Turecký gambit

The Turkish Gambit

(neoficiální název)

Válečný / Akční / Dobrodružný / Mysteriózní

Rusko / Bulharsko, 2005, 130 min

Proti knize je to o řád utahanější, zbytečná změna v osobě hlavního padoucha (prý aby čtenáři byli překvapeni) a jak píše Cervenak, občas jako kdyby neodpovídala nálada postav dění ve filmu. Na druhou stranu je to pořád poměrně zábavné a docela dobře natočené s poměrně zajímavými režijními nápady. Ovšem takový Sluga Gosudarev je o řád výše.(28.9.2013)

Film jsem viděla za svého pobytu v Moskvě,kde to byl tehdy hit č. 1. Takže, když přihlédnu k bouřlivé atmosféře moskevského kina, která mne nepochybně ovlivnila, musím být v hodnocení štědrá. Rusové nemají rádi Turky a zrádce, tak proto:-) Film byl po výtvarné stránce výpravný, líbil se mi hudební doprovod (u nás neznámá skupina Nogu Svelo). Jinak - ruští herci rádi přehrávají a bylo to vidět i tady, naše herectví je přeci jen civilnější, komornější a věrohodnější. Když jsem si film podruhé přehrávala již doma z DVD, tak atmosféra bouřlivého kina byla ta tam a už to nebylo ono, nepomohla ani ruská vodka ani turecká káva:-)(3.6.2012)

Knížky o detektivu Fandorinovi jsou údajně oblíbené po celém světě a dokonce i já mám doma jeden výtisk. Dvakrát jsem se do něj pustil, dvakrát jsem jej nedočetl, protože mě prostě „nechytl“. U filmové adaptace jsem však dokázal vydržet do konce a místy jsem se upřímně bavil. Musím ovšem přiznat, že jsem v několik momentech nebyl od vypnutí daleko a kdybych měl načtnout graf kvality (a ostatně i zábavnosti) asi by to byla hodně roztřesená sinusoida. Turecký gambit je sice primárně detektivkou, ale odehrává se na pozadí válečného tažení carského Ruska proti Otomanské říši. Zároveň by ale chtěla obsahovat funkční romantickou zápletku, občas by ráda diváky rozesmála, vyděsila a ohromila svou velkolepostí. Nic proti u režiséru Fayzievovi, ale mám za to, že podobnou žánrovou směsku by nedokázal ukočírovat ani mnohem zkušenější a nadanější tvůrce. Ve výsledku tak jakýs takýs způsobem funguje kriminální příběh a romantická linka (díky u Egoru Boreovi a Olze Krasko, kterou si pamatuji z Četnických humoresek) a jediná válečná scéna, kterou film obsahuje, mi vyrazila dech. To je ale vyváženo řadou režíjních přestřelů a smysl řady scén a dialogů (mnohdy důležitých) jsem úplně nepochopil a většinou mě ještě více zmátly. Existuje sice řešení a to podívat se na film ještě jednou, ale více než dvouhodinová stopáž mě od toho odrazuje.(6.2.2012)

Oba filmy o Erastu Petroviči Fandorinovi, které jsem zatím viděla (Azazel a Turecký gambit) mají společné propojení s obrazem - obrázky a velký důraz na výtvarnou stránku, to zaprvé. V obou je znát ruka autora knih na scénářích, to zadruhé (i když tady si s námi pan autor zahrál pěknou kulišárnu). Kniha ani film s tak sympatickým hlavním hrdinou snad ani špatné být nemohou, to zatřetí.(1.6.2011)

Čítal som všetkých 5 českých kníh + Statskeho sovetnika (v maďarčine - prekvapivo celkom fajn, hoci český preklad sa mi zdá byť trochu lepší, len holt keď sekli ságu v polovici...). Neprišlo mi to ako veľkofilm, skôr ako taký televízny veľkofilm, žiaľ je pravda, že tie efekty sú skôr na škodu. Spomínaná "komediálnosť" hereckých výkonov mi až tak nevadila, ono tie akuninovky v podstate také komédie sú, ale na Menšikova a najmä geniálneho Michalkova zo Statskeho Sovetnika sa to zial nechyta... Podľa mňa ten film pokazila skôr tá snaha o masovú prístupnosť, ktorá veľmi nevyšla. Trošku viac špiny by to chcelo... Okrem toho tie knihy vytvárajú celkom nezvyčajný fikčný svet, ktorý je ťažké zvierohodniť na plátne, dosť dobre sa nevzťahuje ani k historickým filmom, ani k tým mayovkám, ešte k tomu je to druhý diel... Áno je to historická bondovka s detektívnou zápletkou s filozoficko-kultúrno-politickým presahom do ruskej súčasnosti (ktorý v tom filme vlastne nie je). Akuninovi to drží celkom dobre pokope - je to neuveriteľne ľahko a inteligentne písaná postmoderná zábava; veľmi dobre to funguje aj v adaptacii Statskeho sovetnika, najmä vdaka vynikajucim hercom a klasickejšej filmovej reči (navyše aj predloha mi príde ako najlepšia z celej série, aspoň zatiaľ). Turetskiy gambit je však skôr len taká raritka pre skalných fandorinistov.(16.12.2010)

• - Všechny kaskadérské scény, s jedinou výjimkou, zvládl Egor Beroev zahrát sám. (sigf07)

• - Didier Bienaimé, který si zahrál D'Hevraise, zemřel několik měsíců před premiérou filmu na srdeční zástavu. (sigf07)