Liga gentlemanů (TV seriál)

The League of Gentlemen

Komedie / Horor

Velká Británie, 1999–2017, 11 h 24 min (Minutáž: 29–60 min)

• honajz

Bizarní humor parodující horory není pro každého. A i když by se zde sem tam něco vtipného našlo, často mi spíše přišlo, že větší požitek z hraní mají herci, než já z dívání. Často se někam vytratily i pointy jednotlivých skečů. Zahrané je to skvěle, to ano, ale celkový dojem mám spíše rozpačitý, těch wtf bylo až moc.(26.9.2014)

Další komentáře zmiňují podobnost s Monty Pythony. Určitá podobnost by tady byla, ale mnohem blíž mi příjde dánský seriál Království. Všchny postavy váže dohromady malé a nenápadné městečko Royston Vasey. V tomto městečku žije spousty velmi osobitých postav. V prvních dvou sériích prožívají své drobné příběhy a pouze na pozadí se vine nenápadný příběh. Pouze ve třetí sérii je společný příběh výraznější a podle mě je to škoda, protože tím trpí jednotlivé scénky. K seriálu patří ještě vánoční speciál který bych kvalitou zařadil mezi první a druhou sérii. A jak se píše na ceduli: You'll never leave.(10.6.2008)

Na komicích mě často fascinuje a nejvíc baví to, jak chytří jsou. Většinou jsou to vzdělaní lidé s širokým přehledem a často s velmi liberálním smýšlením. Pro tuto trojici gentlemanů to jistě platí. Jejich scénky nejsou jen vtipné, originální a zvrácené (to je ale nic v porovnání s Psychoville či Inside No 9), ale odráží také pochopení reality a lidských povah. První a druhá série jsou o krapet lepší, poslední je zase originální stylem vyprávění. Hororová atmosféra ale baví ve všech řadách seriálu. Z trojice herců je těžké mít někoho radši – všichni jsou skvělí, přesto bych řekla, že Steve Pemberton je z nich největší chameleon. Mé oblíbené postavy: Ross a Pauline, Tubbs a Edward, ropuší rodina, hnusák Geoff.(5.3.2014)

Liga gentlemanů není ani tak název série, jako spíš partičky britských komiků, kteří ji natočili. Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Mark Gattis a Jeremy Dyson píšou a (kromě posledně zmíněného) odehrávají všechny postavy bizardního městečka Royston Vasey, situovaného někde na severu Anglie a důkladně separovaného od zbytku světa. Absurdní mnohdy hodně drastická komika, ženské role hrané muži... to všechno odkazuje k jedné jiné partičce britských komiků, kterou všichni dobře známe. A v nejlepších místech skutečně dosahují kvalit toho nejlepšího z Pythonů... nicméně takových míst není mnoho. Pokud máte rádi britský humor, určitě se po téhle BBC komediální show porozhlédněte, zaručuju vám, že minimálně několik svérázných obyvatel Royston Vasey si zamilujete (za všechny provozovatele Místního obychodu pro Místní lidi, Edwarda a Tubbs Tattysyrupovi). "What’s going on? What’s all this shouting, we’ll have no trouble here!" 80% , pro Místní samozřejmě 100%(16.12.2006)

Když koncem 60. let přišla šestice univerzitních intelektuálů s projektem Monty Python's Flying Circus, dokázali úplně převrátit představu o tom, jak má vypadat televizní humor a začali si cíleně tropit srandu z britského establishmentu, často i za pomoci vyloženě pokleslých prvků, jako byly sexuální narážky, nadávky a parodování na hranici trapnosti. Po téhle revoluci už bylo hodně těžké něčím překvapit, i když to v pravidelných intervalech zkoušeli mnozí. Ty pokusy více méně oceňuju, ale pravdou je, že až Liga gentlemanů mě dokázala pobavit natolik, že jsem je dokázal postavit na úroveň někdejší legendární šestky. Není to tak experimentální, čtverka komiků sdružená v projektu Liga gentlemanů se neštítí pointy a mnohem častěji využívá klasické gagy, ale je to podobně odvážné, provokativní a jednoduše dobré. Podobně jako někdejší Monty Pythoni se nebojí tahle partička vystupovat v ženských rolích a brutálním způsobem se shazovat. V jejich podání se provinční anglické městečko mění v děsivou past pro všechny nezvané návštěvníky a nezvaní jsou tam v podstatě všichni. Jak zní nápis na místním konzumu, tohle je obchod pro místní obyvatele. A pokud tam vstoupíš, je to jen na vlastní nebezpečí... Celkový dojem: 95 %.(23.8.2014)

• - Většina postav je napsána podle skutečných lidí. (M.B)

• - Tři ze čtyř tvůrců seriálu (Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith) sami hrají několik postav/občanů městečka. Počet všech rolí každého z nich v celém seriálu je nejméně třicet. (bublajsa)

• - Vesnice Royston Vasey je fiktivní. (M.B)