Cheonnyeonho

Před tisíci lety byl zlý duch uvězněn v jezeře prvním císařem říše Chilla. Nyní se osvobodil ze svého vězení a touží po pomstě. Posedne tělo Ja Woon-bi, manželky generála Biharanga. Chce její tělo použít ke svržení dynastie. Generál svádí hluboký vnitřní boj, musí démona zničit, zabije tím ale svou ženu. Na jeho volbě však stojí osud celé říše. (topr harley)

tombac

Naroubovat prvek fantasy plný létání a magie na realistické historické drama nebyl asi právě ten nejlepší nápad. A to se to tak slibně rozjíždí... Po slušném fantasy úvodu jsme svědky krvavé bitvy s dramatickými zpomalovačkami, které jako by vypadly ze Scottova Gladiátora, rozmáchlého představení královny a jejího dvora, krásných a romantických momentů štěstí generála a jeho dívky, zrady a neštěstí... Kdybych byl nekritický, dal bych v ten okamžik filmu klidně maximální hodnocení. Jenže poté film změní kurs (byť očekávatelně) a z toho pramenící zklamání jsem se až do konce snímku nezbavil, což je škoda, neboť romantická linie má hodně do sebe a na tesklivých tónech postavené hudební aranžmá se vskutku podařilo. Už jen kvůli tomu dám Cheonnyeonho v budoucnu určitě další šanci. Zatím slušné 3*. ()

Shit

I když tu prvky fantasy určitě jsou, tak to nakonec spíš působí jako Vymítač ďábla a celý to je taková divná nudná matlanina, která se pohybuje mezi historickou mini řežbou a hodně průměrným fantasy ()

sniper18

Je to dosť dobrý romanticky ladený historický fantasy film. Má celkom dobrý príbeh o generálovi z prosperujúceho kráľovstva, ktorý je plne lojálny svojej kráľovnej a nadovšetko miluje svoju ženu, ktorú sa ale nanešťastie niektorí členovia kráľovského dvora rozhodnú odstrániť. No počas toho sa jej náhodne podarí oslobodiť démona zo starého kmeňa, ktorý bol takmer tisíc rokov uväznený a prisahal, že sa pomstí tejto vládnucej dynastii. Preto mladú ženu posadne a prostredníctvom nej chce vykonať svoju pomstu a generál sa musí rozhodnúť, ako sa v tejto nepríjemnej situácii zachová. So spracovaním som dosť spokojný, jedine ešte spočiatku to na mňa moc dobrý dojem neurobilo, obzvlášť ten fantasy úvod, ale následne sa to už začne vylepšovať a keď sa už do popredia dostane samotný vzťah medzi generálom a jeho láskou, už si ma to získalo. Určite musím pochváliť, že práve intrigy na kráľovskom dvore a dokonca aj samotná pomsta démona majú až prekvapivo málo priestoru a tak je dej postavený v prvom rade na motíve dvoch zamilovaných ľudí, z ktorých je ale žena posadnutá a muž sa to snaží zachrániť, navyše aj kvôli krátkej dĺžke tu nie sú žiadne slabé miesta, poteší pár výborných sekvencií a tak až na ten úvod sa mi to po celý čas skutočne páčilo. Chválim aj, že samotný žáner fantasy je výrazne obmedzený a tak je z toho vlastne plnohodnotný historický film, v ktorom má len jedna postava nadprirodzené schopnosti. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Veľkolepejšie bojové sekvencie mi prišli len také obyčajné, pričom poteší aspoň vyššia úroveň brutality, ale až prekvapivo dobre mi sadli samotné až trochu hororovo ladené sekvencie s démonom s dobre zvládnutým wu xia štýlom, takže hlavne tieto akčné scény sa mi dosť páčili. Herecké obsadenie je na tom dobre, veľmi sympatické hlavné duo, teda generál a jeho posadnutá žena, k tomu zaujímavá postava kráľovnej, ale aj zvyšné postavy mi prišli bez problémov. Réžia a technická stránka určite nie sú prvotriedne, po viacerých stránkach by sa to ešte dalo doladiť, ale ani s týmto nemám väčší problém, obstojná vizuálna stránka, príjemná rozprávkovo-temná atmosféra a navyše kvalitné súboje s démonom, kladný dojem rozhodne prevláda. A poteší aj pekný hudba. Takže som spokojný, tento typ komornejších, temných fantasy si rád občas pozriem a tento film im rozhodne hanbu nerobí. 75% ()

jondzavid

Kórejská fantasy legenda trpiaca nadmernou dávkou teatrálnosti a horšími trikmi. Romantická linka filmu je najpresvedčivejšou zložkou, fantasy stránka je zase na priemernej úrovni. Herecky zaujme najmä predstaviteľ hlavnej úlohy Jun-ho Jeong, naopak hodne zlyháva režisér, ktorý by ku schopnej kamere (krásne nasnímané finále) mohol pridať viac nápadistosti. Takto nejde o zlý film, ale v rámci žánru zostáva len v rovine priemeru. ()

t_gon

V epicko-historicko-fantasy –dramatech začínám mít pomalu maglajz. Ono se není čemu divit, poněvadž jednoduchá šablona naplněná až po okraj intriky uvnitř císařského dvora, rozmáchlými bitvami, podrazy, přátelstvím či oddaností a tím nejsilnějším prvkem – láskou, je používaná v poslední době až převelice často. V jednom filmu to vyjde a v druhém zase ne. Tak už to bývá. Bohužel zde vše vyšlo tak nějak na půl. Fantasy rovina „přikována“ na historické události, jež formovaly tehdejší stát se hodí pouze k úvodnímu prologu, který vysvětluje mytologii božstev a démonů soupeřících o moc. Zůstat pouze u toho úvodu a rozvíjet nadále pouze souboje o moc a romantickou linku, bylo by to mnohem lepší. Takhle je výsledek rozpačitý, kdy chvíli sledujeme povedené romantické momentky, které vzápětí střídají triky pokažené souboje či nesmyslné chování mnoha postav. Konkurence je v tomhle žánru velká, proto nevidím žádný důvod k opakovanému shlédnutí tohoto „pěkného průměru“. ()

HKstars

Nedotýkejte se mečů do země vražených... To bylo tak - před tisícem let se po korejských houštinách potulovaly tajemné kmeny, které byly trnem v oku šlechtě, takže zrovna když jedna z kmenových poletuch praktikovala rituál za krvavého zatmění měsíce, spustila se z nebe sprška šípů a z několika hrudníků byl rázem cedník. Jediný přeživší guru pak s ledovým klidem pronesl proti objevivší se stohlavé armádě (nepočítám koně, jen lidi ;) kletbu, načež se generál armády naštval a vyměnil si s ním pár megapráskových kouzel úrovně číslo pět... a vyhrál na body, když po Artušovském způsobu vrazil do země svatý meč a odsoudil tak svého soka k věčnému přebývání na dně jezera. "Dokud tento meč bude uvězněn v zemi, nedočkáš se osvobození", pronesl a šel si po svém. Prostě jen tak... Taková nedbalost musí být potrestána a tak i když se o tisíc let později ve stejném místě řeší úplně jiné věci a meč je tři metry pod zemí, stejně na něj dojde řada. Nejdřív ale sledujeme generála Biharanga, ověnčeného nejen slavnými výhrami na bitevním poli, ale i přízní královny. Ta po něm doslova jede, ale on má oči jen pro skromnou vesničanku Jaunbie a požádá ji o ruku. To samozřejmě nezůstane bez odezvy, i když je královna rozumná žena, její rádce začne spřádat intriky, na jejichž konci stojí uchvácení trůnu (země se už tak zmítá v nepokojích, malá výměna na nejvyšších postech nikoho nevzruší) - prvním krokem k narušení rovnováhy je odstranění loajálního Biharanga a to vede přes vraždu jeho milé. Takže zatímco je náš hrdina povolán na bojiště, umírá Jaunbie po marném souboji s hradní stráží, nicméně aby to bylo zajímavější, stihne ještě před posledním vydechnutím vyrvat ze země meč a skočit do jezera. Těžko najít lepší shodu okolností - vytažením meče dívka probouzí démona v jezeře a pak mu rovnou skočí do náruče. Ideální záležitost, s níž bude mít plné ruce práce nejen rozlícený Biharang, ale i otec Jaunbie - přímý následovník bojovníka, který démona kdysi v jezeře uvěznil. Začíná tak všem dobře známý ultimátní souboj dobra se zlem, lemovaný zkouškami lásky i velkými souboji, v nichž se rozhodně nešetří usekanými končetinami a hlavami. "Legenda o jezeře zla" je jakýmsi mixem klasických korejských wuxia filmů a hongkongských vymítacích snímků (ala Mr. Vampire), to všechno v nejmodernějším kabátě (který místy až překáží, např. počítačová animace poletujících listů působí dost nepřirozeně). Vizuální stránce ale jinak nelze nic vytknout, stejně jako bojovým scénam v choreografii Yuena Taka (bojová umění v pravém slova smyslu tu nenajdete, jen pár brutálních bitek na meče a spoustu poletování a supercviků, díky nimž posedlá Jaunbie háže desítky stráží do několikametrových vzdáleností jen malým pohybem ruky). Abych se přiznal, všechno mi to připadalo až moc dokonalé, Lee Kwan-Hoon má neuvěřitelné vizuální cítění a rád bych od něj viděl nějaký další film. Pokud možno film, který má srdce a jde trochu do hloubky. Legend of Evil Lake má všechno - vizuální nabušenost, solidní herecké výkony, osudový příběh, ale servíruje to velice opatrně a v malých dávkách - připadáte si jako byste koukali na dlouhý díl nějakého seriálu, jako byste četli jednu kapitolu velké knihy. Po skončení filmu ve vás zbude neidentifikovatelný pocit, jakási obava o to, že na tenhle film, jakkoliv byl krásný, rychle zapomenete, že se vám příběh Biharanga a Jaunbie rychle slije s jinými podobnými filmovými osudy. Ale čert to vem, pár desítek hodin po zhlédnutí mi v hlavě koluje dost příjemných vzpomínek na to, abych usadil dostatečně vysokou číslovku tam kam patří. Jestli to bylo správné rozhodnutí ukáže až čas. 80% () (méně) (více)