Vášnivé bytosti (festivalový název)

Flaming Creatures

USA, 1963, 45 min

• Cimr

Je třeba si uvědomit, že zatímco dnes si každý člověk může koupit smartphone a natočit na něm klidně tříhodinový nezávislý film, v 60. letech taková možnost nebyla a Flaming Creatures tak musely být pro mnoho umělců jako napít se čisté vody (v tom smyslu se vyslovil mimo jiné slavný avantgardní divadelník Richard Foreman): konečně se objevila protiváha k těm „dokonalým“ hollywoodským filmům s perfektní kamerou i zvukem. Kašleme na kvalitu, důležité je si to užít - něco jako když se objevil rock´n´roll! Tento fakt, stejně jako originalita, provokativnost až obscénnost snímku, mě velmi baví. Problém ovšem je, pokud mám film hodnotit tady a teď, tedy ve 21. století. Dnes je tak snadné natočit své vlastní dílo, že je prostor kolem nás (internet, televize, plátna kin..) přeplněný různými plytkými blbostmi, co diváku nepřinášejí žádný zážitek, jen ho okrádají o čas. V tu chvíli Bytosti ztrácejí na síle, protože viděno dnešní optikou, jde skutečně pouze o přehlídku černobílých fleků, z nichž sem tam vykoukne nějaké ňadro, květina či obličej. Vypadá to jako když si parta transvestitů udělala párty a jejich opilý kámoš je při tom natáčel. Zajímavé, ale pro dnešního diváka neúnosné. Je to tak typický příspěvek do žánru umělecký film, že se z toho dá dělat skoro až legrace – nahé postavy s komicky expresivními výrazy se po sobě válejí a to je tak zhruba co do umění vše... Já osobně nejsem konvenční divák, co striktně vyžaduje srozumitelný příběh či jasné postavy. Stačilo by mi, aby mě to - já nevím – znepokojilo? Abych se smál, bál nebo byl dojatý.. Nebo abych si aspoň nějakou pasáž prostě jen zapamatoval (tak jako se mi to stalo hned u několika avantgardních snímků, např. Andaluský pes, Odpolední osidla, Muž s kinoaparátem..). Jenže na Flaming Creatures pro mě není pozoruhodného absolutně nic. Bohužel.(25.2.2015)

• Sarkastic

Už dlouho ode mě žádný film nedostal odpad, jednoduše proto, že i u sebevětší blbosti (většinou) najdu smítko něčeho pozitivního. Ve Flaming Creatures jsem ho však nenašel. Experiment, avantgarda, uměleckost, provokace…možná všechno dohromady je zde přítomné, ale v takové míchanině, že u toho divák obrovsky trpí nudou, poněvadž nejenže se nic na plátně zajímavého neděje, ale i kdyby se snad snažil tuhle ujetost soustředěně vnímat, je mu to okamžitě znemožněno úmyslně zhoršenou kvalitou obrazu a trhlou kamerou (a že já na tuhle blbost koukal či místy spíš mžoural od začátku až do konce). Takhle se sledování smrskne na segmenty: nanášení rtěnky-uspokojování zvadlého pyje-dráždění pravého ňadra-kymácení lucerny-ukazování na levé ňadro-tanec na různé melodie (správnost pořadí se mi asi dodržet nepodařilo). Zmíněné, stejně jako další prvky, se můj mozek snaží s menšími i většími úspěchy, ostatně jakožto celý tento film, vymazat z paměti. Jeden z příkladů, že cenzurovaný/zakázaný snímek se rozhodně nemusí rovnat kvalitnímu.(26.10.2012)

Tak tohle se opravdu těžko popisuje, z dnešního pohledu už nic moc převratného, celkově spíše blbého a hlavně nudného, ale tenkrát tahle undergroundová avantgarda pár lidí ze židle musela zvednou, o tom nepochybuji, však ve 22 státech a 4 zemích byl zakázán. Tento snímek kdyby znalo více uživatelů, tak to bude jeden z nových nejrozpolupnějších filmů tady na této dtb. Tomuhle tomu alternativnímu (uměleckému?), totálně zvrácenému, zvrhlému, bizardnému a experimentálnímu filmu, totiž nelze dát nic jiného než odpad! nebo 5*, záleží však natom jak se k filmu stavíte, jestli za ním vidíte i nějaký ten historický filmový přínos, jestli jste třeba fanda podobných avantgardních snímků, či ho rovnou smetete ze stolu jako totálně nudný, směšný a nic neříkající film. Já patřím do té první skupiny i když soustředit se při něčem podobném jde opravdu jen velmi těžko. ps; Hudba také ujde,ale zcela nakonec mě zaskočila čistě popová a melodická "Be-Bop-A-Lula" od bratří Everlyů, tu bych tady v tomto kousku vůbec nečekal, zajímalo by mě, jestli o tom vůbec duo Everly Brothers vědělo:-)(10.7.2011)

• Fingon

Když jsem na tento film narazil v knize Zakázané filmy od Dawn B. Sowa, řekl jsem si, že takovouhle podivnost musím vidět. Bohužel se mi to povedlo... K tomuto filmu by šlo velmi snadno připojit adjektiva jako nechutný, odporný, hnusný atd. Vzhledem k tomu, že vydržím opravdu leccos (i když dívat se na film, který se mi naprosto nelíbí je už vážně masochismus), osobně bych místo výše jmenovaných připojil pouze slova jako nudný, nekoukatelný a zbytečný. Taky si uvědomuji, že experimentální film se nedá příliš dobře hodnotit měřítky, která se obvykle vztahují na filmy klasické, nicméně pokud se na film nedá dívat, asi je něco špatně - je jen na divákovi, jestli je něco špatně s ním samým nebo přímo s filmem. Osobně nemám žádný problém s tím, že byl film obsazen transvestity a (snad) hermafrodity a ani s tím, že první část je pojata jako instruktážní film o aplikaci rtěnky, doplněný stimulací neztopořeného penisu. Velký problém ovšem mám s následující, snad desetiminutovou scénou hromadného znásilnění, doprovázenou nesnesitelným vřískáním. Následujících dvacet minut se už ovšem neděje naprosto nic, jen se střídají neozvučené pasáže s otřesnou hudbou. Najde-li se nějaký masochista, který po tomhle filmu touží, nechť zapátrá na UBUWebu, kde je jak streamovaná verze, tak verze ke stažení - http://www.ubu.com/film/smith-jack_flaming.html .(28.8.2008)

Snímek se značným, leč společností za ta léta často nepochopeným, významem ... Na rok 1963 se jedná o naprosto převratnou filmovou provokaci. A pokud tak vzpomínám, osobně jsem větší filmovou provokaci asi neviděl ... Obsah snímku je jedna věc. Upřímně řečeno, je to chaos, hnus, humáč, blázinec, psycho, wtf a já nevím co ještě. Chvílema mi z toho nebylo dobře, ale často jsem se i smál. To, že byl film ničen a zakazován, z něj však dělá tu patřičnou perlu v celé kultuře obecně. Chápu, že se to někomu nelíbí (asi bych opravdu byl psychicky nemocný, kdybych to nechápal ...). Nikomu bych ten film nevnucoval a tak. Ale proč proboha jej cenzurovat a dokonce ničit ??!! Ten film přesně udeřil na hlavičku celé zkostnatělé společnosti, která se nedokázala/nedokáže vyrovnat s tím, že každý jsme holt nějaký, každému se líbí něco jiného, každý si to "nosíme" po svém, každý si to děláme po svém ... a PRD DO TOHO KOMU co je!!! Žádná pravidla, žádný chlívky, žádná jasně zasazená estetika!!! Svoboda a etika je to jediné, co tenhle film oslavuje a OSLOVUJE!!!!! A pokud s tímto filmem někdo nesouhlasí a snad by ho chtěl zakazovat (ostatně jako kterýkoliv jiný film), tak ne že je něco v nepořádku s tím filmem,ale právě s tou osobou ... Když vím dopředu, do čeho jdu a pak to zkritizuju či považuju za něco škodlivého .. eh? Nechápu??!! Tak se na to sakra nedívejte!! A nebo se na to kouknu, řeknu si: "Jo, je to blbost." a dál mě to netankuje ... Ten film je super, fakt je. Na svoji dobu paráda!! A kdo si o mě myslí že jsem nemocnej? Či blázen?? ... Heh .. ;-)))))(4.7.2011)

• - V šedesátých a sedmdesátých letech promítání filmu často končilo hlučnými protesty diváků a zásahy popuzených policistů. (Hans.)

• - Flaming creatures byly promítány v Americe v budově Senátu díky předsedovi Nejvyššího soudu Abe Fortasovi, jehož liberální vztah k pornografii byl všeobecně znám. Film pak posloužil jako hlavní munice v republikánské kampani za Fortasovo politické zničení. (Cimr)

• - Promítání tohoto filmu na festivalu v Belgii bylo zakázáno. Když festival skončil, litevský experimentální režisér Jonas Mekas ho promítl v hotelovém pokoji takovým hostům jako byl Jean-Luc Godard, Agnès Varda či Roman Polański. (Cimr)