Liga gentlemanů (TV seriál)

The League of Gentlemen

Komedie / Horor

Velká Británie, 1999, 18x30 + 1x60 min

6/10. Liga je bezesporu kvalitní komediální seriál, nicméně jak už tu zaznělo, jednotlivé díly jsou dosti nevyrovnané. První série nás seznamuje s jednotlivými obyvateli a nabízí celkem slušnou zábavu(6/10). Druhá série je vrchol celého seriálu, jež vrcholí zápletka (8/10). Poslední řada je taková spíše nemastná neslaná a moc nenavazuje na předchozí dobře rozjetou zábavu (5/10). Bohužel i přes to, že některý humor je naprosto geniální, je zde spousta hluchých míst a postav spíše otravujících. Seriál, který vlastně obsloužilo hlavní trio herců ke konci už se trochu charakterně opakuje a postavy splývají. Za podívání však tenhle komediálně, bizarně vypadající seriál stojí.(9.2.2014)

Další komentáře zmiňují podobnost s Monty Pythony. Určitá podobnost by tady byla, ale mnohem blíž mi příjde dánský seriál Království. Všchny postavy váže dohromady malé a nenápadné městečko Royston Vasey. V tomto městečku žije spousty velmi osobitých postav. V prvních dvou sériích prožívají své drobné příběhy a pouze na pozadí se vine nenápadný příběh. Pouze ve třetí sérii je společný příběh výraznější a podle mě je to škoda, protože tím trpí jednotlivé scénky. K seriálu patří ještě vánoční speciál který bych kvalitou zařadil mezi první a druhou sérii. A jak se píše na ceduli: You'll never leave.(10.6.2008)

Jedna malá vesnička, která se jeví jako každá jiná. Pokud nejste místní, budete se mít velmi špatně. Jak jednou vejdete do vesničky Royston Vasey, neodejdete živí. Na oko slušní a hodní lidé. Stačí ale nahlédnout jen trochu blíž a pokrytectví, tupost a zloba se dere na povrch jako hovna z přeplněného septiku během deště. Pěkně to bublá a člověk se nestačí divit, jak skvěle tahle čtveřice herců dokázala vystihnout všechny ty postavičky a charaktery. Chvilkové skeče nebo i vývoj vtipu přes několik dílů. Pěkné masky, promyšlené scénky a hodně drsný až tvrdě diamantový humor, který ryje pěkně hrubou stopu. Někdy se humor mění na horor a je to dosti vážné. Některé scény jsou tak absurdní, že jsem jen koukal jako blázen. Budu si to muset dát za nějakou dobu ještě jednou, protože jsem to nedokázal celé vstřebat. Poslední série přináší kromě vtipu i skládanku osudů jedné nehody a pěkně to na konci všechno složí. Monthy Pythoni nové doby. Bisexuálně homosexuální německý pedofil a ještě k tomu dirigent dětského sboru, nemá chybu.(29.4.2013)

• honajz

Bizarní humor parodující horory není pro každého. A i když by se zde sem tam něco vtipného našlo, často mi spíše přišlo, že větší požitek z hraní mají herci, než já z dívání. Často se někam vytratily i pointy jednotlivých skečů. Zahrané je to skvěle, to ano, ale celkový dojem mám spíše rozpačitý, těch wtf bylo až moc.(26.9.2014)

Když koncem 60. let přišla šestice univerzitních intelektuálů s projektem Monty Python's Flying Circus, dokázali úplně převrátit představu o tom, jak má vypadat televizní humor a začali si cíleně tropit srandu z britského establishmentu, často i za pomoci vyloženě pokleslých prvků, jako byly sexuální narážky, nadávky a parodování na hranici trapnosti. Po téhle revoluci už bylo hodně těžké něčím překvapit, i když to v pravidelných intervalech zkoušeli mnozí. Ty pokusy více méně oceňuju, ale pravdou je, že až Liga gentlemanů mě dokázala pobavit natolik, že jsem je dokázal postavit na úroveň někdejší legendární šestky. Není to tak experimentální, čtverka komiků sdružená v projektu Liga gentlemanů se neštítí pointy a mnohem častěji využívá klasické gagy, ale je to podobně odvážné, provokativní a jednoduše dobré. Podobně jako někdejší Monty Pythoni se nebojí tahle partička vystupovat v ženských rolích a brutálním způsobem se shazovat. V jejich podání se provinční anglické městečko mění v děsivou past pro všechny nezvané návštěvníky a nezvaní jsou tam v podstatě všichni. Jak zní nápis na místním konzumu, tohle je obchod pro místní obyvatele. A pokud tam vstoupíš, je to jen na vlastní nebezpečí... Celkový dojem: 95 %.(23.8.2014)

• - Vesnice Royston Vasey je fiktivní. (M.B)

• - Většina herců začínala původně v rádiu. (M.B)

• - Většina postav je napsána podle skutečných lidí. (M.B)