P. K. D. by měl jistě radost. 3 a ½. ()

• Film si na sebe nevydělal, rozpočet měl $8.7 mil a celosvětové zisky z tržeb byly jen $7.6 mil. (PhillM.)