poster

Super Fly

Akční / Krimi / Drama

USA, 1972, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rob Roy
  *

  Jediné, co stojí za zmínku, je zadumaná soulož ve vaně ( jo, maj tam i pěnu, aby vynikla černá kůže ), která mi svojí samoúčelnou ´natahovací poetikou´ ( + náladový hudební podkres, kamera hodně ´na těle´ ) připomněla obdobné sekvence z Miami Vice Michaela Manna. Ne každej blaxploitation je Truck Turner.(10.12.2006)

 • ondrejmagic
  ****

  Samotný film Superfly není žádnou filmařskou genialitou a je evidentní, že rozpočet filmu není závratný. Projevuje se to například na střihu videa i audia, ale pro geniální soundtrack Curtise Mayfielda a prvotřídní reprezentaci "černého cool", o kterém mluví Karel Veselý v knize Hudba ohně, si film zkrátka mnozí zamilují.(6.6.2011)

 • kaylin
  **

  Nemůžu si pomoct, ale tohle mě prostě nebavilo. Snaží se to vypadat celkem cool, což se i v některých momentech daří, má to výtečný hudební doprovod, ale tam pro mě všechno zajímavé v tomhle filmu končí. Ten příběh není nic skvělého a ani ty herecké výkony mě nějak moc nezaujaly. Sem tam ještě překvapí střih.(31.8.2015)

 • K.I.N.G.
  ***

  Super Fly je dobrý film, ale co z něj dělá něco víc, je excelentní chi-soul / funk soundtrack Curtise Mayfielda, který si tu také střihl malou roli barového zpěváka. Toto album je podle největší hudební databáze na světě RateYourMusic.com nejlepším filmovým soundtrackem všech dob! http://rateyourmusic.com/customchart?page=1&chart_type=top&type=album&year=alltime&genre_include=1&include_child_genres=1&genres=film+soundtrack&include=both&origin_countries=&limit=none&countries= Dále to pro mě mělo tu hodnotu, že to bylo mé úplně první setkání s blaxploitation filmem. No a i přesto, že jsem se na tento snímek musel dívat v originálním znění a bez titulků, byl jsem nadmíru spokojený a mohu jen vřele doporučit zainteresovanějším fanouškům filmu nebo dobré hudby.(4.4.2012)

 • flu
  ****

  Ačkoliv se po sénaristické a režisérské stránce (o hereckých výkonech radši nemluvě) jedná o béčkový až céčkový odpad, má Superfly několik nezapomenutelných momentů, které mu dodávají kultovní status. Předně tento film zaujme svou naprostou politickou nekorektností (která do té doby neměla obdoby ani v rámci žánru blaxploitation movies). Narozdíl od jiných filmů (např. Shaft), nestojí Ron O´Neal aka Priest na straně zákona (rozuměj bělošského establishmentu), naopak hraje super cool drogového dealera, který se s ničím moc nemaže - své "rodině" vládne tvrdou rukou, lajničky sjíždí jak na běžícím páse a černošské politické aktivisty posílá doprdele i s jejich kecy o emancipaci afroameričanů ("I ain't givin' you shit! I'll tell you what you do, you go get you a gun and all those black folks you keep doin' so much talkin' about get guns, and come back ready to go down, then I'll be right down front killin' whitey. But until you can do that, you go sing your marching songs some place else. Now we're through talkin'. "). Ale hlavně, má plán, jak totálně vyjebat s bělošským zlosynem - originálně "The Man" - šéfem policie, který má pod kontrolou celý drogový byznys. A právě toto jednoznačně protispolečenské vyznění a absence kladných postav, kdy černoši jsou zločinci, ale běloši jsou stokrát větší svině, které to všechno řídí, jsou tím, co činí Superfly výjimečným filmem. No a geniální soundtrack od Curtise Mayfielda je pak kapitola sama pro sebe ("I'm your mamma, I'm your daddy; I'm that nigga in the alley; I'm your doctor, when in need; want some coke, have some weed; You know me, I'm your friend; Your main boy, thick and thin; I'm your pusherman; I'm your pusherman...") a celkové hodnocení zvedá nejméně o jednu * nahoru. Není to film pro každého, ale pokud máte rádi 70. léta, Superfly je "must see"!(4.12.2007)