Dolar za mrtvého (TV film)

Dollar for the Dead

• Španělsko

Un dólar por los muertos

Dolár za mŕtveho

Western

USA / Španělsko, 1998, 94 min

• DanRichter

náhoda mě přivedla na tento film, kde jsem sice nečekal žádné zázraky, ale dle hodnocení a některých komentářů jsem si říkal, že by to stálo za jednou zkouknutí .. příběh jak jinak o tajemném cizinci, který je rychlý jak průjem dítěte po kari, a který pochopitelně má doutníček, a je drsňákem každým coulem .. do toho nějaká ta zápletka (zde hledání pokladu), a je tady akční western s hromadou střelby a celkem slušného body-countu :) .. ale aby to nevypadalo jako nějaká pochvalná óda, akce mě moc nenadchnula , neb byla vedená v duchu 80.let->čili jeden neporazitelný, nezranitelný, co nemusí řešit nedostatek munice, a má pokaždé po ruce nějakou zbraň, do toho totálně přehnaná akce (Chuck s Arnym by záviděli) .. taková akce by nevadila, nebýt toho, že v ní "dominovala" sladká vymazlená tvář Esteveze, který si tu hraje na nějdrsnějšího killera Západu :) .. aspon že osoby Forsytha a padre Almeidy trošku udělali lepší dojem .. ale i tak jsem film projel přes FFW za necelých 30 minut .. a komu doporučit? ani pořádně nevím komu :)(26.2.2012)

• Le_Chuck

Nepodarok, ktorý sa snaží pripomínať Mladé Pušky.(10.11.2005)

• Cervenak

Výcuc zo všetkých možných spaghetti-westernov od Djanga cez leoneovky až po Hilla a Spencera. Pocta alebo odvar? Ťažko povedať. Má to značnú mieru zábavnosti vďaka solídne natočeným prestrelkám a hláškovým dialógom ("Priateľu, vyzeráš tak znudene." - "Nie si veľkým znalcom ľudí." - "Teda, nie si veľmi priateľský!" - "No vidíš, už sa zlepšuješ."), takisto potešia Forsythe a Almeida v netradične kladných úlohách, ale filmu podráža nohy jedno veľké poleno. To poleno sa volá Emilio Estevez. Do úlohy psychopatického Billyho Kida v Mladých puškách sa výborne hodil, do úlohy tohto djangovsko-eastwoodovského pištoľníka s tým jeho babyfaceom a vykŕmeným pupkom ani náhodou. Vždy, keď tvrďácky vykukol spod klobúka a banditi sa začali klepať od strachu, ja som dostal záchvat smiechu. S lepším predstaviteľom by som pridal minimálne 1*.(15.4.2007)

Nechápem akékoľvek navážanie sa do deja. Veď sme v žánri, kde sú klasikami filmy, kde jeden šerif chodí po dedine a zháňa pomocníkov, prípadne kde sedem pištoľníkov učí dedinčanov strielať. Preto si myslím, že príbeh (niekoľko zabijakov idúcich po jednom poklade) je tu úplne v poriadku a v rámci snahy o oživenie westernovej tvroby veľmi dobre nadväzuje na špagetovú tradíciu. Pri filme som sa podchvíľu smial, či už na hláškach alebo na divokých prestrelkách. Každá akčná scéna je niečim výnimočná a solídne vystavaná. Hudba je prekvapivo monumentálna i keď si požičiava, kde sa dá. Jasné, že v tej najlepšej (a najvtipnejšej) prestrelke chýbal akýkoľvek náznak po nabíjaní (Rodriquezov DESPERADO vyznieva vážne uveriteľnejšie), ale ako prípevok k modernému typu westernov (MLADÉ PUŠKY, TEXASKÍ RANGERI, RÝCHLEJŠI AKO SMRŤ) ide o asi najlepší kúsok...(4.1.2013)

„Viete dobre strieľať.“ – „Radšej by som vedel niečo iné.“ Emilio Estevez patril v 80. rokoch k tzv. „svorke puberťákov“ (ďalej napr. jeho brat Charlie Sheen alebo Tom Cruise, Mickey Rourke, Matt Dillon, či Ralph Macchio). Držali pokope, boli mladí, krásni, drzí, alkoholickí, divokí a talentovaní a často hrali v spoločných filmoch. Estevez však bol vždy príliš nevýrazný a príliš skromný pre krutý svet šoubiznisu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že v rokoch 1990 - 1998 nehral takmer ani v desiatich filmoch (v MISSION: IMPOSIBLE ho Brian De palma dokonca zlikvidoval tak rýchlo, že sa chudák Emilio nedostal ani do úvodných titulkov) a televízny western DOLÁR ZA MŔTVEHO patrí medzi ne. A vôbec nie je zlý. Emiliovi bolo evidentne smutno za prašnými časmi, v ktorých rachotili kolty (MLADÉ PUŠKY 1 - 2) a tak spojil (druhýkrát - po priemernej paródii na buddy kriminálky NABITÁ ZBRAŇ 1) sily s režírujúcim scenáristom Geneom Quintanoom. Do hereckého obsadenia naverbovali do kladných rolí prevažne „záporných“ béčkarov Williama Forsythea (NEMILOSRDNÁ SPRAVODLIVOSŤ, SKALA) a Joaquima de Almeida (titulný mafiánsky grázel z DESPERADA si strihol rolu kňaza). Snímka prekvapí predovšetkým siláckymi dialógmi, ktoré sú naozaj ukážkovo silácky prenášané („Nevyzerá oveľa horšie, ako zaživa.“) a vtipne prehnanou akciou.(8.11.2008)

• - Natáčanie prebiehalo v španielskych oblastiach Madridu a Almerie. (Danny88)