Turecký gambit

The Turkish Gambit

(neoficiální název)

Válečný / Akční / Dobrodružný / Mysteriózní

Rusko / Bulharsko, 2005, 130 min

Fandorin byl dobrodruh za kazdou cenu. Schazela mi tady lehkost vypraveni, ktera se konala, jen pokud byl Jegor Berojev na platne. Ten tu lehkost ma v sobe a jeste Olga Kasko, ktera z platna primo sviti svou krasou. A dostane vas zakratko. Neco je vypraveno neskutecnou zkratkou, ze ktere vam spousta veci neni jasnych. Nevim, co byl ustredni motiv filmu. Jestli laska, valka, nebo Fandorin? Obavam se, ze vsichni. A to nikdy nedela film dobry. Nuda to nebyla, ale stopaz by to kratsi sneslo.(10.8.2016)

Na tomto filme sa mi páčia tie rôzne obrazové prvky s mapami a podobne, no samotný obraz a jeho kvalita ani veľmi nie. Filmy sú síce o vojne, no hlavnú úlohu tam hrá osobný ľúbostný príbeh, ktorý aj pri najväčších tragédiách dokáže byť až chladnokrvne kľudný a pritom mám dojem, že až na úplnom konci tam máme výrazné citové vzplanutie. Vo filme je určitá balónová scénka, ktorá mi prišla šialene spracovaná, že tak by sa ľudia nesprávali a asi by to tak ani nedopadlo, nehovoriac už ani, že v realite to tak podľa mňa nebolo, ale človek sa nenudí a v celku som rád práve za túto tému, ale predsa si myslím, že ak to má k niečomu bližšie, tak k Bulharom a európskym dielam než k ruskému vnímaniu sveta. Paradoxne pri diele nie je uvádzaný žáner kriminalistický a práve to podľa mňa tento film bol spolu teda s dobrodružným, akčným a vojnovým žánrom.(19.6.2015)

Film jsem viděla za svého pobytu v Moskvě,kde to byl tehdy hit č. 1. Takže, když přihlédnu k bouřlivé atmosféře moskevského kina, která mne nepochybně ovlivnila, musím být v hodnocení štědrá. Rusové nemají rádi Turky a zrádce, tak proto:-) Film byl po výtvarné stránce výpravný, líbil se mi hudební doprovod (u nás neznámá skupina Nogu Svelo). Jinak - ruští herci rádi přehrávají a bylo to vidět i tady, naše herectví je přeci jen civilnější, komornější a věrohodnější. Když jsem si film podruhé přehrávala již doma z DVD, tak atmosféra bouřlivého kina byla ta tam a už to nebylo ono, nepomohla ani ruská vodka ani turecká káva:-)(3.6.2012)

4-dielny výpravný film prináša mnoho dojmov a postrehov, dobrých, ale aj horších, pre ruskú kinematografiu typických i tých netradičných. Historicko-dobrodružné poňatie obnáša viacero liniek - tá krimi končí klasicky, (pozor nasleduje spolier, bu bu bu) že ''vrahom je záhradník''. Pochvaľoval som si obsadenie, ktoré pri ruských filmoch zvykne pokrivkávať, ale tuto obstálo so cťou, aspoň teda v prípade hlavných postáv. Pre mňa zaujímavý bol historický prínos, pretože Balkán a historické vojny na jeho území sú západnou kinematografiou často obchádzané, čo je na škodu. V historických filmoch sú tiež málo vídané zaujímavé niekdajšie konštrukty, ako napr. šifrovací stroj, parné vozidlo, výzvedný balón či niektoré druhy menej tradičných zbraní. Vôbec nevadila napr. romantická linka a potešila aj akcia, u ktorej vyzdvihujem drsnejšiu a uveriteľnejšiu formu. Napriek tomu, že každá zo štyroch častí má slušné tempo, všetko to išlo skrátiť na prijateľnejšiu stopáž, pretože po každej akcii či dobrodružstve sa primiešavali (typicky ruské) trápnejšie pôsobiace komické scény či dialógy. Ich vyjmutím by som pravdepodobne išiel v hodnotení vyššie.(24.6.2018)

Stvordielny miniserial historickeho razenia je zainteresovany o vojne medzi Rusmi a Turkami v 19. storoci. Prva cast je len takym rozbehom, kde sa este postavy medzi sebou spoznavaju. Cakal som, ze sa tu aj strhne nejaka mensia bitva, ale v casti boli len nacrtnute nepatrne zablesky na zaciatku filmu v tom slnecnicovom poli, ked unikali ruski vojaci pred tureckymi. Prva cast sa nesie v takom spionaznom duchu a utekom zo zajatia. V druhej casti sa to motalo okolo zamenenej spravy v ruskom tabore. Ktoze je ten tajny clovek co to urobil? A kto je ten zahadny typek, ktoremu len ukazovali rukavicu? V tejto casti sa to nevyriesilo, ale sa to teperilo pomalicky dopredu, bez zbytocneho unahlenia. Dokonca tu aj ukazali prve auto na paru:) Koniec casti bol napinavy, typek s rukavicou sa zakrada s hadom, aby ho strcil tomu typkovi, ktory to vysetruje. Ako to dopadne? V nasledujucej casti sa nic nestalo, pretoze to jedna zenska prekazila a vyrusila ho. Nasledoval vzrusujuci let balonom, z ktoreho odhalili turecke pozicie. Dalej sa konecne strhla nejaka hromadna bitka, aj ked Turkov neukazali. Len delostrelecku palbu, ako likviduje rusku armadu. Bolo sa na co aj divat, pekne urobeny masaker v radoch ruskych vojakov. Dej filmu sa pomalicky odkryva, aj ked vsetko nedopadlo tak, ako si to najprv mysleli, kto je celkovo tym zradcom za tou zmenenou spravou. Dalej ukazali nepatrny suboj s pistolami a hlavne finale prichadza prichodom poslednej casti tejto miniserie. Tu sa konecne odhalilo vsetko, kto bol tym spionom a na moje prekvapenie, som ani v najmensom neocakaval, ze to bol ten typek, ktory sa vydaval za toho mamlasa:)(24.10.2012)

• - Didier Bienaimé, který si zahrál D'Hevraise, zemřel několik měsíců před premiérou filmu na srdeční zástavu. (sigf07)

• - Všechny kaskadérské scény, s jedinou výjimkou, zvládl Egor Beroev zahrát sám. (sigf07)