• Kanada

Western

USA, 1959, 87 min

První nezávislí Taylorův film který udělal mimo MGM a navíc pod vedením Michaela Curtize, jehož rukopis je na tomdle díle čitelný. Když jsem na tedle film koukala, tak jsem si říkala, že je velká škoda, že Curtiz nerežíroval Taylora dříve a to třeba v jeho historicko-dobrodružných filmech, protože by podle mě byly o příčku výš než jsou - prostě zajímavé záběry a kamera v Curtizových filmech společně s jeho schopností vymáčknout z herců to co přesně chce je evidentní. Nejedná se určitě o typický western, je to spíš ve své podstatě krapet detektivně-dobrodružná zápletka s homurnými momenty - vesměs celá Bovardova postava je svou urputností komická. Film není postaven na žádné akci, ale spíše na situacích a dialozích. Kromě výborného Taylora, jehož role by se charakterem dala přirovnat k roli Tommy Lee Jonese v Uprchlíkovi (i když Taylor je teda o level výš), je nutné zmínit neuvěřitelně zajímavou Tinu Louise jako Selah, nebo Fesse Parkera jako šerifa Bucka. Úžasná figurka, která do filmu vnášela plno humorných momentů, byla postarší dáma, která se po příjezdu do městečka na Bovarda upnula a znepříjěmňovala mu život. Objektivně děj ani zápletka není ničím výjimečná, subjektivně jsem ale v tomdle filmu našla takový svůj osobní klenot - ať už atmosférou, hereckými výkony nebo některými zapamatovatelnými humornými situacemi - prostě taková moje malá obyčejná srdeční záležitost.(28.5.2011)

THEY CALL YOU A HANGMAN! Parádní nablýskaný krimi western s drsným Taylorem, který ačkoliv hraje klaďase, je divákem vnímán jako role záporná. Asi to bude tou nádhernou Tinou Louise, které člověk nemůže odolat. Ani šerif Buck neodolal. Mno jo, ale šerif Buck byl tak trochu trdlo. Film si mě však hlavně získal krimi zápletkou a nádhernými kulisami westernového městečka. K vidění je i jedna rvačka a nakonec i nějaká ta rána z pistole.(1.9.2015)

Staré, černobílé, pomalé, psychologizující a ….. dobré. Až překvapivě. Úsporný western nabízí místo přestřelek jen sem tam nějakou osamocenou ránu a dialogy a přitom udržuje napětí nejednoznačností svých postav. Odehrává se hlavně v interiérech a jeho nejdůležitějším motivem je pomyslný souboj mezi skeptickou nedůvěrou reprezentovanou hlavním hrdinou, stárnoucím zástupcem šerifa Mackem, a nezištným přátelstvím těžce zkoušené vdovy a mladým šerifem. Jenomže, vše není černobílé, jak se zprvu jeví a téměř všechny postavy se nějakým způsobem ušpiní. Zajímavý je erotický náboj filmu, kdy stárnoucí představitel zákona několikrát asistuje krásné vdovičce při oblékání, ale nikdy to nemá prvoplánově sexuální podtext a děje se to jakoby mimochodem, přesto je jasné, jak velkou roli to má. ___ Netradiční je i poselství filmu. Přes zjevné důkazy, že měl Mack pravdu ve své nevíře v lidskou poctivost, se najednou rozhoduje jinak, proti svému celoživotnímu postoji. Zdánlivě nesmyslně, ve skutečnosti v poslední chvíli, když zjistil, že tento postoj ubližuje nejvíce jemu samotnému.(16.5.2017)

Netradiční western, v němž se toho příliš mnoho neděje, co se akce týče. Je to možná trochu škoda, ovšem je jasné, že tento počin staví zejména na síle příběhu, lidských charakterů a snad i myšlenkách. Přesto však v rámci žánru a podobně laděných filmů pokulhává a nad vodou jej krom hereckých výkonů drží poměrně krátká stopáž, několik dílčích scén, které mají jistou atmosféru, a závěrečné střílení.(11.1.2015)

Jeden z nejzajimavejsich westernu, ktery jsem dosud videl. Psychologicky je asi trosku nadnesene slovo, ale o klasickem westernu se take mluvit neda. Z deje nelze prilis popsat, aby nedoslo k nechtenym spoilerum, ale urcite lze film vrele doporucit. Moc se tu nestrili ani nejezdi na konich, presto je pribeh natolik zajimavy, ze moji pozornost udrzel bez problemu. Navic Taylor je mym oblibencem cim dal vice, a Tina Louise v roli Selah...no jak to popsat...radsi se podivejte sami. Scena, kdy prechazi nastrojena pres hlavni ulici (nevim, zda westernova mesta maji "namesti"?), to myslim vystihuje presne a jasne... :-) Prekvapeni...4+(1.4.2012)