poster

Kim Novaková se v Genezaretském jezeře nikdy nekoupala

 • Švédsko

  Kim Novak badade aldrig i Genesarets sjö

 • USA

  Kim Novak Never Swam in Genesaret's Lake

Krimi / Mysteriózní / Drama / Thriller

Švédsko, 2005, 91 min

 • dr.fish
  ****

  Když nějaký film shlédnu a druhý den mi nejde z hlavy, tak je to vždycky něco extra. Pořád si sice říkám, že už to tu bylo, a že mi ten film připomíná jiné předešlé, ale to zas tak moc nevadí. Hlavně, že funguje. Každý máme nějaké vzpomínky a kostlivce ve skříni, ne? Hlavně mi je poslední dobou sympatický, když je něco vyprávěno "neamericky".(23.11.2008)

 • igi B.
  *****

  "Rakovina, šukat, smrt, láska" . . . Ano, "mohlo to být takový superléto", strávené ve staré chatě "Genezaret" u jezera, které jako by zůstalo zachováno od dob Ráje... Mohly to být poslední pohodové prázdniny dvou dorůstajících kamarádů a staršího už dosti protřelého bratra jednoho z nich... Leč do jejich životů osudově zasáhla "bez varování jako anděl z nebe" krásná učitelka Ewa a její zálet se starším z bratrů... "Člověk míní a Bůh mění", praví mladý Erik jako jednu ze svých oblíbených >pubertálních< frází, pochycených od otce, aniž by si uvědomoval, jak hlubokou má >pravdu< - byť nakonec se celý smysl slov obrátí a člověk sám na Boha si zahraje... . . . A tenhle film je takový malý úžasný příběh, film o vzpomínání na událost kdysi dávno před čtyřiceti lety, která ovlivnila životy všech protagonistů - a vlastně nakonec pak tak nějak fatálně v nejlepším možném rozřešení, i když za cenu smrti jednoho z nich... A tak - i když nakonec ani v závěru filmu není tak zcela jasné, kdo tenkrát doopravdy zabil toho debila "Kanóna" Beru Albertssona, surového a stupidního snoubence Ewy - ve snech žáků puberťáků jakési blonďaté bohyně, idealizované převtělení herečky K.N. - není to vlastně vůbec důležité. Stejně tak jako jestli ono kluky oblíbené "SupePríma" je v jejich slovních hrách jedno slovo nebo dvě... . . . Pravda zůstává jen jedna. Erikovi po těch letech zbylo už jen to tajemství, jen vzpomínky na krátké ale zásadní přátelství, na nepřekonatelnou bratrskou soudržnost, na předčasné dospění a na první velkou, byť platonickou lásku, odbytou masturbací při šmírování za oknem. A taky smíření se se sebou, se svým svědomím a vědomím o zločinu, který asi se však musel stát a kterým nejspíš byly zachráněny životy jiné... . . . Přes svůj složitý název je tohle dílko pomalu plynoucí a svým způsobem jednoduchý, leč dle výtečné předlohy perfektně civilně odehraný a mistrovsky natočený skvělý film, s podivuhodnou atmosférou plnou nenápadných symbolů a tajemství, s nostalgickou atmosférou ztraceného mládí a smíření se s životem. A ta jednoduchost je síla a krása, vlastně možná víc, než nějaká velkolepá gesta. V životě i ve filmu! - - - - - (Poprvé viděno 16.11.2008 na dvd, komentář zde jako šestnáctý - 16.11.2008)(16.11.2008)

 • Enšpígl
  ****

  Vynikající budování letní prázdninové bezstarostné atmosféry do který z ničeho nic přijde buřinec a rozhodně ne ten přírodní. Závěr už byl takový nijaký asi se chtěl nést v ležerním duchu jako předešlá část snímku leč možná to chtělo přece jen trošku napětíčka, když už to muselo takto odbočit. Závěr se mě líbil.(9.8.2013)

 • emma53
  ***

  "Život má být lehký jako letní den pro motýla." V tomhle duchu se odvíjel tenhle zpočátku idylický prázdninový příběh, plný klukovského mudrování nad životem a okouzlení Ewou alá Kim Novakovou. Pak přišel den, který už nebyl tak lehký jako letní den pro motýla a vzpomínka na něj je pro Erika přece jen bolestná. Nostalgické, příjemné, trochu poetické, ale chybělo tomu trochu víc něčeho, co by se dotklo mých emocí.(23.9.2013)

 • Falko
  ***

  Taka chlapcenska jednohubka o jednych skoro vydarenych prazdninach a jednej vrazde. Chcel som si tento film pozriet hlavne kvoli svedskej produkcii, ktora ma ani nesklamala, ale ani nenadchla. Je to tak na jedno pozretie... 22.11.2009 ______ Anton Lundqvist - (Erik) +++ Jesper Adefelt - (Edmund) +++ Jonas Karlsson - (Henry) +++ Helena af Sandeberg - (Eva Kaludis) +++ Johan H:son Kjellgren - (Dospelý Erik) +++ Anders Ahlbom - (Komisár Lindström) +++ Leif Andrée - (Albin Wester) +++ Anders Berg - (Berra Albertsson) +++ Hudba: Stefan Nilsson +++(22.11.2009)