Je krátce po skončení občanské války známé také jako Válka Severu proti Jihu, krajem putuje bezejmenný pistolník, který umí tasit a střílet rychleji než kdokoli jiný. Není to tak dlouho co zastřelil syna bohatého rančera Reagera, a ten ho nyní i se svými muži pronásleduje. To ovšem pistolníkovi nebrání spojit se v bývalým vojákem konfederace Dooleyem, který ví, kde hledat zlatý poklad, který během války ukryla v pustině armáda Konfederace. Také on má v patách zarputilé pronásledovatele, vojáky Unie, kteří se snaží poklad získat pro sebe. A tak se dva uprchlíci spojí nejen proto, aby se snáze zbavili svých pronásledovatelů, ale také proto, aby jim to hledání šlo lépe. Společně osvobodí Jacoba Colbyho, který má další část mapy, a získají tak nejen kompletní plán cesty, ale také další skupinu pronásledovatelů, tentokrát španělských vojáků. Pronásledování všechny zavede do malého mexického města terorizovaného vojáky a vedené laskavým knězem, který mimochodem velmi dobře ví o ukrytém zlatě. (oficiální text distributora)

G.Bookwrom

Nejdřív jsem se docela bavil, v domnění, že jde o parodii na "Hodný, zlý a ošklivý" a když přišlo na rakev, tak ještě na "Djanga". Když si nepřemožitelný pistolník se svými zázračnými stále střílejícími kolty pod sebou vystřílel v podlaze otvor, kterým unikl svým pronásledovatelům, tak to už jsem smíchy až slzel. No jo, jenže mnohokrát opakovaný vtip přestává být vtipem a pak jen nuda nad nesmyslným, stupidně blbým příběhem. ()

Cervenak

Výcuc zo všetkých možných spaghetti-westernov od Djanga cez leoneovky až po Hilla a Spencera. Pocta alebo odvar? Ťažko povedať. Má to značnú mieru zábavnosti vďaka solídne natočeným prestrelkám a hláškovým dialógom ("Priateľu, vyzeráš tak znudene." - "Nie si veľkým znalcom ľudí." - "Teda, nie si veľmi priateľský!" - "No vidíš, už sa zlepšuješ."), takisto potešia Forsythe a Almeida v netradične kladných úlohách, ale filmu podráža nohy jedno veľké poleno. To poleno sa volá Emilio Estevez. Do úlohy psychopatického Billyho Kida v Mladých puškách sa výborne hodil, do úlohy tohto djangovsko-eastwoodovského pištoľníka s tým jeho babyfaceom a vykŕmeným pupkom ani náhodou. Vždy, keď tvrďácky vykukol spod klobúka a banditi sa začali klepať od strachu, ja som dostal záchvat smiechu. S lepším predstaviteľom by som pridal minimálne 1*. ()

klerik

Nechápem akékoľvek navážanie sa do deja. Veď sme v žánri, kde sú klasikami filmy, kde jeden šerif chodí po dedine a zháňa pomocníkov, prípadne kde sedem pištoľníkov učí dedinčanov strielať. Preto si myslím, že príbeh (niekoľko zabijakov idúcich po jednom poklade) je tu úplne v poriadku a v rámci snahy o oživenie westernovej tvroby veľmi dobre nadväzuje na špagetovú tradíciu. Pri filme som sa podchvíľu smial, či už na hláškach alebo na divokých prestrelkách. Každá akčná scéna je niečim výnimočná a solídne vystavaná. Hudba je prekvapivo monumentálna i keď si požičiava, kde sa dá. Jasné, že v tej najlepšej (a najvtipnejšej) prestrelke chýbal akýkoľvek náznak po nabíjaní (Rodriquezov DESPERADO vyznieva vážne uveriteľnejšie), ale ako prípevok k modernému typu westernov (MLADÉ PUŠKY, TEXASKÍ RANGERI, RÝCHLEJŠI AKO SMRŤ) ide o asi najlepší kúsok... ()

tron

„Viete dobre strieľať.“ – „Radšej by som vedel niečo iné.“ Emilio Estevez patril v 80. rokoch k tzv. „svorke puberťákov“ (ďalej napr. jeho brat Charlie Sheen alebo Tom Cruise, Mickey Rourke, Matt Dillon, či Ralph Macchio). Držali pokope, boli mladí, krásni, drzí, alkoholickí, divokí a talentovaní a často hrali v spoločných filmoch. Estevez však bol vždy príliš nevýrazný a príliš skromný pre krutý svet šoubiznisu. Preto nie je žiadnym prekvapením, že v rokoch 1990 - 1998 nehral takmer ani v desiatich filmoch (v MISSION: IMPOSIBLE ho Brian De palma dokonca zlikvidoval tak rýchlo, že sa chudák Emilio nedostal ani do úvodných titulkov) a televízny western DOLÁR ZA MŔTVEHO patrí medzi ne. A vôbec nie je zlý. Emiliovi bolo evidentne smutno za prašnými časmi, v ktorých rachotili kolty (MLADÉ PUŠKY 1 - 2) a tak spojil (druhýkrát - po priemernej paródii na buddy kriminálky NABITÁ ZBRAŇ 1) sily s režírujúcim scenáristom Geneom Quintanoom. Do hereckého obsadenia naverbovali do kladných rolí prevažne „záporných“ béčkarov Williama Forsythea (NEMILOSRDNÁ SPRAVODLIVOSŤ, SKALA) a Joaquima de Almeida (titulný mafiánsky grázel z DESPERADA si strihol rolu kňaza). Snímka prekvapí predovšetkým siláckymi dialógmi, ktoré sú naozaj ukážkovo silácky prenášané („Nevyzerá oveľa horšie, ako zaživa.“) a vtipne prehnanou akciou. ()

• Natáčanie prebiehalo v španielskych oblastiach Madridu a Almerie. (Danny88)