Deep Star 6

DeepStar Six

• slovenský

Deep Star 6

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 105 min (Director's cut: 87 min)

Geof Miller

Mac Ahlberg
  • humanbeing

Je škoda, že podmořské hrůze se nevěnuje více filmů. Potenciál tu je a ne ledajaký. Fandové horroru tak musí vzít zavděk i filmy, které žádné monstrum nemají (Koule), anebo těmi, které jsou napínavé, ale moc hrůzy u nich nezažijete (Propast). Nedávno jsem byl nadšený Leviathanem, horrorem přetékajícím kreativitou i dost slušnou dávkou nefalšované hrůzy. Teď jsem viděl Deepstar Six a při jeho sledování jsem si říkal - kdo koho asi vykradl? Lidé v ponorce > osudná chyba lidí v ponorce > smrt lidí v ponorce > podobný konec. Oproti Leviathanovi ale Deepstar Six působí po stránce scénáře mnohem levněji. Důvod, proč se na něj podívat, je ten, že jde o osmdesátkový horror v prostředí filmovým horrorem nedostatečně prozkoumaném. A v tom je jeho kouzlo. Vlastně docela připomíná hloupé žraločí horrory z poslední dekády, takže pokud by byl natočený dnes, asi bych na něj nahlížel ještě přísněji.(24.5.2016)

Tenhle kousek mě docela pobavil. Dle mého názoru jde o zástupce klasického průměrného béčka z konce 80.let. Tyhle filmy mají velmi pomalé rozjezdy, které jsou prošpikovány docela nudnými dialogy a hodně průměrnými hereckými výkony, ale divák to stejně nevypne. Pořád ho totiž užírají jeho vlastní představy o tom, jak bude vlastně to monstrum vypadat. Na rozbalení tvůrcovského balíčku si budete muset počkat až někde za polovinu filmu. S příchodem monstra na scénu však kouzelně ožívá i samotná hororová atmosféra a v tu chvíli nabere film úplně jiných obrátek. Pro někoho je podoba monstra k smíchu, pro některé konečně něco co je na filmu zaujalo, no a pro ty poslední ''pastva pro oči''. Poslední půlhodina vás zaručeně nudit nebude, protože je v ní k vidění několik velice povedených scén a dokonce i pár náznáků na lehčí gore.(3.10.2010)

Ve stejné době, kdy vzniká úžasná Propast a o něco lepší než Deep Star 6 Leviathan, natáčí Cunningham variaci na filmy o mořských monstrech. Podmořské záběry jsou věrohodné, stanice i ponorky působivé. Velice pěkné je proplouvání podmořskou jeskyní doprovázené atmosferickou hudbou. Po vzoru Čelistí a původní verze Vetřelce z roku 1979 je monstrum ukázáno vždy jen krátce a v rychlých střizích. To podněcuje fantazii a zvyšuje napětí. Samozřejmě si divák může tipnout, kdo zařve (snad jen pořadí se špatně určuje) a kdo přežije. Nebudu řešit, že pokud by se hlubinný tvor vynořil rychle na hladinu, dopadne jako člověk bez dekomprese, jelikož závěr je prostě milý. Potěšilo, že se film obešel bez vět typu: Já se vrátím! Nikdy tě neopustím! Zachráním tě! V kině mě to bavilo o něco více, ale ani po letech jsem zklamán nebyl.(19.7.2017)

Cameronova propast úplně jinak. Není to blbý, není to nudný, neni to špatně zahraný, není to špatně udělaný. Na večer na uspání vhodné. Oddychovka. Bát se nebudete. Spíš se příjemně pobavíte. Obří pakrab je opravdu povedený. A ten dement (Miguel Ferrer), co skoro zabil všechny z posádky, je taky super. Díky němu jsem se nejednou zasmál.(9.12.2010)

Až tak špatný to přece nebylo? Hlavně když to obvykle dávaj kolem třetí hodiny ráno, kdy nemůžu spát a nikde jinde nic jinýho není. Jen mi trošku vadila smrt jistého zbabělce, jenž se bez dekomprese nechal vynést na hladinu. Vím, že by umřel, ale určitě ne ve spršce krve. Ono to vypadá v televizi líp, než kdyby sebou jen zatřepal, jak by mu bublinky kyslíku vysrážely v koronárním systému a dolezly do mozku, ale přeci jen. Člověka to trošku zarazí.(17.12.2005)