poster

Liga gentlemanů (TV seriál)

 • Velká Británie

  League of Gentlemen, The

Komedie / Horor

Velká Británie, 1999, 18x30 + 1x60 min

 • gudaulin
  *****

  Když koncem 60. let přišla šestice univerzitních intelektuálů s projektem Monty Python's Flying Circus, dokázali úplně převrátit představu o tom, jak má vypadat televizní humor a začali si cíleně tropit srandu z britského establishmentu, často i za pomoci vyloženě pokleslých prvků, jako byly sexuální narážky, nadávky a parodování na hranici trapnosti. Po téhle revoluci už bylo hodně těžké něčím překvapit, i když to v pravidelných intervalech zkoušeli mnozí. Ty pokusy více méně oceňuju, ale pravdou je, že až Liga gentlemanů mě dokázala pobavit natolik, že jsem je dokázal postavit na úroveň někdejší legendární šestky. Není to tak experimentální, čtverka komiků sdružená v projektu Liga gentlemanů se neštítí pointy a mnohem častěji využívá klasické gagy, ale je to podobně odvážné, provokativní a jednoduše dobré. Podobně jako někdejší Monty Pythoni se nebojí tahle partička vystupovat v ženských rolích a brutálním způsobem se shazovat. V jejich podání se provinční anglické městečko mění v děsivou past pro všechny nezvané návštěvníky a nezvaní jsou tam v podstatě všichni. Jak zní nápis na místním konzumu, tohle je obchod pro místní obyvatele. A pokud tam vstoupíš, je to jen na vlastní nebezpečí... Celkový dojem: 95 %.(23.8.2014)

 • bulawaio
  ***

  6/10. Liga je bezesporu kvalitní komediální seriál, nicméně jak už tu zaznělo, jednotlivé díly jsou dosti nevyrovnané. První série nás seznamuje s jednotlivými obyvateli a nabízí celkem slušnou zábavu(6/10). Druhá série je vrchol celého seriálu, jež vrcholí zápletka (8/10). Poslední řada je taková spíše nemastná neslaná a moc nenavazuje na předchozí dobře rozjetou zábavu (5/10). Bohužel i přes to, že některý humor je naprosto geniální, je zde spousta hluchých míst a postav spíše otravujících. Seriál, který vlastně obsloužilo hlavní trio herců ke konci už se trochu charakterně opakuje a postavy splývají. Za podívání však tenhle komediálně, bizarně vypadající seriál stojí.(9.2.2014)

 • B!shop
  ****

  Docela nevyvazeny tri sestidilny serie s tricetiminutovejma dilama. Prvni serie je naprosta kultovka, predstavuje se obyvatelstvo Royston Vasey, co postava, to nehorazna uchylna odporna drzka, vetsina postav navic hrana ctyrma hercema. Prvni serie je sice v podstate bezpribehova, ale zaroven je taky nejvic komedialne zamerena, i kdyz samozrejme radne cerna komedie. Clovek si uziva vsechny ty postavy, jejich typicky gesta a hlasky a tesi se, kdy zas neco predvedou. A oni podobny gagy predvadi v kazdym dilu. A tohle je prvni problem, uz s koncem prvni serie zacinaj bejt vtipky lehce ohrany a stereotypni. Druha serie je spis ladena do hororu, vraci se vsechny stary znamy postavy a celou serii se tahne pribeh o zahadny epidemii a prijezdu posahanyho klauna. Ackoliv nektery fory se z lehkyho stereotypu uz presouvaj k otravnejm a je to poznat i na tom, ze nahranej smich tu neni tak casto, porad je to docela slusna zabava a pribyde jeste par uchylnejch postav. Treti serie je uz lehce nastavovana kase, sice se vraci par starejch postav, ale jelikoz jich spousta pochcipala, jsou tu i postavy novy, jenze zadna z nich nedosahuje kalibru tech starejch. Nahranej smich uz tu vubec neni, ale to je tim, ze ackoliv je tu furt uchylnej humor, je to mnohem vic ladeny thrillerove, ale oproti druhy serii zase min hororove. No a celou treti serii se tahne pribeh o jedny bouracce, kde se postupne odhalujou dalsi a dalsi detaily, jen je skoda, ze to ve vysledku nema v podstate zadnou pointu. Takze tri serie pohybujici se od genialni komedialne zamereny prvni, pres atmosferickou, hororove ladenou druhou, az po treti, jen lehce nadprumernou, ve kterejch vystupuje banda ctyr uchylu, ktery se oblikaj jako naprosty postizeny humusacky zrudy a nezastavi se pred nicim a neni jim svaty naprosto nic, ze vseho si delaj prdel, lidi krvave chcipaj, vesele se fuckuje, proste dobytkarna tezkyho kalibru, ktera si ctyri hvezdicky zaslouzi.(4.6.2010)

 • Eddard
  ****

  Liga gentlemanů není ani tak název série, jako spíš partičky britských komiků, kteří ji natočili. Reece Shearsmith, Steve Pemberton, Mark Gattis a Jeremy Dyson píšou a (kromě posledně zmíněného) odehrávají všechny postavy bizardního městečka Royston Vasey, situovaného někde na severu Anglie a důkladně separovaného od zbytku světa. Absurdní mnohdy hodně drastická komika, ženské role hrané muži... to všechno odkazuje k jedné jiné partičce britských komiků, kterou všichni dobře známe. A v nejlepších místech skutečně dosahují kvalit toho nejlepšího z Pythonů... nicméně takových míst není mnoho. Pokud máte rádi britský humor, určitě se po téhle BBC komediální show porozhlédněte, zaručuju vám, že minimálně několik svérázných obyvatel Royston Vasey si zamilujete (za všechny provozovatele Místního obychodu pro Místní lidi, Edwarda a Tubbs Tattysyrupovi). "What’s going on? What’s all this shouting, we’ll have no trouble here!" 80% , pro Místní samozřejmě 100%(16.12.2006)

 • Křepi
  ****

  Další komentáře zmiňují podobnost s Monty Pythony. Určitá podobnost by tady byla, ale mnohem blíž mi příjde dánský seriál Království. Všchny postavy váže dohromady malé a nenápadné městečko Royston Vasey. V tomto městečku žije spousty velmi osobitých postav. V prvních dvou sériích prožívají své drobné příběhy a pouze na pozadí se vine nenápadný příběh. Pouze ve třetí sérii je společný příběh výraznější a podle mě je to škoda, protože tím trpí jednotlivé scénky. K seriálu patří ještě vánoční speciál který bych kvalitou zařadil mezi první a druhou sérii. A jak se píše na ceduli: You'll never leave.(10.6.2008)

 • - Většina herců začínala původně v rádiu. (M.B)

 • - Většina postav je napsána podle skutečných lidí. (M.B)

 • - Tři ze čtyř tvůrců seriálu (Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith) sami hrají několik postav/občanů městečka. Počet všech rolí každého z nich v celém seriálu je nejméně třicet. (bublajsa)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace